fbpx
O HashimotoSuplementacja

Czy suplement diety może pomóc? Cała prawda o suplementach

By 29 czerwca 2020 No Comments

Od ponad 2 lat prowadzę działania edukacyjne na serwisie www.hashimotoplan.com – chociaż najwięcej artykułów i narzędzi na stronie dotyczy diagnostyki, diety i aktywności, to najwięcej pytań otrzymuję na temat suplementacji. A od kiedy wprowadziliśmy na rynek suplement diety Nutrivimix, to co najmniej raz dzienne odpowiadam na pytanie: Czy suplement diety może pomóc?

Sama od ponad 15 lat mam chorobę Hashimoto. Do dzisiaj miałabym zawroty głowy, poranne zmęczenie, wypadające garściami włosy, problemy z koncentracją, mgłę mózgową, wahania nastrojów, częste infekcje i szereg dolegliwości ze strony układu pokarmowego, gdybym nie podeszła do swojego zdrowia, jak do zawodowego projektu.

Miałam to szczęście, że pracując jako dyrektor strategii rozwoju oraz konsultant marketingu dla firm farmaceutycznych, byłam odpowiedzialna za wprowadzanie na rynek nowych leków i suplementów diety. Stąd też wiedziałam, gdzie szukać wartościowych publikacji naukowych i medycznych oraz jak poprawnie interpretować badania kliniczne.

Dwa lata spędziłam przeszukując PubMed, który jest największą bazą badań klinicznych i naukowych artykułów medycznych na świecie. Szukając ratunku dla siebie, zebrałam dużo literatury medycznej w zakresie diagnostyki, leczenia, diety oraz suplementacji w chorobie Hashimoto, którą postanowiłam się dzielić.

W tym artykule, chciałabym Wam podpowiedzieć, jak świadomie i mądrze podchodzić do suplementacji.

Czy dobrze skomponowana dieta dostarcza wszystkich potrzebnych składników odżywczych?

Oczywiście, że tak: pożywienie jest głównym źródłem składników odżywczych a odpowiednio skomponowana dieta powinna zaspokajać potrzeby funkcjonowania zdrowego organizmu.

Chciałabym jednak zwrócić uwagę na 2 kluczowe określenia: odpowiednio skomponowana dieta oraz zdrowy organizm.

W przypadku prawidłowo skomponowanej diety chodzi nie tylko o odpowiednią kaloryczność czy stosunek makroskładników odżywczych.

Jeśli nie zadbamy o jakość spożywanego jedzenia, to nie odżywimy naszego organizmu.

Przetworzona żywność (dania gotowe, wędliny czy fast foody), składniki zapalne (cukier wśród nich jest na I miejscu, ale również pszenica czy mleko), byle jakie warzywa i owoce skażone pestycydami czy byle jakie mięso nafaszerowane antybiotykami nie zaspokoi potrzeb naszego organizmu.  

Dodatkowo warto pamiętać, że obróbka żywności (np.: smażenie w głębokim tłuszczu) również doprowadza do znacznej utraty składników odżywczych.

Kolejnym aspektem jest zdrowie. Jeśli jesteśmy okazami zdrowia, to prawidłowo skomponowana dieta powinna dostarczyć nam wszelkich potrzebnych składników odżywczych.

Jeśli mamy problemy hormonalne i metaboliczne, to możemy być wręcz pewni, że mamy w związku z tym jakieś zaburzenia odżywiania.

Zaburzenia te nie odnoszą się tylko do poziomu witamin czy minerałów, bo zazwyczaj problem tkwi jeszcze głębiej i związany jest np. nieprawidłowym metabolizmem węglowodanów czy tłuszczów.

Stosować suplementy czy nie?

Jeśli okazuje się, że problem tkwi w jakości pożywienia, które spożywamy, to rozsądne jest, aby skupić się najpierw na diecie, bo przyjmowanie suplementów nigdy nie powinno zastępować zdrowej i starannie skomponowanej diety!

