Niedokrwistość megaloblastyczna u chorych na Hashimoto – jak ją wykryć i leczyć?

Przeczytasz w 3 minut

Walka z objawami niedoczynności tarczycy często skupia się na wygaszeniu stanu zapalnego i to jest podstawa. Jednak na drodze do odzyskania pełni sił może stać jeszcze jedna przeszkoda: anemia czyli niedokrwistość. Anemia może wynikać nie tylko z niedoboru żelaza, ale również z niedoboru witaminy B12 i/lub kwasu foliowego. Zwana jest wtedy anemią megaloblastyczną i często współwystępuje z chorobą Hashimoto.

Na czym polega niedokrwistość megaloblastyczna?

Aby czerwone krwinki (erytrocyty) mogły powstawać, dojrzewać i spełniać swoje funkcje, potrzebują poza żelazem, kwas foliowy i witaminę B12 (kobalaminę). Witamina B12 jest niezbędna do przemiany kwasu foliowego, którego metabolity służą do prawidłowej produkcji krwinek czerwonych. Kiedy ich brakuje produkcja erytrocytów jest zaburzona, a ponadto krwinki mogą mieć nieprawidłowy kształt, wielkość, krótszą żywotność. U chorych na niedokrwistość megaloblastyczną erytrocyty są większe niż u osób zdrowych oraz niezdolne do wypełniania swoich funkcji.

Co może wpływać na pojawienie się niedokrwistości megaloblastycznej?

Czynników, które sprzyjają niedoborom witaminy B12 i kwasu foliowego jest dużo:

Osoby z niskim poziomem kwasu solnego oraz nadużywające leków hamujących wydzielanie tego kwasu, mają problem z uwalnianiem witaminy B12 z pożywienia. W takim przypadku jedzenie mięsa czy wątróbki nie przekłada się na zwiększenie poziomu witaminy B12 w organizmie. Często pojawie się anemii megaloblastycznej może sygnalizować właśnie, że żołądek nie produkuje kwasu solnego i czynnika Castle’a.

Niedobory witaminy B12 mogą mieć również osoby mające pasożyty jelitowe, np. glisty. Zanim się ich nie pozbędą, nie zadziała żadna doustna suplementacja.

Jak objawia się niedokrwistość megaloblastyczna?

Objawy niedokrwistości z niedoborów żelaza i witaminy B12 częściowo są podobne: bladość skóry, wypadanie włosów, pękające kąciki ust, szybkie męczenie się i osłabienie, trudności z pamięcią i koncentracją, bóle i zawroty głowy.

Natomiast do typowych objawów anemii z niedoboru witaminy B12 należą:

  • bladość skóry o odcieniu żółtocytrynowym,
  • zażółcenie twardówki oka,
  • wygładzenie i pieczenie języka,
  • utrata smaku i jadłowstręt (wstręt do potraw smażonych i mięsa),
  • przedwczesne siwienie włosów,
  • mrowienie kończyn, zaburzenia równowagi i niezborność ruchowa,
  • drażliwość i labilność emocjonalna.

Jak widać wiele sygnałów deficytu witaminy B12 związanych jest z układem pokarmowym i nerwowym. Dodatkowo, niedobór kwasu foliowego może objawiać się poprzez trudności z zajściem w ciążę.

Jak zdiagnozować niedokrwistość megaloblastyczną?

Jeśli tylko zaobserwujesz u siebie wymienione wyżej objawy, koniecznie zgłoś się do lekarza. Anemia jest uciążliwą i niebezpieczną chorobą, bez względu na rodzaj. W diagnostyce anemii konieczne jest wykonanie w pierwszej kolejności morfologii krwi.

Anemia z niedoboru żelaza ma inny obraz niż anemia z niedoboru witaminy B12. Podejrzenie może wzbudzić wynik badania wykazujący, że erytrocyty mają zwiększoną objętość.

Oprócz tego podstawowym badaniem jest oznaczenie stężenia kwasu foliowego i witaminy B12. Lekarz może pomocniczo skierować Cię na inne testy, jeśli uzna, że są niezbędne np.: zbadanie poziomu homocysteiny, a nawet gastroskopię w przypadku niedokwaśności czy zaniku śluzówki żołądka z powodu choroby autoimmunologicznej.

