Gdy wątroba potrzebuje wsparcia

Błędy dietetyczne, niezdrowy styl życia, niektóre schorzenia i przyjmowane leki mogą negatywnie odbić się na stanie wątroby. Tymczasem jest ona niezwykle ważnym narządem i działa w organizmie niczym filtr, usuwający szkodliwe substancje. Ponadto jej osłabienie i obciążenie może negatywnie wpłynąć na hormony tarczycy i nadnerczy.(1) Dobrym rozwiązaniem jest więc poświęcenie jej nieco uwagi i bezpiecznie oczyszczenie z toksyn, co odbije się dobrze na ogólnym samopoczuciu.

Wątroba odpowiedzialna jest za odtruwanie organizmu a w przypadku nadmiernej ekspozycji na toksyny może zacząć nieprawidłowo funkcjonować. Warto pamiętać, że to w większości w wątrobie zachodzi konwersja nieaktywnego hormonu FT4 do aktywnej formy FT3, dlatego jej prawidłowe funkcjonowanie jest tak ważne w kontekście chorób tarczycy.

Problemy z wątrobą mogą wiązać się zatem z nieefektywnym wykorzystaniem przez organizm leku na tarczycę. Zdarza się, że pacjent ma zwiększaną dawkę leku, a nie przekłada się to na poprawę parametrów hormonalnych z powodu upośledzonej konwersji FT4 do FT3.

Jakie są objawy nieprawidłowo funkcjonującej wątroby?

Choroby wątroby kojarzą się głównie z żółtaczką. Jednak nie zawsze objawy zaburzeń funkcjonowania tego organu są tak ewidentne. Co nie znaczy, że można je ignorować. Odpowiednio wczesne wykrycie upośledzonej pracy wątroby umożliwia interwencję dietetyczną i wprowadzenie zmian związanych ze stylem życia, które pomogą naprawić błędy i sprawią, że wątroba będzie funkcjonować bardziej wydajnie.

Do objawów, które mogą sygnalizować przeciążenie wątroby, należą:

 • zaburzenia trawienia, zła praca żołądka i śledziony (odbijania, zgagi, mdłości),
 • skurcze, drżenie i osłabienie kończyn,
 • nieświeży oddech,
 • trudności z przybieraniem na wadze lub utratą masy ciała,
 • słaby apetyt,
 • swędzenie skóry, wysypka,
 • nadmierne gromadzenie się flegmy,
 • zmęczenie, zaburzenia snu,
 • drażliwość, stany depresyjne,
 • podkrążone oczy,
 • wahania cukru we krwi,
 • problemy hormonalne,
 • wzmożone objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego,
 • mniejsza odporność na infekcje,
 • nadwrażliwość na chemikalia.(1,2,3)

Jakie badania pomagają ocenić czynność wątroby?

Jeśli obawiasz się, że możesz mieć chorą wątrobę, zgłoś się do lekarza i poproś o skierowanie na tzw. próby wątrobowe.

W przypadku podejrzenia zatrucia, ostrej, przewlekłej lub alkoholowej choroby wątroby zlecane są badania aktywności aminotransferazy asparaginianowej (AspAT, GOT), aminotransferazy alaninowej (AlAT, GPT) i test na poziom bilirubiny.(4)

Jeśli wątroba jest po prostu przeciążona, kieruj się objawami oraz analizą wcześniejszych nawyków, które mogły ją obciążyć (niezdrowy jadłospis, picie alkoholu, ekspozycja na toksyny i chemikalia).

W jaki sposób możesz wspomóc swoją wątrobę?

Wspomaganie wątroby jest ważnym elementem przywrócenia zdrowego funkcjonowania tarczycy i wyeliminowania wielu objawów kojarzonych z chorobą Hashimoto.

Dla osoby chorej na Hashimoto wszelkie głodówki, dieta oparta na surowiźnie lub suplementy oczyszczające wątrobę z toksyn to rozwiązania, które mogą okazać się zbyt drastyczne i skutkować pogorszonym samopoczuciem. Dlatego lepiej postawić na delikatniejsze rozwiązania.