Mało tego suplementacja bez racjonalnego odżywania nie będzie skuteczna i nie przyniesie oczekiwanych efektów!

Jeśli cierpimy na zaburzenia hormonalne lub/i metaboliczne, to niedobory witamin i minerałów są dosyć powszechne i wynikają one nie tylko ze źle skomponowanej diety tylko właśnie z zaburzeń metabolicznych i problemów przyswajania substancji odżywczych.

Witaminy i minerały mogą bardzo pomóc w utrzymywaniu dobrej kondycji zdrowotnej w przypadku chorób cywilizacyjnych i eliminacji wielu objawów.

Natomiast uwaga!

  • Jeśli nie zadbamy najpierw o dietę, również o jelita, w których wchłaniają się składniki odżywcze to suplementacja nie przyniesie nam oczekiwanych efektów.
  • Jeśli nie zwrócimy uwagi na jakość suplementów, to również efekt suplementacji może być opłakany.

O co chodzi z tą jakością?

Duża część składu niektórych suplementów diety to wypełniacze obniżające koszty produkcji, a nie same substancje aktywne.

Tutaj chciałabym Was uczulić zwłaszcza na popularny stearynian magnezu – niech Was nazwa nie zmyli, nie jest to ten magnez, który chcielibyśmy suplementować. Jeśli stosujemy witaminy i minerały, które w składzie zawierają stearynian magnezu, to mogą one nie zostać wchłonięte, gdyż stearynian magnezu tworzy nieprzepuszczalną powłokę pokrywającą jelita i może ograniczać wchłaniania substancji odżywczych.

Co więcej są badania wskazujące na to, że może osłabiać działanie układu odpornościowego. Stearynian magnezu znajdziemy również pod nazwą „sole magnezowe kwasów tłuszczowych”, a dodaje się go do tabletek, aby ułatwić proces produkcji tabletek.

Lista wypełniaczy, poprawiaczy konsystencji, barwników jest długa. Wskażę tutaj jeszcze na tlenek tytanu, który zwiększa ryzyko problemów jelitowych i stanów zapalnych.

Piękne kolorowe tabletki to źródło zazwyczaj sztucznych, często alergizujących barwników!

Co robić, jeśli chcemy się suplementować?

  • Sprawdzajmy składy! Szukajmy suplementów wolnych od „ulepszaczy”, ale również od cukru i jeśli mamy nadwrażliwość to także glutenu i laktozy.
  • Sprawdzajmy zawartość substancji czynnych, czyli dawkę – w wielu preparatach witaminy i minerały mogą stanowić tylko niewielki procent całego składu.Ponieważ od wielu lat pracuję w branży farmaceutycznej zdradzę Wam pewną tajemnicę. Suplementom diety w reklamie producenci mogą przypisać pewne właściwości czy działanie – nie może być to działanie lecznicze, ale może być to efekt odżywczy lub fizjologiczny. Dla przykładu jakiś preparat X „pomaga zachować zdrowe włosy” (preparaty najczęściej z biotyną) czy „pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała” (preparaty z chromem, zieloną herbat). Od strony prawa wygląda to tak, że wystarczy, aby w składzie było 15% RWS danego składnika (15% referencyjnej wartości spożycia), aby producent mógł wykorzystać tzw. oświadczenie zdrowotne dla danego składnika. Przy takiej małej zawartości substancji aktywnej efekt terapeutyczny jest wątpliwy.Bądźmy świadomi, bo część firm farmaceutycznych opracowuje bardzo wartościowe składy dbając o najwyższą jakość produkcji, ale można spotkać na rynku suplementy pozostawiające wiele do życzenia, jednak z bardzo przekonującą reklamą telewizyjną – wartość reklamowa sektora farmaceutycznego to ponad 1 mld złotych!
  • Sprawdzajmy formy witamin i minerałów – konkretna forma determinuje skuteczność składnika, czyli wchłanialność.Niektórzy przyswajają tylko formy metylowane i tak metylokobalamina jest lepiej przyswajalną formą B12 niż cyjanokobalamina, czy metylowana forma kwasu foliowego. Selenometionina jest lepiej oceniana niż drożdże selenowe. Z kolei witamina E może występować w rożnych formach, od bardzo dostępnej dla organizmu po bardzo przetworzoną, która wręcz może wykazywać właściwości toksyczne.

