Masz pytania? Zadzwoń: 575 131 815
Nowość: Nutrizen! Odkryj sposób na lepszy sen i pozbądź się zmęczenia.
Sprawdź

3 najlepsze szczepy probiotyczne dla osób z chorobą Hashimoto

Probiotyki mają prozdrowotne właściwości na nasz układ pokarmowy, ale wsparcie jelit to nie jedyne ich zadanie. Mamy już pierwsze doniesienia i badania, które pokazują ich pozytywny wpływ na inne obszary naszego organizmu, w tym na tarczycę. Z artykułu dowiesz się, które szczepy bakterii mogą okazać się skutecznym wsparciem w chorobie Hashimoto.

Probiotyki to preparaty będące źródłem wybranych szczepów bakterii czy drożdżaków. Są to żywe mikroorganizmy, które odpowiednio dobrane i podawane w odpowiednich ilościach, mają korzystny wpływ na nasze zdrowie [1].

Aby uznać mikroorganizm za probiotyk, musi on mieć udowodnione i potwierdzone badaniami działanie prozdrowotne.

Do najczęściej spotykanych szczepów probiotyków należą bakterie kwasu mlekowego: Lactobacillus oraz Bifidobacterium.

Jak działają probiotyki?

Stan naszej mikroflory jelitowej (rodzaj mikroorganizmów, głównie bakterii, zasiedlających nasze jelita) wpływa na funkcjonowanie wielu narządów w organizmie, a nawet na naszą kondycję psychiczną. Probiotyki wpływają pozytywnie na jej skład, a przez to pośrednio, mogą wpływać na inne obszary organizmu. Ich spektrum działania jest bardzo szerokie i mogą okazać się przydatne w:

 • Leczeniu biegunek,
 • Wspomaganiu trawienia,
 • Zapobieganiu infekcjom układu moczowego,
 • Wspomaganiu odporności,
 • Leczeniu chorób wątroby,
 • Walce z otyłością,
 • Leczeniu stanów zapalnych,
 • Leczeniu alergii,
 • W przypadku osób z celiakią,
 • Leczeniu trądziku,
 • Leczeniu chorób o podłożu autoimmunologicznym [2,3].

Probiotyki w Hashimoto

W badaniach wykazano, że mikroflora osób z autoimmunologicznymi chorobami tarczycy, w tym Hashimoto, charakteryzuje się mniejszą ilością korzystnych bakterii z rodzaju Bifidobacterium i Lactobacillus. Stwierdzono również zwiększoną ilość szkodliwych bakterii.

Ta nierównowaga przyczynia się do zmniejszenia wchłaniania kluczowych składników odżywczych w chorobach tarczycy, w tym jodu, miedzi, żelaza, selenu i cynku.

Suplementacja probiotykami może wspomagać czynność tarczycy poprzez zwiększenie wolnego T4. Zaobserwowano również wzrost poziomu energii u osób z niedoczynnością tarczycy. Uzupełnienie korzystnych bakterii, np. z pomocą odpowiednio dobranych preparatów, może przynieść poprawę u osób z Hashimoto [4,5].

Nutrivimix udowodnione działanie na tarcz

Choroby tarczycy mogą współwystępować z innymi zaburzeniami, takimi jak: SIBO, zespół jelita drażliwego, zakażeniami Candida czy Helicobacter pyroli. We wszystkich tych schorzeniach pomocny może okazać się szczep drożdżaków Saccharomyces boulardii.

Mimo, że aktualnie nie ma badań, które skupiają się na wpływie S.boulardii na chorobę Hashimoto, to sugeruje się, że ten szczep może wspomóc eliminację niektórych czynników leżących u podstawy zapalenia tarczycy [6,7].

Na ten moment liczba badań jest ograniczona, jednak temat probiotykoterapii w chorobach tarczycy rozwija się dynamicznie. Najbardziej obiecujące wydają się szczepy bakterii: Lactobacillus, Bifidobacterium oraz Saccharomyces boulardii. Potrzebne są jednak kolejne, bardziej szczegółowe analizy, aby potwierdzić ich pozytywny wpływ na osoby z chorobami tarczycy.

