
Spis treści
Lśniące i gęste włosy w dużym stopniu wpływają na atrakcyjność kobiety. Niestety, w przebiegu choroby Hashimoto ich kondycja może ulec znacznemu osłabieniu. Nadmierne wypadanie włosów to objaw, który jest często pierwszym sygnałem do zbadania poziomu hormonów tarczycy. Dowiedz się, dlaczego tak się dzieje i jak sobie można pomóc
Przyczyny wypadania włosów w niedoczynności tarczycy
Hormony produkowane przez tarczycę odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie wszystkich komórek organizmu, regulując ich metabolizm. Przemiany metaboliczne, takie jak wzrost i regeneracja, codziennie zachodzą także w komórkach budujących włosy.
Niedobór hormonów tarczycy, spowodowany niedoczynnością tego gruczołu, wpływa więc niekorzystnie na ich kondycję. Przejawia się to nadmiernym wypadaniem włosów, wolnym wzrostem nowych, niekorzystnym ich wyglądem – stają się matowe, szorstkie i łamliwe.
Ponadto zaburzenia pracy tarczycy czasami wpływają na poziom testosteronu u kobiet oraz jego metabolizm w organizmie. W niektórych przypadkach dochodzi do konwersji testosteronu do dihydrotestosteronu (DHT), który również sprzyja wypadaniu włosów. Innym powodem może być stan zapalny, który negatywnie oddziałuje na mieszki włosowe.
Nie bez znaczenia jest także słabe krążenie, które skutkuje niewystarczającym ukrwieniem skóry, w tym skóry głowy. W efekcie do mieszków włosowych nie dociera odpowiednia ilość składników odżywczych. Jeśli na ogół masz zimne dłonie, stopy, nos oraz słabe paznokcie, prawdopodobnie masz problemy z krążeniem.
Kiedy wypadanie włosów staje się problemem?
Problem nadmiernego wypadania włosów pojawia się wówczas, gdy tracimy ich co najmniej 100 dziennie i stan ten utrzymuje się przez kilka tygodni.
Trycholodzy, czyli specjaliści od skóry głowy i włosów, potwierdzają, że u chorych na niedoczynność tarczycy duża część cebulek włosów znajduje się w stanie „uśpienia” – mieszki włosowe zanikają, a włosy stopniowa zaczynają wypadać. Pozostałe włosy stają się suche, matowe i łamliwe. Nadmierne wypadanie włosów obserwujemy podczas ich codziennego szczotkowania czy mycia.
Jest to jednak proces długotrwały i powolny. Dopiero po kilku miesiącach można zauważyć ich wyraźnie przerzedzenie. Niestety, chorobie Hashimoto mogą towarzyszyć także inne choroby autoimmunologiczne. Jedną z nich jest łysienie plackowate. Obserwuje się wówczas całkowicie pozbawione włosów obszary na powierzchni owłosionej skóry głowy.
Bywa, że w przebiegu niedoczynności tarczycy tracimy także rzęsy i brwi, a nawet owłosienie „płciowe” (łonowe, pod pachami).
Tego typu przypadłości są dla kobiet szczególnie frustrujące, dlatego warto jak najwcześniej podjąć działania pomocne w odzyskaniu pięknego wyglądu włosów.
Oto kompletny plan regeneracji dla Twoich włosów
1. Unormowanie hormonów
Najważniejszą rolę odgrywa unormowanie poziomu hormonów. Jeżeli przyjmujesz preparat hormonalny, a nie widzisz poprawy, porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem. Zwłaszcza, jeśli wyniki badań hormonów tarczycy są na granicy normy. Być może pomocna będzie zmiana dawki lub przyjmowanie leku zawierającego kombinację T3/T4.
Nadmiernego wypadania włosów nie powstrzyma nic – żadna kuracja na skórę głowy i włosy, dopóki poziom hormonów nie zostanie wyrównany.
2. Uzupełnienie niedoborów
Pamiętaj, że w przebiegu Hashimoto może wystąpić anemia, która nasila wypadanie włosów, dlatego zbadaj poziom ferrytyny (białka odpowiedzialnego za gromadzenie żelaza w organizmie) – jej niedobór sygnalizuje bowiem niedokrwistość.