Jakie są sposoby leczenia anemii?

Obecnie w suplementacji poleca się metylowane formy kwasu foliowego (5-MTHF) oraz witaminy B12 (metylokobalaminę). Są one aktywnymi postaciami, naturalnie występującymi w organizmie, dzięki czemu są lepiej wchłanialne.

Witaminę B12 trudno przedawkować, ponieważ należy do witamin rozpuszczalnych w wodzie, nie jest gromadzona w organizmie, tylko wydalana wraz z moczem i potem. W związku z tym większa niż referencyjna wartość spożycia jest dopuszczalna (RWS dla witaminy B12 wynosi u dorosłych – 2,4 μg/dobę), a często nawet wskazana. Przed rozpoczęciem suplementacji, skonsultuj z lekarzem, jaki rodzaj preparatu i jaką dawkę uważa za najlepszą w Twoim przypadku.

Podanie doustne witaminy B12 nie zawsze jest wystarczające, ponieważ często występuje problem z wchłanianiem, związany z przyczyną wystąpienia anemii, czyli uszkodzeniem niezbędnych w procesie komórek okładzinowych produkujących czynnik wewnętrzny Castle’a i kwas solny.

W takim przypadku stosowane są domięśniowe zastrzyki, które stopniowo uzupełniają deficyt witaminy B12 w organizmie. Z biegiem czasu zmniejsza się częstotliwość iniekcji – jednak, aby zapobiec nawrotom anemii, comiesięczny zastrzyk witaminy B12 może być konieczny do końca życia.

Warto pamiętać o diecie. Kobalamina jest obecna w produktach pochodzenia zwierzęcego i jajach, dlatego u wegan i wegetarian warto rozważyć suplementację. Gdy w grę wchodzi niedobór kwasu foliowego, wówczas sposobem na jego uzupełnienie jest przyjmowanie preparatu doustnego, a ponadto dieta bogata w zielone warzywa liściaste, cytrusy, strączki, banany, awokado, wątróbkę i inne dobre źródła folianów.

Pamiętajmy też, że niedokrwistość jest objawem i warto szukać przyczyn jego występowania.


https://hematologia.mp.pl/choroby/170507,niedokrwistosc-megaloblastyczna
http://functionalhealthnews.com/2017/11/anemia-is-a-deal-breaker-to-managing-hashimotos/
https://www.healthline.com/nutrition/foods-high-in-folate-folic-acid
https://www.globalhealingcenter.com/natural-health/what-is-methylated-folate/

Rekomendowane artykuły

Jeśli chcesz mieć dostęp do najbardziej aktualnej wiedzy na temat choroby Hashimoto oraz ostatnio dodanych materiałów, tutaj znajdziesz najnowsze artykuły.

Przeczytasz w 15 minut Jeśli masz niedoczynność tarczycy, to najprawdopodobniej zmagasz się nadprogramowymi kilogramami. A jeśli nie możesz schudnąć mimo diety i ćwiczeń, a po posiłku dokucza Ci złe samopoczucie, sprawdź, czy nie masz insulinooporności. W artykule dowiesz się co robić, aby skutecznie pozbyć się niechcianych kilogramów i odzyskać smukłą sylwetkę. 


15 października 2021

Przeczytasz w 8 minut Niedoczynność tarczycy w 90% przypadków jest efektem choroby Hashimoto, która jest chorobą autoimmunologiczną – inaczej nazywaną autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy. Dowiedz się, jakie są najczęstsze etapy choroby i jak możesz sobie pomóc.


31 maja 2021

Przeczytasz w 10 minut Choroba Hashimoto jest przewlekła i trudna w leczeniu. Jeśli szukasz sposobów na poprawę samopoczucia i wprowadzenia choroby Hashimoto w stan remisji, przeczytaj, jak udało mi się odbudować tarczycę i zmniejszyć stan zapalny.


8 maja 2021

Pobierz darmowego e-booka

Otrzymuj nowe artykuły i porady dotyczące choroby Hashimoto. Odbierz darmowy e-book od naszych specjalistów o Hashimoto!

Hashimotoplan
email-icon facebook twitter mail youtube linkedin instagram whatsup