Chętnie pomożemy +48 515 191 617

Czy tarczyca odbiera Ci ochotę na seks? 3 sposoby na obudzenie libido

Chociaż na libido wpływają różne mechanizmy fizjologiczne, to funkcja tarczycy odgrywa ważną rolę w regulowaniu naszego popędu seksualnego. Niedoczynność tarczycy może przyczyniać się do problemów, takich jak depresja i zmęczenie, które prowadzą do mniejszej ochoty na seks. Dowiedz się, co jest przyczyną osłabienia libido i jak sobie z tym radzić.

Kiedy z powodu niedoczynności tarczycy jesteś przewlekle zmęczona, zmagasz się z nadprogramowymi kilogramami, a skóra i włosy nie są w najlepszej kondycji, to pytanie o życie seksualne może wydawać się nie na miejscu.

Sama kiedyś nie mogłam się pogodzić z tym, że choroba Hashimoto zjada mi nie tylko tarczycę, ale odbiera też komfort życia, urodę, a nawet ostrość umysłu. Jednak praca nad swoim zdrowiem pokazała mi, że nie musi tak być!

Mając przewlekłą chorobę uświadomiłam sobie, że nie zniknie ona jak za dotknięciem magicznej różdżki, więc warto nauczyć się z nią żyć. Ale to nie oznacza, że trzeba akceptować kiepskie samopoczucie. To, że wiele objawów jest powszechnych, nie świadczy, że jest to norma. Normą jest dobre samopoczucie.

Zatem apetyt na seks i satysfakcjonujące życie intymne również Ci się należą. Zwłaszcza, że seks to samo zdrowie, a regularne zbliżenia zmniejszają stres, poprawiają odporność i jakość snu, a nawet sprawiają, że organizm ludzki zwiększa wytwarzanie hormonów!

Podczas seksu wydziela się dopamina, która sprawia, że jesteśmy szczęśliwsze. A ciężko zadbać o zdrowie, jeśli brakuje nam uczucia szczęścia.

Wpływ chorób tarczycy na życie seksualne

Niestety choroba Hashimoto może wpływać na Twoje życie seksualne. Badania sugerują, że 46% kobiet z zaburzeniami tarczycy doświadcza dysfunkcji seksualnych, podczas gdy w grupie kontrolnej odsetek ten wynosi tylko 20%. Zaobserwowane dysfunkcje to: znaczny spadek pożądania, pobudzenia, satysfakcji i doznawania orgazmu.

Osłabienie funkcji seksualnych koreluje z wyższym poziomem TSH oraz większą masą ciała.

Patrząc z drugiej strony, niskie libido i poziom satysfakcji seksualnej to często znak, że Twoje hormony nie pracują prawidłowo.

Hormony wpływają na Twoje życie w sypialni

Kluczowy wpływ na pożądanie (libido) ma gospodarka hormonalna. Hormony pobudzają w mózgu mechanizmy, które odpowiadają za erotykę. Dzięki nim jesteśmy w stanie zakochać się w konkretnej osobie, postrzegać ją jako atrakcyjną i podniecającą.

Dlatego zaburzenia hormonalne (niedoczynność tarczycy, hiperprolaktynemia, zespół policystycznych jajników) i choroby przewlekłe (cukrzyca, otyłość, choroby tarczycy) negatywnie wpływają na nasze życie seksualne. Gdy nasze hormony działają w niewłaściwy sposób może skutkować to brakiem apetytu na seks.

Zarówno problemy z hormonami płciowymi, jak i hormonami tarczycy oraz z neuroprzekaźnikami mogą powodować dysfunkcje seksualne.

Jeśli poziom hormonów tarczycy jest niski, to wiele procesów organizmu może ulec spowolnieniu, co może prowadzić do osłabienia popędu seksualnego. Typowe objawy niedoczynności tarczycy, takie jak zmęczenie i przyrost masy ciała, mogą również wpływać na zmniejszenie Twojego pragnienia seksu.

Niedoczynności tarczycy może towarzyszyć podwyższony poziom hormonu prolaktyny. Wyższe niż normalne poziomy tego hormonu mogą przyczyniać się do suchości pochwy, co może powodować bolesność podczas zbliżeń.

Taki sam skutek wywołuje obniżony poziom estrogenów, który może występować przy niedoczynności tarczycy.

Kiedy masz zaburzenia tarczycy, możesz mieć również niski poziom testosteronu, a to może zarówno obniżyć Twoje libido, jak również zmniejszyć intensywność doznań.

