
Czy wiesz, że aktywna postać hormonu tarczycy T3 jest tylko w 20% produkowana przez tarczycę, a pozostałe 80% powstaje w wyniku konwersji?
Tarczyca wytwarza przede wszystkim tyroksynę (T4) i w mniejszej ilości trijodotyroninę (T3). A to właśnie trijodotyronina (T3) pobudza metabolizm, natomiast tyroksyna (T4) jest nieaktywną formą hormonu.
T4 musi przekształcić się zatem do aktywnej formy hormonu, czyli T3. Dzieje się tak w wyniku konwersji – zamiany T4 do T3 poprzez odjodowanie tyroksyny, czyli odłączenie jednej cząsteczki jodu. Proces ten odbywa się głównie w wątrobie, nerkach i jelitach!
Zatem, aby hormony tarczycy działały prawidłowo, niezbędna jest dobra kondycja wątroby, nerek i jelit.
W procesie konwersji ważne są także enzymy oraz mikroelementy (cynk, selen, żelazo), których deficyty są częste u osób z chorobami tarczycy ze względu na osłabiony metabolizm, który przekłada się na słabsze wykorzystanie składników odżywczych z pożywienia.
Na proces konwersji T4 do T3 negatywnie wpływa stres i nieodpowiednio skomponowana dieta.
Pamiętaj, że przyjmując lek przy niedoczynności tarczycy, wprowadzasz do organizmu syntetyczną tyroksynę (nieaktywną formę hormonu), więc musisz zadbać o konwersję do jej aktywnej postaci.
Jak poprawić konwersję?
- Stosuj dietę przeciwzapalną i sięgaj po produkty, które zaopatrzą Cię w komplet witamin i składników mineralnych – zadbaj o różnorodność spożywanych produktów.
- Znajdź swój sposób na stres
- Jeśli masz problemy z wątrobą wypróbuj ostropest plamisty
- Wspieraj mikrobiotę jelitową – naturalnymi źródłami bakterii probiotycznych są kiszonki lub fermentowane produkty mleczne