Chętnie pomożemy +48 515 191 617

Gdy wątroba potrzebuje wsparcia

Błędy dietetyczne, niezdrowy styl życia, niektóre schorzenia i przyjmowane leki mogą negatywnie odbić się na stanie wątroby. Tymczasem jest ona niezwykle ważnym narządem i działa w organizmie niczym filtr usuwający szkodliwe substancje. Jej osłabienie i obciążenie może negatywnie wpłynąć na hormony tarczycy i nadnerczy.[1] Dobrym rozwiązaniem, za które wątroba Ci podziękuje, jest więc poświęcenie jej nieco uwagi i bezpiecznie oczyszczenie z toksyn, co odbije się pozytywnie na ogólnym samopoczuciu.

Wątroba odpowiedzialna jest za detoksykację organizmu. W przypadku nadmiernej ekspozycji na toksyny może zacząć nieprawidłowo funkcjonować, co przełoży się negatywnie na pracę tarczycy. Warto pamiętać, że to w większości w wątrobie zachodzi konwersja nieaktywnego hormonu FT4 do aktywnej formy FT3, dlatego jej prawidłowe funkcjonowanie jest tak ważne w kontekście chorób tarczycy.

Problemy z wątrobą mogą wiązać się zatem z nieefektywnym wykorzystaniem przez organizm leku stosowanego w niedoczynności tarczycy – lewotyroksyny. Zdarza się, że nawet zwiększona dawka leku nie przekłada się na poprawę parametrów hormonalnych z powodu upośledzonej konwersji FT4 do FT3.

Jakie są objawy nieprawidłowo funkcjonującej wątroby?

Choroby wątroby kojarzą się głównie z żółtaczką. Jednak nie zawsze objawy zaburzonego działania tego organu są tak oczywiste. Co nie znaczy, że można je ignorować. Odpowiednio wczesne wykrycie upośledzonej pracy wątroby umożliwia interwencję dietetyczną i wprowadzenie zmian związanych ze stylem życia, które pomogą naprawić błędy i sprawią, że wątroba będzie funkcjonować wydajniej.

Do objawów, które mogą sygnalizować przeciążenie wątroby należą:

  • zaburzenia trawienia, zła praca żołądka i śledziony (odbijanie, zgaga, mdłości),
  • skurcze, drżenie i osłabienie kończyn,
  • nieświeży oddech,
  • trudności z przybieraniem na wadze lub utratą masy ciała,
  • słaby apetyt,
  • swędzenie skóry, wysypka,
  • nadmierne gromadzenie się flegmy,
  • zmęczenie, zaburzenia snu,
  • drażliwość, stany depresyjne,
  • podkrążone oczy,
  • wahania cukru we krwi,
  • problemy hormonalne,
  • wzmożone objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego,
  • mniejsza odporność na infekcje,
  • nadwrażliwość na chemikalia. [1,2,3]

Jakie badania pomagają ocenić czynność wątroby?

Jeśli obawiasz się, że Twoja wątroba niedomaga, zgłoś się do lekarza i poproś o skierowanie na tzw. próby wątrobowe.

W przypadku podejrzenia zatrucia, ostrej, przewlekłej lub alkoholowej choroby wątroby zlecane są badania aktywności aminotransferazy asparaginianowej (AspAT, GOT), aminotransferazy alaninowej (AlAT, GPT) i test na poziom bilirubiny. [4]

Jeśli wątroba jest po prostu przeciążona, kieruj się objawami oraz analizą wcześniejszych nawyków, które mogły ją obciążyć (nieodpowiednia dieta, picie alkoholu, ekspozycja na toksyny i chemikalia).

Nutriformin Silne wsparcie metabolizmu

W jaki sposób możesz wspomóc swoją wątrobę?

Wspomaganie wątroby jest ważnym elementem przywrócenia zdrowego funkcjonowania tarczycy i wyeliminowania wielu objawów kojarzonych z chorobą Hashimoto.

Jedną z opcji wsparcia wątroby jest dieta oparta na zupach i sokach. Rozpoczyna się od spożywania przez 2-3 dni domowych rosołów z dodatkiem niskoresztkowych warzyw oraz kwasów tłuszczowych (np. oleju kokosowego). Następnie do jadłospisu dodaje się soki owocowe, wodę, herbaty ziołowe i probiotyki. Po kilku dniach zalecane są wyłącznie soki (przez 1-7 dni), następnie do diety ponownie wprowadza się zupy i stopniowo inne pokarmy. [2]

Ważne, aby soki były przygotowane z owoców o niskiej zawartości fruktozy (zielone jabłka lub cytryny), natomiast polecane warzywa to: zielone warzywa liściaste, seler, marchew, ogórek, cukinia. [2]

Z resztą nie trzeba sięgać po diety, aby wspomóc wątrobę. Wystarczy, że w codzienny jadłospis wpleciemy dużo warzyw – zwłaszcza tych zielonych, w postaci zup lub smoothies, buraków, pokarmów fermentowanych, owoców jagodowych, błonnika, kurkumy i kolendry, które świetnie wspomagają odtruwanie organizmu z różnych toksyn i które wątroba lubi.

wątroba

Które produkty obciążają wątrobę?