Czy można brać bezkarnie suplementy diety?

Część witamin jest rozpuszczalnych w wodzie (np. witaminy z grupy B czy witamina C), dlatego nawet jeśli przyjmiemy ich zbyt dużo, nadwyżki szybko wydalimy wraz z moczem.

Problem pojawia się w przypadku witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (czyli A, D, E i K), które mogą się kumulować w organizmie a nadmiar może prowadzić do pojawienia się różnych dolegliwości. Np. nadmierne pocenie się mogą świadczyć o nadwyżce witaminy D.

Obecnie zaleca się sprawdzenie poziomu witaminy D3 oraz B12 przed rozpoczęciem suplementacji.

Zachowajmy szczególną ostrożność w przypadku przyjmowania kilku różnych środków – sprawdźmy, czy nie zawierają tych samych składników.

Co wybrać w aptece: lek czy suplement?

Odpowiedź wydaje się oczywista, ale chciałabym doprecyzować, że lek to między innymi status prawny produktu.

Nie każdy lek leczy, a na rynku możemy znaleźć witaminy i minerały o statusie leku.

Kilka lat temu status leku bez recepty otrzymywały składniki, które dzisiaj można rejestrować już tylko jako suplement diety, chyba że stoją za tym ogromne pieniądze i badania.

Kiedy w aptece mamy do wyboru np.: witaminę D jako suplement diety lub jako lek, to mimo tego, że lek wydaje się być lepszy (bo mamy „zapewnioną” większą kontrolę zawartości składników), przeprowadźmy taką samą weryfikację, jak w przypadku suplementu diety.

Diabeł tkwi jak zwykle w szczegółach – w składzie leków również można często spotkać stearynian magnezu czy tlenek tytanu.

Dlatego sprawdźmy skład pod kątem czystości, dawkę substancji aktywnej oraz formę danego składnika. W przypadku leku warto pochylić się również nad listą działań niepożądanych – może nas zaskoczyć.

Dlaczego powstał Nutrivimix?

 Suplement diety Nutrivimix powstał, ponieważ nie znalazłam na rynku wysokiej jakości i czystości suplementu, który by „działał” na wiele objawów i zaburzeń współwystępujących przy chorobie Hashimoto oraz wpływał na spowolnienie procesu autoimmunologicznego.

Szukając ratunku dla siebie, zebrałam dużo literatury medycznej w zakresie diagnostyki, leczenia, diety, suplementacji dla osób z chorobą Hashimoto. Postanowiłam regularnie dzielić się tą wiedzą tworząc serwis hashimotoplan.com oraz wprowadzać różne narzędzia wspomagające. Nutrivimix jest jednym z nich. Jego skład został opracowany dla osób wymagających szczególnej dbałości o zdrowie tarczycy i układu immunologicznego

Wiele badań dowodzi, że witaminy i minerały odgrywają istotną rolę w zapobieganiu chorób cywilizacyjnych, utrzymywaniu dobrej kondycji zdrowotnej i zwalczaniu różnych uciążliwych objawów. Powinny być one dostarczane w ramach dobrze zbilansowanej diety.

Niestety zawartość składników odżywczych w produktach spożywczych z roku na rok jest coraz mniejsza. Wynika to z zanieczyszczenia środowiska, skażenie pożywienia środkami ochrony roślin, toksynami, antybiotykami i stopnia przetworzenia żywności.