Jedną z opcji jest dieta oparta na zupach i sokach. Rozpoczyna się od spożywania przez 2-3 dni domowych rosołów z dodatkiem niskoresztkowych warzyw oraz kwasów tłuszczowych (np. oleju kokosowego). Następnie do jadłospisu dodaje się soki owocowe, wodę, herbaty ziołowe i probiotyki. Po kilku dniach zalecane są wyłącznie soki (przez 1-7 dni), następnie do diety ponownie wprowadza się zupy i stopniowo inne pokarmy.(2)

Ważne, aby soki były przygotowane z owoców o niskiej zawartości fruktozy (zielone jabłka lub cytryny), natomiast polecane warzywa to: zielone warzywa liściaste, seler, marchew, ogórek, cukinia.(2)

Zresztą nie trzeba sięgać po diety, aby wspomóc wątrobę. Wystarczy, że w codzienny, zdrowy jadłospis wpleciemy dużo warzyw – zwłaszcza tych zielonych, w postaci zup lub smooties, buraków, pokarmów fermentowanych, owoców jagodowych, błonnika, kurkumy i kolendry, które świetnie wspomagają odtruwanie organizmu z różnych toksyn.

Które produkty obciążają wątrobę?

Wiele artykułów spożywczych obciąża wątrobę i sięganie po nie w dużych ilościach utrudnia jej pracę. Na czarnej liście znajdują się:

 • produkty wysoko przetworzone, smażone, tłuste: fast foody, frytki, pakowane przekąski, chipsy,
 • produkty bogate w cukier: słodycze, słodkie płatki śniadaniowe, wyroby piekarnicze, desery mleczne,
 • sól – trzeba pamiętać, że sól w dużych dawkach „ukrywa się” w przetworach mięsnych, serach, konserwach, kostkach rosołowych, przekąskach,
 • alkohol – spożywany w nadmiarze prowadzi do poważnych problemów z wątrobą, np. jej stłuszczenia.(5)

Również gluten, nabiał, soja i kofeina wskazywane są jako pokarmy, które mogą być czynnikami wyzwalającymi chorobę i w związku z tym zaleca się ich eliminację  lub ograniczenie w diecie .

Ogranicz kontakt z toksynami i dużo pij

Aby wesprzeć wątrobę i nie doprowadzić do jej obciążenia w przyszłości, warto pamiętać, że szkodzą jej nie tylko niektóre pokarmy, ale też substancje toksyczne obecne w papierosach, kosmetykach, a nawet opakowaniach. Ograniczenie kontaktu z toksynami na co dzień w znacznym stopniu pomaga wspierać wątrobę i łagodzić objawy nieprawidłowego jej funkcjonowania.

Poza dietą „dobrą dla wątroby” nie zapomnij o piciu dużej ilości wody – codziennie conajmniej 8-12 szklanek w celu oczyszczenia wątroby z toksyn i detoksykacji całego organizmu. Przed snem możesz wspomóc się naparem z mniszka lekarskiego, ostropestu plamistego lub karczocha, które wykazują właściwości regenerujące wątrobę.


1. Zaremba M. Zatrzymaj Hashimoto. Wzmocnij tarczycę! Wydawnictwo Pascal Bielsko Biała 2017, s. 164-165
2. Wentz I., Nowosadzka M. Zapalenie tarczycy Hashimoto, Wydawnictwo Wentz LLC 2013, s. 301-315
3. Liver disease. Link Data dostępu: 28.03.2019
4. Tomaszewski M. Próby wątrobowe. Link Data dostępu: 28.03.2019
5. Johnson J. What foods protect the liver? Link Data dostępu: 28.03.2019

Rekomendowane artykuły

Jeśli chcesz mieć dostęp do najbardziej aktualnej wiedzy na temat choroby Hashimoto oraz ostatnio dodanych materiałów, tutaj znajdziesz najnowsze artykuły.

Coraz więcej osób dostrzega zależność pomiędzy tym, co jemy, a pojawianiem się przykrych dolegliwości i chorób przewlekłych, w tym autoimmunizacyjnych, takich jak Hashimoto. Może to wynikać z błędów żywieniowych, ale najczęściej przyczyną są nieprawidłowe reakcje organizmu na pozornie niewinne pokarmy i wszechobecne chemiczne dodatki do żywności.


16 marca 2021

Temat suplementacji budzi wiele kontrowersji. Każdemu marzy się magiczna pigułka, która bez dużego wysiłku pomoże poczuć się lepiej i odzyskać zdrowie.


16 grudnia 2020

Jeśli masz Hashimoto, świadomość obecności nietolerancji nabiału jest szczególnie ważna, ponieważ spożycie laktozy może powodować nie tylko przykre dolegliwości, ale również niekorzystnie wpływać na leczenie.


4 listopada 2020

Pobierz darmowego e-booka

Otrzymuj nowe artykuły i porady dotyczące choroby Hashimoto. Odbierz darmowy e-book od naszych specjalistów o Hashimoto!

Hashimotoplan
email-icon facebook twitter mail youtube linkedin instagram whatsup