Hashimoto jest chorobą autoimmunologiczną, co oznacza, że w organizmie występuje stan zapalny. Kiedy w Twoim ciele jest w stan zapalny, nadnercza uwalniają więcej kortyzolu (powszechnie określanego jako „hormon stresu”), próbując zmniejszyć stan zapalny. Kortyzol ma działać przeciwzapalnie i zwiększać stężenie glukozy w krwi w sytuacjach stresowych (wysiłek fizyczny, stres psychiczny, głodzenie). Jego wysoki poziom zmniejsza popęd seksualny. 

Nutrivimix Polecany suplement diety na tarczycę

Oto hormony i neuroprzekaźniki, które decydują o Twojej ochocie na seks:

  • Hormony tarczycy wpływają na funkcjonowanie niemalże każdej komórki ciała. Niski poziom hormonów tarczycy obniża poziom pożądania i satysfakcji.
  • Kortyzol produkowany jest przez nadnercza – ma działać przeciwzapalnie i zwiększać stężenie glukozy w krwi w sytuacjach stresowych. Wysoki poziom kortyzolu zmniejsza popęd seksualny.
  • Estrogeny produkowane są w największym stopniu w jajnikach – wpływają na kształt kobiecej sylwetki, psychikę i emocje – odpowiadają za reakcje i odbiór seksualny. Niski poziom estrogenów zmniejsza ochotę na zbliżenia.
  • Testosteron odpowiedzialny jest za utrzymanie dobrej formy fizycznej i seksualnej – wzmaga on pożądanie i szczytowanie. Niski poziom testosteronu zmniejsza popęd seksualny i intensywność doznań.
  • Progesteron wytwarzany jest przez jajniki i odpowiada za przygotowanie macicy do zagnieżdżenia się komórki jajowej i utrzymanie ciąży. Wysoki poziom progesteronu wycisza libido.
  • Prolaktyna wytwarzana jest w najwyższym stężeniu u kobiet po porodzie. Wysoki poziom prolaktyny blokuje owulację i obniża popęd płciowy.
  • Endorfiny wydzielane są przez mózg, odpowiadają za uczucia i emocje, zmniejszają stres, wprowadzają w stan euforii. Niski poziom endorfin obniża jakość życia seksualnego.
  • Dopamina to jeden z najważniejszych neuroprzekaźników wytwarzanych przez mózg, który sprzyja prawidłowemu działaniu układu nerwowego, podwyższając nastrój i powodując uczucie przyjemności. Niski poziom dopaminy zmniejsza ochotę na sex.

Poza zaburzeniami hormonalnymi i chorobami przewlekłymi duży wpływ na obniżenie libido u kobiet mają:

  • leki obniżające ciśnienie, leki psychotropowe, antydepresyjne,
  • źle dobrana antykoncepcja,
  • długotrwały stres lub występowanie depresji,
  • ciąża i połóg, laktacja i karmienie piersią,
  • okres pre-menopauzy oraz menopauza,
  • brak lub nadmiar aktywności fizycznej,
  • niezdrowa dieta.

Źródeł spadku libido może być wiele. Nie wspomniałam tutaj w ogóle o aspektach emocjonalnych czy relacjach z partnerem, bo to dotyczy każdego. Zależało mi, aby przedstawić Ci, jakie obszary zdrowia związanego z tarczycą i gospodarką hormonalną mogą mieć wpływ na Twoje życie seksualne.

Jak widzisz, jest to temat wielopłaszczyznowy, jak to zwykle przy hormonach bywa. Tarczyca, nadnercza i jajniki współpracują ze sobą, aby organizm mógł prawidłowo funkcjonować i wytwarzać hormony w odpowiednich ilościach.

Dlatego odzyskanie libido i poprawa zadowolenia z życia seksualnego nie może sprawdzać się do jakiejś pigułki cud, tylko wymaga działania w wielu obszarach.

Osobiście uważam, że najbardziej skuteczną terapią wspierania zdrowia hormonalnego i przywracania niskiego libido jest wsparcie nadnerczy oraz praca nad miłością do siebie samej.

Jak podkręcić apetyt na seks?

Oto 3 proste do wdrożenia wskazówki, które pomogą Ci utrzymać zdrowe życie seksualne i poprawić poziom satysfakcji, nawet jeśli masz niedoczynność tarczycy.

1. Daj odpocząć swoim nadnerczom

Podstawą zregenerowania nadnerczy jest sen, praca nad stresem oraz umiejętność zafundowania sobie regeneracyjnego wypoczynku.

