Objawy, badania, normy w chorobie Hashimoto i zaburzeniach współwystępujących
Jeśli masz Hashimoto, świadomość obecności nietolerancji nabiału jest szczególnie ważna, ponieważ spożycie laktozy może powodować nie tylko przykre dolegliwości, ale również niekorzystnie wpływać na leczenie.
Jeśli właśnie otrzymałaś diagnozę niedoczynności tarczycy lub choroby Hashimoto i dowiedziałaś się, że będziesz brała leki już do końca życia, możesz czuć się zagubiona i zastanawiać się, kiedy poczujesz się lepiej i czy odzyskasz siebie.
Kiedy pada diagnoza choroby Hashimoto i zalecenie brania leku do końca życia, jesteśmy zdezorientowane. Jak możemy sobie pomóc i zmniejszyć stan zapalny przy współwystępowaniu zaburzeń hormonalnych i metabolicznych?
Czy osoby z autoimmunologiczną chorobą tarczycy Hashimoto są bardziej narażone na ryzyko zachorowania oraz jak wzmacniać układ odpornościowy w tym trudnym dla wszystkich okresie?
Jeśli cierpisz na Hashimoto (autoimmunologiczne zapalenie tarczycy), masz sześciokrotnie większe ryzyko wystąpienia zaburzeń depresyjnych, niezależnie od dysfunkcji tarczycy.
Niedoczynność tarczycy związana jest ze zwiększonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych, zwłaszcza choroby wieńcowej. Badania wykazują, że niski poziom hormonów tarczycy prowadzi do podwyższonego poziomu aminokwasu homocysteiny (1).
Błędy dietetyczne, niezdrowy styl życia, niektóre schorzenia i przyjmowane leki mogą negatywnie odbić się na stanie wątroby. Tymczasem jest ona niezwykle ważnym narządem i działa w organizmie niczym filtr, usuwający szkodliwe substancje.
U wielu osób chorych na Hashimoto stwierdza się przerost drożdżaków z gatunku Candida albicans.(1) Choć występują one naturalnie w naszym przewodzie pokarmowym, jamie ustnej i narządach płciowych, w sprzyjających warunkach dochodzi do ich przerostu, który negatywnie odbija się na zdrowiu i samopoczuciu. Jak temu zapobiec?
Choroby autoimmunologiczne, w tym Hashimoto, są w ostatnich latach diagnozowane coraz częściej. Co je wyzwala? Wiele mówi się o zaburzeniach mikrobiomu jelitowego, infekcjach, ekspozycji na szkodliwe warunki środowiska i chemikalia, nadmiarze jodu, niedoborze selenu i witaminy D… Jednak czy chorobie może sprzyjać określony profil psychologiczny? Oto kilka słów na ten temat. Co wspólnego mogą mieć […]
Zakażenie pasożytami jelitowymi dotyczy około dwóch miliardów ludzi na świecie.(1) Choroby wywołane przez pasożyty występują również w Polsce, jednak spora część chorych nie jest ich świadoma. Niestety, osoby borykające się z chorobą Hashimoto są bardziej podatne na inwazję pasożytów. Przeczytaj dlaczego tak jest i jak się przed nimi chronić. Dlaczego choroba Hashimoto sprzyja pasożytom? Pasożyty […]
Zakażenia bakteryjne zdarzają się każdemu i często nawet staranne dbanie o higienę nie pomaga ich uniknąć. W większości przypadków infekcja ustępuje samoistnie lub po podaniu antybiotyku i nie przyczynia się do groźnych powikłań. Jednak czasami skutki ataku bakterii są długoterminowe, a naukowcy przypuszczają, że mogą być czynnikiem wyzwalającym chorobę autoimmunologiczną tarczycy. Dlaczego infekcja bakteryjna może […]
Terapia choroby Hashimoto bywa skomplikowana, a czasami nawet ścisłe przestrzeganie zasad związanych z dietą i stylem życia nie poprawia samopoczucia w oczekiwanym stopniu. To dlatego, że podłoże tego schorzenia jest bardzo złożone i na jego przebieg wpływają różne czynniki, których zidentyfikowanie może zająć trochę czasu. Wśród nich znajdują się infekcje wirusowe i bakteryjne. Przeczytaj, jakie […]