Black Week! Aż do -30% na suplementy i diety. Użyj kodu: BLACK2022 Sprawdź

Niedokrwistość megaloblastyczna u chorych na Hashimoto – jak ją wykryć i leczyć?

Walka z objawami niedoczynności tarczycy często skupia się na wygaszeniu stanu zapalnego i to jest podstawa. Jednak na drodze do odzyskania pełni sił może stać jeszcze jedna przeszkoda: anemia czyli niedokrwistość. Anemia może wynikać nie tylko z niedoboru żelaza, ale również z niedoboru witaminy B12 i/lub kwasu foliowego. Zwana jest wtedy anemią megaloblastyczną i często współwystępuje z chorobą Hashimoto.

Na czym polega niedokrwistość megaloblastyczna?

Aby czerwone krwinki (erytrocyty) mogły powstawać, dojrzewać i spełniać swoje funkcje, potrzebują poza żelazem, kwas foliowy i witaminę B12 (kobalaminę). Witamina B12 jest niezbędna do przemiany kwasu foliowego, którego metabolity służą do prawidłowej produkcji krwinek czerwonych. Kiedy ich brakuje produkcja erytrocytów jest zaburzona, a ponadto krwinki mogą mieć nieprawidłowy kształt, wielkość, krótszą żywotność. U chorych na niedokrwistość megaloblastyczną erytrocyty są większe niż u osób zdrowych oraz niezdolne do wypełniania swoich funkcji.

Co może wpływać na pojawienie się niedokrwistości megaloblastycznej?

Czynników, które sprzyjają niedoborom witaminy B12 i kwasu foliowego jest dużo:

Osoby z niskim poziomem kwasu solnego oraz nadużywające leków hamujących wydzielanie tego kwasu, mają problem z uwalnianiem witaminy B12 z pożywienia. W takim przypadku jedzenie mięsa czy wątróbki nie przekłada się na zwiększenie poziomu witaminy B12 w organizmie. Często pojawie się anemii megaloblastycznej może sygnalizować właśnie, że żołądek nie produkuje kwasu solnego i czynnika Castle’a.

Niedobory witaminy B12 mogą mieć również osoby mające pasożyty jelitowe, np. glisty. Zanim się ich nie pozbędą, nie zadziała żadna doustna suplementacja.

Jak objawia się niedokrwistość megaloblastyczna?

Objawy niedokrwistości z niedoborów żelaza i witaminy B12 częściowo są podobne: bladość skóry, wypadanie włosów, pękające kąciki ust, szybkie męczenie się i osłabienie, trudności z pamięcią i koncentracją, bóle i zawroty głowy.

Natomiast do typowych objawów anemii z niedoboru witaminy B12 należą:

  • bladość skóry o odcieniu żółtocytrynowym,
  • zażółcenie twardówki oka,
  • wygładzenie i pieczenie języka,
  • utrata smaku i jadłowstręt (wstręt do potraw smażonych i mięsa),
  • przedwczesne siwienie włosów,
  • mrowienie kończyn, zaburzenia równowagi i niezborność ruchowa,
  • drażliwość i labilność emocjonalna.

Jak widać wiele sygnałów deficytu witaminy B12 związanych jest z układem pokarmowym i nerwowym. Dodatkowo, niedobór kwasu foliowego może objawiać się poprzez trudności z zajściem w ciążę.

Jak zdiagnozować niedokrwistość megaloblastyczną?

Jeśli tylko zaobserwujesz u siebie wymienione wyżej objawy, koniecznie zgłoś się do lekarza. Anemia jest uciążliwą i niebezpieczną chorobą, bez względu na rodzaj. W diagnostyce anemii konieczne jest wykonanie w pierwszej kolejności morfologii krwi.

Anemia z niedoboru żelaza ma inny obraz niż anemia z niedoboru witaminy B12. Podejrzenie może wzbudzić wynik badania wykazujący, że erytrocyty mają zwiększoną objętość.

Oprócz tego podstawowym badaniem jest oznaczenie stężenia kwasu foliowego i witaminy B12. Lekarz może pomocniczo skierować Cię na inne testy, jeśli uzna, że są niezbędne np.: zbadanie poziomu homocysteiny, a nawet gastroskopię w przypadku niedokwaśności czy zaniku śluzówki żołądka z powodu choroby autoimmunologicznej.

Jakie są sposoby leczenia anemii?