Preparaty probiotyczne

Gotowe preparaty probiotyczne możemy dostać w formie leku lub suplementów diety. Zawierają one w swoim składzie żywe kultury bakterii lub drożdże, które mają potwierdzone pozytywne działanie.

Probiotyki zawsze należy dobierać do swoich indywidualnych potrzeb pod opieką specjalisty.

Przyjmowanie preparatów, które nie są dostosowane do nas i naszych problemów zdrowotnych nie ma większego sensu, ponieważ każdy szczep dostępny w probiotykach charakteryzuje się innym działaniem.

Jak wybierać probiotyki?

Najważniejszym elementem przy wyborze probiotyków jest zwrócenie uwagi na szczepy bakterii w nim dostępne. Warto skorzystać z pomocy dietetyka lub lekarza, który podpowie nam, jaki konkretnie szczep wybrać w naszym przypadku.

Na dobrym preparacie probiotycznym powinny znaleźć się informację o rodzaju i gatunku szczepu bakteryjnego. Warto również zwrócić uwagę, czy dany szczep jest przebadany klinicznie! Równie istotna jest optymalna ilość szczepów bakteryjnych. Informacja ta powinna być zawarta na opakowaniu. Skuteczna dawka jest dawka w wysokości 5-10 x 109 CFU

Źródła probiotyków w żywności

Oprócz gotowych preparatów zawierających probiotyki można wspierać się żywnością, która jest ich naturalnym źródłem.

Bakterie probiotyczne znajdziesz w: kapuście kiszonej, jogurtach, ogórkach kiszonych, kefirze, maślance, zakwasie z buraków czy kombuchy. Włącz te produkty do swojej codziennej diety, aby wspomagać dobre bakterie w jelitach.

Czym się różnią probiotyki od prebiotyków?

W temacie probiotyków często pojawia się także pojęcie prebiotyków. Nie należy ich ze sobą mylić.

Probiotyki są żywymi szczepami bakterii, natomiast prebiotyki to składniki pożywienia, które nie ulegają trawieniu przez enzymy układu pokarmowego. Są one pożywką dla bakterii jelitowych, pobudzają ich aktywność i namnażanie oraz wpływają pozytywnie na skład mikroflory jelitowej.

Naturalnie występują w produktach pochodzenia roślinnego i zaliczamy do nich m.in. fruktooligosacharydy, inulinę czy polisacharydy. Znajdziesz je w dużych ilościach w takich produktach jak: cykoria, czosnek, cebula, banany, karczoch, rośliny strączkowe, szparagi czy pełnoziarniste produkty zbożowe.

Podsumowanie

Nie ma wątpliwości co do tego, że stan mikroflory jelitowej odgrywa istotną rolę w naszym zdrowiu i samopoczuciu. Probiotykoterapia powinna zostać dobrana indywidualnie do Twoich potrzeb, pod okiem specjalisty. Branie probiotyków na oślep nie przyniesie żadnych korzyści. Zanim dobierzesz odpowiednie szczepy bakterii, możesz zadbać o mikrobiotę, wprowadzając do diety produkty będące źródłem prebiotyków i probiotyków: owoce, warzywa, kiszonki czy produkty fermentowane.