Osoby z Hashimoto zmagają się z niedoborami składników odżywczych (nie tylko z powodu źle skomponowanej diety), ponieważ choroba ma duże spektrum metaboliczne, co przekłada się na zaburzenia przyswajania i wykorzystania składników z pożywienia.

Dodatkowo podłoże choroby Hashimoto jest skomplikowane i często powiązane z zaburzeniami metabolicznymi takimi, jak insulinooporność czy hormonalnymi, jak PCOS.

Współwystępujące dysfunkcje powodują zwiększenie liczby różnych uciążliwych objawów a tym samym zapotrzebowania na konkretne składniki odżywcze.

Obecnie nie mamy do dyspozycji skutecznego i nieobciążającego leku, dlatego prowadzi się wiele badań w poszukiwaniu naturalnie działających składników aktywnych.

W poszukiwaniu skutecznych składników aktywnych

Nutrivimix poza podstawowymi witaminami i minerałami rekomendowanymi dla osób z chorobą Hashimoto zawiera 3 wyjątkowe składniki aktywne: kurkuminę, inozytol i tymochinon, które mają na celu spowolnienie procesu autoimmunologicznego, poprawę parametrów tarczycowych, łagodzenie objawów niedoczynności oraz zaburzeń współwystępujących.

  • Inozytol w połączeniu z selenem prowadzi do obniżenia poziomu TSH oraz przeciwciał anty-TPO i anty-  TG. Skutkuje poprawą struktury tkanki tarczycy oraz samopoczucia u pacjentów ocenianego na podstawie subiektywnych objawów.

  • Kurkumina zawarta w korzeniu kurkumy wykazuje silne działanie antyoksydacyjne oraz przeciwzapalne. Ze względu na regulację cytokin zapalnych, znajduje zastosowanie w terapii przewlekłych chorób zapalnych.

  • Tymochinon zawarty w czarnuszce wpływa korzystnie na stan tarczycy u pacjentów z zapaleniem tarczycy      Hashimoto. Przyczynia się do obniżenia stężenia TSH i anty-TPO oraz wzrostu wolnego hormonu T3.

 

Skład Nutrivimixu został opracowany w oparciu o najnowsze badania skuteczności suplementacji u osób z chorobą Hashimoto i obejmuje w sumie 13 substancji aktywnych. Produkt tworzą najwyższej jakości witaminy, minerały i ekstrakty roślinne, w wysoce przyswajalnych formach (metylokobalamina, quatrefolic, selenometionina), bez glutenu, laktozy, soi, barwników i konserwantów.

Saszetka do rozpuszczenia i wypicia 1 raz dziennie zamiast garści tabletek to duża wygoda.

Płynna postać uwzględnia również potrzeby osób mających problemy z połykaniem tabletek (zaburzeniem przełykania w chorobach tarczycy) oraz większa i szybsza wchłanialność składników odżywczych.

„Czy Nutrivimix mi pomoże?”

Mam nadzieję, że artykuł będzie pomocny w odpowiedzi, bo każdy jest inny, ma inny wywiad medyczny, inne potrzeby żywieniowe, inne objawy i różne przypadłości współwystępujące.

Zawsze podkreślam, że choroba Hashimoto jest skomplikowana i nie ma tutaj ekspresowej terapii, a sam suplement nie załatwi wszystkiego – czasem potrzeba wielu interwencji zdrowotnych, aby poczuć się lepiej i odzyskać zdrowie.

Zawsze zaczynajmy od remanentu w naszej diecie, bo przyjmowanie suplementów nie zastąpi zdrowej diety a suplementacja bez racjonalnego odżywania nie będzie skuteczna!

Jednak nie bójmy się suplementów, bo odpowiedni poziom składników odżywczych może nam pomóc zwalczyć wiele uciążliwych objawów występujących w chorobie Hashimoto.

Wybierajmy je jednak świadomie i zachowajmy tutaj umiar jak we wszystkim:-)

Życzę Wam dużo zdrówka

Gosia Mazur