Obecnie w suplementacji poleca się metylowane formy kwasu foliowego (5-MTHF) oraz witaminy B12 (metylokobalaminę). Są one aktywnymi postaciami, naturalnie występującymi w organizmie, dzięki czemu są lepiej wchłanialne.

nutrivimix wzmocnij tarczycę

Witaminę B12 trudno przedawkować, ponieważ należy do witamin rozpuszczalnych w wodzie, nie jest gromadzona w organizmie, tylko wydalana wraz z moczem i potem. W związku z tym większa niż referencyjna wartość spożycia jest dopuszczalna (RWS dla witaminy B12 wynosi u dorosłych – 2,4 μg/dobę), a często nawet wskazana. Przed rozpoczęciem suplementacji, skonsultuj z lekarzem, jaki rodzaj preparatu i jaką dawkę uważa za najlepszą w Twoim przypadku.

Podanie doustne witaminy B12 nie zawsze jest wystarczające, ponieważ często występuje problem z wchłanianiem, związany z przyczyną wystąpienia anemii, czyli uszkodzeniem niezbędnych w procesie komórek okładzinowych produkujących czynnik wewnętrzny Castle’a i kwas solny.

W takim przypadku stosowane są domięśniowe zastrzyki, które stopniowo uzupełniają deficyt witaminy B12 w organizmie. Z biegiem czasu zmniejsza się częstotliwość iniekcji – jednak, aby zapobiec nawrotom anemii, comiesięczny zastrzyk witaminy B12 może być konieczny do końca życia.

Warto pamiętać o diecie. Kobalamina jest obecna w produktach pochodzenia zwierzęcego i jajach, dlatego u wegan i wegetarian warto rozważyć suplementację. Gdy w grę wchodzi niedobór kwasu foliowego, wówczas sposobem na jego uzupełnienie jest przyjmowanie preparatu doustnego, a ponadto dieta bogata w zielone warzywa liściaste, cytrusy, strączki, banany, awokado, wątróbkę i inne dobre źródła folianów.

Pamiętajmy też, że niedokrwistość jest objawem i warto szukać przyczyn jego występowania.


 
https://hematologia.mp.pl/choroby/170507,niedokrwistosc-megaloblastyczna
http://functionalhealthnews.com/2017/11/anemia-is-a-deal-breaker-to-managing-hashimotos/
https://www.healthline.com/nutrition/foods-high-in-folate-folic-acid
https://www.globalhealingcenter.com/natural-health/what-is-methylated-folate/
loader-image
#x Nutrivimix TAb
217,00 
5.00 out of 5
89,00 
4.75 out of 5
49,00 
4.67 out of 5
119,00 
4.92 out of 5
49,00 
5.00 out of 5
nutriformin
299,00 
5.00 out of 5
nutriformin
119,00 
4.91 out of 5
plan zdrowej zmiany
69,90 
5.00 out of 5
nutrivimix
545,00 
5.00 out of 5
nutrivimix
279,00 
4.96 out of 5

Jak oceniasz ten wpis blogowy?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena: 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.

Rekomendowane artykuły

Jeśli chcesz mieć dostęp do najbardziej aktualnej wiedzy na temat choroby Hashimoto oraz ostatnio dodanych materiałów, tutaj znajdziesz najnowsze artykuły.

W ostatnich latach temat cholesterolu stał się bardzo popularny, ze względu na narastające ryzyko rozwoju chorób, takich jak miażdżyca czy nadciśnienie tętnicze. Jednak jaki może mieć związek z chorobami tarczycy i czy jesteśmy w stanie unormować jego poziom dzięki diecie? Z tego artykułu dowiesz się, jak zinterpretować wyniki badań i jak radzić sobie z wysokim […]


28 listopada 2022

U kobiet z chorobą Hashimoto skóra staje się blada, sucha i szorstka, co wynika ze spowolnionych przemian metabolicznych w organizmie. Aby przywrócić swojej cerze dawny blask i poprawić jej kondycję, powinnaś przede wszystkim zwrócić uwagę na jej prawidłową pielęgnację. Dowiedz się, jak skutecznie nawilżyć skórę oraz odbudować barierę hydrolipidową, czyli płaszcz ochraniający skórę przed nadmierną […]


31 października 2022

Równowaga hormonalna jest istotnym elementem dobrego funkcjonowania organizmu. Zapewnia nam wewnętrzny balans oraz zdrowie. Warto odpowiednio ją wspierać, zwłaszcza jeśli chorujesz na niedoczynność tarczycy czy Hashimoto. Zdrowa dieta, regulacja stresu, sen i aktywność fizyczna to podstawy, które wspomagają prawidłowe działanie Twoich hormonów. Sprawdź, jakie ćwiczenia wybrać, aby stymulować pracę tarczycy i układu hormonalnego. Jak oceniasz […]


17 października 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pobierz darmowego e-booka

Otrzymuj nowe artykuły i porady dotyczące zdrowia. Odbierz darmowy e-book od naszych specjalistów o Hashimoto!

Hashimotoplan.com