Wiele artykułów spożywczych obciąża wątrobę i sięganie po nie w dużych ilościach utrudnia jej pracę. Na czarnej liście znajdują się:

  • produkty wysoko przetworzone, smażone, tłuste: fast foody, frytki, pakowane przekąski, chipsy,
  • produkty bogate w cukier: słodycze, słodkie płatki śniadaniowe, wyroby piekarnicze, desery mleczne,
  • sól – trzeba pamiętać, że sól w dużych dawkach „ukrywa się” w przetworach mięsnych, serach, konserwach, kostkach rosołowych, przekąskach,
  • alkohol – spożywany w nadmiarze prowadzi do poważnych problemów z wątrobą, np. jej stłuszczenia. [5]

Również gluten, nabiał, soja i kofeina wskazywane są jako pokarmy, które mogą być czynnikami wyzwalającymi chorobę i w związku z tym zaleca się ich eliminację lub ograniczenie w diecie.

Ogranicz kontakt z toksynami i dużo pij

Aby wesprzeć wątrobę i nie doprowadzić do jej obciążenia w przyszłości, warto pamiętać, że szkodzą jej nie tylko niektóre pokarmy, ale też substancje toksyczne obecne w papierosach, kosmetykach, a nawet opakowaniach. Ograniczenie kontaktu z toksynami na co dzień w znacznym stopniu pomaga wspierać wątrobę i łagodzić objawy nieprawidłowego jej funkcjonowania.

Poza dietą “dobrą dla wątroby” nie zapomnij o piciu dużej ilości wody. Codziennie conajmniej 8-12 szklanek w celu oczyszczenia wątroby z toksyn i detoksykacji całego organizmu. Przed snem możesz wspomóc się naparem z mniszka lekarskiego, ostropestu plamistego lub karczocha, które wykazują właściwości regenerujące wątrobę.


1. Zaremba M. Zatrzymaj Hashimoto. Wzmocnij tarczycę! Wydawnictwo Pascal Bielsko Biała 2017, s. 164-165
2. Wentz I., Nowosadzka M. Zapalenie tarczycy Hashimoto, Wydawnictwo Wentz LLC 2013, s. 301-315
3. Liver disease. Link Data dostępu: 28.03.2019
4. Tomaszewski M. Próby wątrobowe. Link Data dostępu: 28.03.2019
5. Johnson J. What foods protect the liver? Link Data dostępu: 28.03.2019
loader-image
119,00 

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 119,00 .

299,00 

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 119,00 .

217,00 

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 217,00 .

5.00 out of 5
89,00 
4.78 out of 5
49,00 
4.67 out of 5
119,00 

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 119,00 .

4.93 out of 5
49,00 
5.00 out of 5
299,00 

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 299,00 .

4.91 out of 5

Jak oceniasz ten wpis blogowy?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.

Rekomendowane artykuły

Jeśli chcesz mieć dostęp do najbardziej aktualnej wiedzy na temat suplementacji oraz ostatnio dodanych materiałów, tutaj znajdziesz najnowsze artykuły.

Wyczerpanie nadnerczy dotyka coraz więcej osób i odbija się mocno na codziennym funkcjonowaniu. Jeśli czujesz się zmęczona mimo snu, wybudzasz się w nocy, a rano budzisz się kompletnie bez energii, to sygnał, że Twoje nadnercza mogą potrzebować pomocy. Sprawdź, jakie są objawy wyczerpanych nadnerczy, jakie badania wykonać oraz jak możesz je wesprzeć, aby poczuć się lepiej. […]


27 marca 2024

Euthyrox i Letrox to najczęściej stosowane leki w niedoczynności tarczycy zawierające tyroksynę – syntetyczny hormon tarczycy. Ponieważ terapia trwa zazwyczaj przez całe życie, warto poznać wszystkie strony leczenia tarczycy. Lewotyroksyna to syntetyczny hormon tarczycy, który działa analogicznie do hormonu wytwarzanego przez tarczycę – tyroksyny (T4). Jest składnikiem aktywnym leków pierwszego rzutu w terapii niedoczynności tarczycy, […]


7 lutego 2024

Na naszą przemianę materii wpływa wiele czynników. Ogromną rolę odgrywa nasz styl życia, ale istotny wpływ na metabolizm mają również hormony. Rozregulowana gospodarka hormonalna może powodować problemy ze schudnięciem czy przybraniem dodatkowych kilogramów pomimo diety i ćwiczeń. Poznaj 4 hormonalnych winowajców przyrostu wagi. Hormony pełnią szereg różnych funkcji, do których należy m.in. regulowanie podstawowej przemiany […]


29 stycznia 2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pobierz darmowego e-booka

Zapisz się do newslettera i odbierz darmowego e-booka.

Nutrihelp.pl