Black Week! Aż do -30% na suplementy i diety. Użyj kodu: BLACK2022 Sprawdź

Jak poprawić konwersję hormonów tarczycy?

Czy wiesz, że aktywna postać hormonu tarczycy T3 jest tylko w 20% produkowana przez tarczycę, a pozostałe 80% powstaje w wyniku konwersji?


Tarczyca wytwarza przede wszystkim tyroksynę (T4) i w mniejszej ilości trijodotyroninę (T3). A to właśnie trijodotyronina (T3) pobudza metabolizm, natomiast tyroksyna (T4) jest nieaktywną formą hormonu.


T4 musi przekształcić się zatem do aktywnej formy hormonu, czyli T3. Dzieje się tak w wyniku konwersji – zamiany T4 do T3 poprzez odjodowanie tyroksyny, czyli odłączenie jednej cząsteczki jodu. Proces ten odbywa się głównie w wątrobie, nerkach i jelitach!


Zatem, aby hormony tarczycy działały prawidłowo, niezbędna jest dobra kondycja wątroby, nerek i jelit.

W procesie konwersji ważne są także enzymy oraz mikroelementy (cynk, selen, żelazo), których deficyty są częste u osób z chorobami tarczycy ze względu na osłabiony metabolizm, który przekłada się na słabsze wykorzystanie składników odżywczych z pożywienia.


Na proces konwersji T4 do T3 negatywnie wpływa stres i nieodpowiednio skomponowana dieta.

Pamiętaj, że przyjmując lek przy niedoczynności tarczycy, wprowadzasz do organizmu syntetyczną tyroksynę (nieaktywną formę hormonu), więc musisz zadbać o konwersję do jej aktywnej postaci.

Jak poprawić konwersję?

  • Stosuj dietę przeciwzapalną i sięgaj po produkty, które zaopatrzą Cię w komplet witamin i składników mineralnych – zadbaj o różnorodność spożywanych produktów.
  • Znajdź swój sposób na stres
  • Jeśli masz problemy z wątrobą wypróbuj ostropest plamisty
  • Wspieraj mikrobiotę jelitową – naturalnymi źródłami bakterii probiotycznych są kiszonki lub fermentowane produkty mleczne
loader-image
#x Nutrivimix TAb
217,00 
5.00 out of 5
89,00 
4.75 out of 5
49,00 
4.67 out of 5
119,00 
4.92 out of 5
49,00 
5.00 out of 5
nutriformin
299,00 
5.00 out of 5
nutriformin
119,00 
4.91 out of 5
plan zdrowej zmiany
69,90 
5.00 out of 5
nutrivimix
545,00 
5.00 out of 5
nutrivimix
279,00 
4.96 out of 5

Jak oceniasz ten wpis blogowy?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.

Rekomendowane artykuły

Jeśli chcesz mieć dostęp do najbardziej aktualnej wiedzy na temat choroby Hashimoto oraz ostatnio dodanych materiałów, tutaj znajdziesz najnowsze artykuły.

W ostatnich latach temat cholesterolu stał się bardzo popularny, ze względu na narastające ryzyko rozwoju chorób, takich jak miażdżyca czy nadciśnienie tętnicze. Jednak jaki może mieć związek z chorobami tarczycy i czy jesteśmy w stanie unormować jego poziom dzięki diecie? Z tego artykułu dowiesz się, jak zinterpretować wyniki badań i jak radzić sobie z wysokim […]


28 listopada 2022

U kobiet z chorobą Hashimoto skóra staje się blada, sucha i szorstka, co wynika ze spowolnionych przemian metabolicznych w organizmie. Aby przywrócić swojej cerze dawny blask i poprawić jej kondycję, powinnaś przede wszystkim zwrócić uwagę na jej prawidłową pielęgnację. Dowiedz się, jak skutecznie nawilżyć skórę oraz odbudować barierę hydrolipidową, czyli płaszcz ochraniający skórę przed nadmierną […]


31 października 2022

Równowaga hormonalna jest istotnym elementem dobrego funkcjonowania organizmu. Zapewnia nam wewnętrzny balans oraz zdrowie. Warto odpowiednio ją wspierać, zwłaszcza jeśli chorujesz na niedoczynność tarczycy czy Hashimoto. Zdrowa dieta, regulacja stresu, sen i aktywność fizyczna to podstawy, które wspomagają prawidłowe działanie Twoich hormonów. Sprawdź, jakie ćwiczenia wybrać, aby stymulować pracę tarczycy i układu hormonalnego. Jak oceniasz […]


17 października 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pobierz darmowego e-booka

Otrzymuj nowe artykuły i porady dotyczące zdrowia. Odbierz darmowy e-book od naszych specjalistów o Hashimoto!

Hashimotoplan.com