Odpowiedni sen jest fundamentem dla naszego zdrowia i działa jak najlepsza kuracja. Kiedy śpimy reguluje się poziom hormonów i neuroprzekaźników w naszym organizmie. Natomiast brak snu zaburza pracę tarczycy, a także może się przyczynić do powstania cukrzycy oraz otyłości.

Jeśli nie śpisz dobrze i wystarczająco długo, nie masz szans na przywrócenie równowagi hormonalnej, a to powoduje ogromne zamieszanie w Twoim organizmie, włącznie z zaburzeniem funkcji seksualnych.

Według badań opublikowanych w marcu 2015 r. w Journal of Sexual Medicine, więcej snu oznacza więcej seksu.

Naukowcy odkryli, że dodatkowa godzina snu zwiększa szansę na seks ze swoim partnerem o 14%.

Staraj się zatem spać co najmniej siedem godzin na dobę, kładąc się przed godz. 23 do łóżka. Unikaj wieczorem niebieskiego światła, które generują laptopy czy telefony – zamiast tego zacznij czytać książki do poduszki.

Ogranicz też intensywne ćwiczenia fizyczne i unikaj ich przed snem, ponieważ podbijają poziom kortyzolu a wieczorem jego poziom powinien spadać zamiast rosnąć.

Możesz się wesprzeć ziołami i naturalnymi suplementami, aby przywrócić równowagę nadnerczy. Ashwagandha, rhadiola, magnez oraz witaminy z grupy B mogą okazać się bardzo pomocne.

Nutrizen Lepszy sen i witalność

2. Poznaj i pokochaj swoje ciało

Nie każda z nas ma przysłowiową figurę modelki, ale nasze ciało nie służy tylko do tego, aby się podobać innym. Zwłaszcza, że atrakcyjność, tak samo jak smak, jest kwestią indywidualnego gustu. Kiedy nieustannie się oceniamy, chcemy się podobać konkretnym osobom i nie akceptujemy swojego wyglądu, same robimy sobie presję i generujemy niepotrzebny stres.

Kiedy za bardzo skupiamy się na zewnętrznym aspekcie, gubimy własne potrzeby i zapominamy, że nasze ciało jest stworzone również do odbierania bodźców. W związku z tym może być źródłem nieskończonej przyjemności, jeśli tylko mu na to pozwolimy. I nie ma tu znaczenia żadna fałdka na brzuchu czy nieperfekcyjne już piersi po karmieniu dzieci.

Aby dojść do źródła przyjemności, trzeba wykonać pracę przede wszystkim nas sobą, zaakceptować siebie i przestać zaniedbywać swoje potrzeby cielesne.

Jeśli nie stworzymy kochającej relacji z samą sobą, nie poczujemy wewnętrznej, kobiecej mocy zdolnej do odczuwania przyjemności z kontaktu z partnerem.

Pożądanie seksualne to złożona sprawa i warto jest poświęcić trochę czasu na poznanie swojej seksualności oraz pokochanie siebie. Im bardziej postrzegamy nasze ciała jako niesamowite w zakresie możliwych doznań i wewnętrznej siły, tym bardziej jesteśmy w stanie czuć się komfortowo w swojej skórze, a nawet seksownie. Powtarzaj sobie jak mantrę: moje ciało jest cudowne i może dostarczyć mi duż przyjemności.

Jeśli wiesz o czym piszę, a brakuje Ci właśnie relacji z Twoim ciałem, polecam regularne masowanie aromatycznymi olejkami. Takie rytuały poza wspaniałym aspektem pielęgnacyjnym, pomogą Ci poznać lepiej swoje ciało i stworzyć fundamenty do czerpania przyjemności z odbierania bodźców.

3. Podkręć swoje zmysły

Podczas regularnej aktywności fizycznej w organizmie wydzielają się różne hormony. Dzięki produkowanym endorfinom spada poziom stresu i jesteśmy szczęśliwsze, co korzystnie wpływa na nasze libido. Jeśli regularnie ćwiczymy, rośnie również poziom testosteronu, który jest odpowiedzialny za nasz popęd seksualny i intensywność doznań.

Poza tym aktywność fizyczna sprzyja utrzymaniu prawidłowej wagi, co jest o tyle istotne, że kiedy tyjemy, często tworzy się w nas negatywny obraz swojego ciała, który obniża ochotę na seks i zmniejsza naszą aktywność seksualną.

Z kolei utrata wagi może mieć pozytywny wpływ na zaburzenia równowagi tarczycy i pomóc zwiększyć poczucie własnej wartości, zwiększając prawdopodobieństwo podjęcia aktywności seksualnej.