Oprócz tego ważne jest uzupełnienie składników odżywczych, w tym witamin z grupy B, a zwłaszcza biotyny, jak również selenu i cynku, które wpływają na tempo wzrostu, prawidłową budowę oraz wygląd włosów.
3. Dieta dla zdrowych włosów
Uwzględnij w swojej diecie składniki i produkty, które pomogą w walce z wypadaniem włosów. Wybieraj produkty wysokobiałkowe, mięso, wątróbkę, jaja, orzechy włoskie, sardynki oraz kakao, kaszę gryczaną, pestki dyni, natkę pietruszki i liściaste warzywa. Spożywaj większą ilość pokarmów bogatych w przeciwutleniacze, takich jak kurkuma, czosnek, cebula, szpinak, jagody. Pij herbatę lub sok z pokrzywy.
4. Odpowiednie kosmetyki
Postaraj się wybierać kosmetyki jak najbardziej naturalne, ekologiczne, pozbawione toksycznych substancji, które mogą przyczynić się do rozwoju stanu zapalnego w obrębie mieszków włosowych. Na rynku dostępne są również preparaty do wcierania w skórę głowy (niektóre są tylko na receptę), wzmacniające cebulki i pobudzające nowe włosy do wzrostu. Dobrze sprawdzają się też szampony i odżywki z wyciągiem ze skrzypu polnego i pokrzywy.
Ważną rolę w pielęgnacji włosów odgrywa także równowaga PEH, czyli równowaga pomiędzy proteinami, emolientami i humektantami, która jest podstawą utrzymania włosów w dobrej kondycji. Proteiny odpowiadają za właściwości włosów, ich wygląd, ogólną kondycję i strukturę, emolienty wygładzają i uelastyczniają włos, tworząc na nim warstwę ochronną, zabezpieczającą przed uszkodzeniami, a humektanty odpowiadają za odpowiednie nawilżenie. Balans pomiędzy tymi trzema składnikami pomoże Ci zadbać o piękne włosy.
5. Delikatne traktowanie włosów
Czasem to, jak pielęgnujesz włosy ma najistotniejsze znaczenie, ponieważ możesz nie zdawać sobie sprawy, że u sama uszkadzasz włosy mechanicznie.
Traktuj włosy najdelikatniej, jak tylko potrafisz:
- zmniejsz temperaturę suszenia
- nie szarp włosów podczas czesania
- zamień ręcznik do wycierania włosów po myciu na bawełnianą ściereczkę (lub t-shirt)
- rozcieńczaj szampon w wodzie nim nałożysz go na skórę głowy i włosy
- zabezpieczaj końcówki i stosuj olejowanie tak często, jak to tylko możliwe.
Dobrym pomysłem może być wykorzystanie metody OMO, czyli mycie włosów w kolejności: odżywka > szampon > odżywka. Dzięki temu włosy będą odżywione, błyszczące i niezwykle gładkie w dotyku. Metoda OMO sprawdzi się szczególnie przy włosach, które są mocno zniszczone, łamliwe, puszące się i podatne na uszkodzenia.
6. Aktywność fizyczna i relaks
Aktywność fizyczna pomoże Ci poprawić krążenie. Idź na spacer, wsiądź na rower lub poćwicz tak, jak lubisz. Joga i medytacja rozluźnią Twoje ciało i umysł. To dobry sposób na radzenie sobie ze stresem, który jest również przyczyną wypadania włosów.
Jeśli wyrównasz poziom hormonów tarczycy i uzupełnisz niedobory składników odżywczych, a do tego zadbasz o dietę, wygląd Twoich włosów poprawi się. Czasami potrzeba kilku miesięcy, żeby wróciły do normy, dlatego uzbrój się w cierpliwość, a na co dzień dbaj o siebie, używając delikatnych, naturalnych kosmetyków. Jeśli masz wątpliwości, które wybrać, poproś o wskazówki lekarza dermatologa.