Jak poprawić konwersję hormonów tarczycy?

Czy wiesz, że aktywna postać hormonu tarczycy T3 jest tylko w 20% produkowana przez tarczycę, a pozostałe 80% powstaje w wyniku konwersji?


Tarczyca wytwarza przede wszystkim tyroksynę (T4) i w mniejszej ilości trijodotyroninę (T3). A to właśnie trijodotyronina (T3) pobudza metabolizm, natomiast tyroksyna (T4) jest nieaktywną formą hormonu.


T4 musi przekształcić się zatem do aktywnej formy hormonu, czyli T3. Dzieje się tak w wyniku konwersji – zamiany T4 do T3 poprzez odjodowanie tyroksyny, czyli odłączenie jednej cząsteczki jodu. Proces ten odbywa się głównie w wątrobie, nerkach i jelitach!


Zatem, aby hormony tarczycy działały prawidłowo, niezbędna jest dobra kondycja wątroby, nerek i jelit.

W procesie konwersji ważne są także enzymy oraz mikroelementy (cynk, selen, żelazo), których deficyty są częste u osób z chorobami tarczycy ze względu na osłabiony metabolizm, który przekłada się na słabsze wykorzystanie składników odżywczych z pożywienia.


Na proces konwersji T4 do T3 negatywnie wpływa stres i nieodpowiednio skomponowana dieta.

Pamiętaj, że przyjmując lek przy niedoczynności tarczycy, wprowadzasz do organizmu syntetyczną tyroksynę (nieaktywną formę hormonu), więc musisz zadbać o konwersję do jej aktywnej postaci.

Jak poprawić konwersję?

  • Stosuj dietę przeciwzapalną i sięgaj po produkty, które zaopatrzą Cię w komplet witamin i składników mineralnych – zadbaj o różnorodność spożywanych produktów.
  • Znajdź swój sposób na stres
  • Jeśli masz problemy z wątrobą wypróbuj ostropest plamisty
  • Wspieraj mikrobiotę jelitową – naturalnymi źródłami bakterii probiotycznych są kiszonki lub fermentowane produkty mleczne
loader-image
#x Nutrivimix TAb
217,00 
5.00 out of 5
89,00 
4.89 out of 5
49,00 
4.67 out of 5
119,00 
4.91 out of 5
49,00 
5.00 out of 5
nutriformin
299,00 
5.00 out of 5
nutriformin
119,00 
4.91 out of 5
plan zdrowej zmiany
69,90 
5.00 out of 5
nutrivimix
545,00 
5.00 out of 5
nutrivimix
279,00 
5.00 out of 5

Jak oceniasz ten wpis blogowy?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena: 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.

Rekomendowane artykuły

Jeśli chcesz mieć dostęp do najbardziej aktualnej wiedzy na temat choroby Hashimoto oraz ostatnio dodanych materiałów, tutaj znajdziesz najnowsze artykuły.

Jeśli masz podwyższone przeciwciała przeciwtarczycowe anty-TPO przy innych wynikach badań w normie i nie wiesz, co to oznacza oraz co robić, ten artykuł jest dla Ciebie. Dowiedz się, czy masz chorobę Hashimoto i jak możesz ratować tarczycę. Jak oceniasz ten wpis blogowy? Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić! Prześlij ocenę Średnia ocena: 5 / 5. Liczba […]


9 sierpnia 2022

Choroba Hashimoto to nie tylko chora tarczyca, jak mogłoby się wydawać. Bardzo często osoby z Hashimoto skarżą się na problemy z pamięcią i koncentracją, wahania nastroju oraz stany depresyjne. Dlaczego tak jest? Ponieważ Hashimoto powoli, ale skutecznie niszczy Twój mózg. W artykule dowiesz się, jak możesz temu zapobiegać. Jak oceniasz ten wpis blogowy? Kliknij gwiazdkę, […]


25 lipca 2022

Diagnoza choroby Hashimoto bywa trudna i może trwać długie miesiące, podczas których trafiamy do różnych lekarzy w poszukiwaniu pomocy i odpowiedzi na pytanie, co nam dolega. W artykule dowiesz się, jakie badania wykonać, aby zdiagnozować Hashimoto i znaleźć przyczynę rożnych dolegliwości. Dzięki właściwej diagnozie, odzyskasz kontrolę nad własnym zdrowiem i co najważniejsze – dobre samopoczucie. Jak […]


24 czerwca 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Pobierz darmowego e-booka

Otrzymuj nowe artykuły i porady dotyczące zdrowia. Odbierz darmowy e-book od naszych specjalistów o Hashimoto!

Hashimotoplan.com