Wiele substancji występujących naturalnie w pokarmach ma działanie wzmacniające libido. Wśród naturalnych afrodyzjaków wymienia się: awokado, figi, czekolada, banany, imbir, cynamon czy papryczki chili. Czasem to wystarczy, aby rozpalić na nowo iskrę pożądania.

A jeśli to za mało, to nic nie stoi nie przeszkodzie, aby trochę poeksperymentować. I nie mam na myśli żadnych wyszukanych zabawek erotycznych. Natomiast intymne żele to świetny sposób na poprawę komfortu zbliżenia i podkręcenie atmosfery w sypialni. Mogą to być żele nawilżające czy potęgujące doznania, które sprawią, że Twoje zbliżenia będą niesamowicie zmysłowe i niezapomniane.

Podsumowanie

Chociaż nie zawsze przyczyną obniżonego libido są hormony, to mam nadzieję, że udało mi się zainteresować Cię tematem, prezentując go od strony właśnie zaburzeń hormonalnych. A przede wszystkim, że zachęciłam Cię do jeszcze większego dbania o równowagę hormonalną i swoje zdrowie – w tym seksualne.


[1] D Pasquali et al.: Female sexual dysfunction in women with thyroid disorders,  Endocrinol Invest 2013 Oct;36(9):729-33 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23580027/
[2] Luboshitzky R.: Endocrine activity during sleep. Journal of Pediatric Endocrinology and Metabolism 2000. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10689633/
[3] Krajewska O. et al.: Wpływ długości i jakości snu na parametry antropometryczne, metaboliczne i ogólny stan zdrowia fizycznego i psychicznego. Forum Zaburzeń Metabolicznych 2017. https://journals.viamedica.pl/forum_zaburzen_metabolicznych/article/view/54254/44416
[4] Grzeszczak W.: Czy można zapobiegać rozwojowi cukrzycy typu 2 — co nowego opublikowano na ten temat na początku 2015 roku? Choroby Serca i Naczyń 2015. https://journals.viamedica.pl/choroby_serca_i_naczyn/article/view/43293
loader-image
119,00 

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 119,00 .

299,00 

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 119,00 .

217,00 

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 217,00 .

5.00 out of 5
89,00 
4.78 out of 5
49,00 
4.67 out of 5
119,00 

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 119,00 .

4.93 out of 5
49,00 
5.00 out of 5
299,00 

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 299,00 .

4.91 out of 5

Jak oceniasz ten wpis blogowy?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 24

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.

Rekomendowane artykuły

Jeśli chcesz mieć dostęp do najbardziej aktualnej wiedzy na temat suplementacji oraz ostatnio dodanych materiałów, tutaj znajdziesz najnowsze artykuły.

Wyczerpanie nadnerczy dotyka coraz więcej osób i odbija się mocno na codziennym funkcjonowaniu. Jeśli czujesz się zmęczona mimo snu, wybudzasz się w nocy, a rano budzisz się kompletnie bez energii, to sygnał, że Twoje nadnercza mogą potrzebować pomocy. Sprawdź, jakie są objawy wyczerpanych nadnerczy, jakie badania wykonać oraz jak możesz je wesprzeć, aby poczuć się lepiej. […]


27 marca 2024

Euthyrox i Letrox to najczęściej stosowane leki w niedoczynności tarczycy zawierające tyroksynę – syntetyczny hormon tarczycy. Ponieważ terapia trwa zazwyczaj przez całe życie, warto poznać wszystkie strony leczenia tarczycy. Lewotyroksyna to syntetyczny hormon tarczycy, który działa analogicznie do hormonu wytwarzanego przez tarczycę – tyroksyny (T4). Jest składnikiem aktywnym leków pierwszego rzutu w terapii niedoczynności tarczycy, […]


7 lutego 2024

Na naszą przemianę materii wpływa wiele czynników. Ogromną rolę odgrywa nasz styl życia, ale istotny wpływ na metabolizm mają również hormony. Rozregulowana gospodarka hormonalna może powodować problemy ze schudnięciem czy przybraniem dodatkowych kilogramów pomimo diety i ćwiczeń. Poznaj 4 hormonalnych winowajców przyrostu wagi. Hormony pełnią szereg różnych funkcji, do których należy m.in. regulowanie podstawowej przemiany […]


29 stycznia 2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pobierz darmowego e-booka

Zapisz się do newslettera i odbierz darmowego e-booka.

Nutrihelp.pl