[1] M.Czerwionka-Szaflarska, B.Romańczuk: Probiotyki w profilaktyce i leczeniu wybranych schorzeń przewodu pokarmowego u dzieci. Forum Medycyny Rodzinnej, 2010, 4, 135-140. https://journals.viamedica.pl/forum_medycyny_rodzinnej/article/view/10094
[2] J. Nyćkowiak, J. Leśny: Badania i Rozwój Młodych Naukowców w Polsce. Nauki medyczne i nauki o zdrowiu, część II. Młodzi Naukowcy, 2019. www.mlodzinaukowcy.com/dl/dbe528ef5d4c710788892cbc1507a934/#page=68
[3] K. Osowiecka, K. Skrypnik, J. Suliburska: Zastosowanie probiotyków w chorobach autoimmunologicznych. Forum Zaburzeń Metabolicznych, 2019,10, 105-111. https://journals.viamedica.pl/forum_zaburzen_metabolicznych/article/view/65386
[4] Gong B., Wang C., Meng F., Wang H., Song B., Yang Y., Shan Z.: Association Between Gut Microbiota and Autoimmune Thyroid Disease: A Systematic Review and Meta-Analysis. Front. Endocrinol. (Lausanne), 2021, 12. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8635774/
[5] Knezevic J., Starchl C., Tmava Berisha A., Amrein K.: Thyroid-Gut-Axis: How Does the Microbiota Influence Thyroid Function? Nutrients. 2020, 12,1769. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7353203/
[6] García-Collinot G., Madrigal-Santillán E.O., Martínez-Bencomo M.A., Carranza-Muleiro R.A., Jara L.J., Vera-Lastra O., Montes-Cortes D.H., Medina G., Cruz-Domínguez M.P.: Effectiveness of Saccharomyces boulardii and Metronidazole for Small Intestinal Bacterial Overgrowth in Systemic Sclerosis. Dig. Dis. Sci. 2020, 65, 1134-1143. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31549334/
[7] Terciolo C., Dapoigny M., Andre F.: Beneficial effects of Saccharomyces boulardii CNCM I-745 on clinical disorders associated with intestinal barrier disruption. Clin. Exp. Gastroenterol., 2019, 12, 67-82. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30804678/
loader-image
Produktowe - e-booki
119,00 

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 119,00 .

299,00 

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 119,00 .

#x Nutrivimix TAb
217,00 

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 217,00 .

5.00 out of 5
89,00 
4.78 out of 5
49,00 

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 49,00 .

4.67 out of 5
119,00 

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 119,00 .

4.93 out of 5
49,00 

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 49,00 .

5.00 out of 5
nutriformin
299,00 

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 299,00 .

4.91 out of 5
nutriformin
119,00 
4.88 out of 5

Jak oceniasz ten wpis blogowy?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 4

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.

Rekomendowane artykuły

Jeśli chcesz mieć dostęp do najbardziej aktualnej wiedzy na temat choroby Hashimoto oraz ostatnio dodanych materiałów, tutaj znajdziesz najnowsze artykuły.

Przyjmujesz leki na niedoczynność tarczycy, a mimo to nie czujesz poprawy w swoim samopoczuciu i wciąż brakuje Ci energii do działania? W chorobach tarczycy, oprócz przyjmowania leków, ważne jest zadbanie o odpowiednią dietę oraz styl życia, które będą wspierać produkcję i konwersję hormonów. W artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie, jak naturalnie wspierać ten proces. Jak […]


22 maja 2023

Probiotyki mają prozdrowotne właściwości na nasz układ pokarmowy, ale wsparcie jelit to nie jedyne ich zadanie. Mamy już pierwsze doniesienia i badania, które pokazują ich pozytywny wpływ na inne obszary naszego organizmu, w tym na tarczycę. Z artykułu dowiesz się, które szczepy bakterii mogą okazać się skutecznym wsparciem w chorobie Hashimoto. Probiotyki to preparaty będące […]


5 maja 2023

Euthyrox, Letrox i Euthyroxin to najpopularniejsze preparaty stosowane w leczeniu niedoczynności tarczycy. Wszystkie te leki zawierają lewotyroksynę, czyli syntetyczną tyroksynę, która działa analogicznie do naturalnie występującego hormonu wytwarzanego przez tarczycę i która ma doprowadzić do prawidłowego poziomu hormonów tarczycy we krwi. Sprawdź, jak prawidłowo przyjmować lek w niedoczynności tarczycy. Jak oceniasz ten wpis blogowy? Kliknij […]


24 kwietnia 2023

Możliwość komentowania została wyłączona.

Pobierz darmowego e-booka

Otrzymuj nowe artykuły i porady dotyczące zdrowia. Odbierz darmowy e-book od naszych specjalistów o Hashimoto!

Hashimotoplan.com