Podkręć metabolizm dietą na wiosnę z rabatem 20%!
Kup dietę

Pozbądź się toksyn ze swojego otoczenia

Otaczający nas świat jest zalany toksynami, które różnymi drogami wchłaniamy do organizmu. Chociaż nie da się ich całkowicie wyeliminować, dzięki kilku ważnym decyzjom możemy zmniejszyć ekspozycję na wiele niebezpiecznych substancji. To dobry sposób na poprawę samopoczucia i profilaktykę różnych problemów zdrowotnych, z zaburzeniami hormonalnymi na czele.

Z jakiego rodzaju substancjami toksycznymi mamy do czynienia na co dzień?

 

Ich lista jest dosyć długa, jednak wśród najpowszechniej występujących znajdują się:

  • Rtęć – jest obecna w rybach, zwłaszcza tych osiągających duże rozmiary (przykłady to makrela królewska, miecznik, rekin, tuńczyk), a ponadto w plombach amalgamatowych („srebrnych”), które warto wymienić, niektórych kosmetykach, powietrzu, wodzie.
  • Nadchlorany – podobnie jak rtęć, są niebezpieczne dla tarczycy, która mylnie bierze je za jod. W nadmiarze mogą też prowadzić do rozwoju niebezpiecznej anemii aplastycznej. Mogą być obecne m.in. w wodzie, nawozach.
  • Halogeny: brom, chlor, fluor – one również „udają” jod, przez co są chętnie wchłaniane przez tarczycę, to zaś może doprowadzić do niedoboru jodu i w konsekwencji zaburzeniu wytwarzania hormonów T3 i T4. Halogeny znajdują się w wielu artykułach, w tym wodzie, żywności, pastach do zębów, produktach do czyszczenia powierzchni, sprzętach gospodarstwa domowego.
  • Azotany – również mogą blokować wchłanianie jodu. Ich źródłem są głównie hot-dogi, wędliny, bekon.
  • Kwas perfluorooktanowy (PFOA) – jest używany do produkcji patelni teflonowych i może negatywnie wpływać na system immunologiczny.
  • Plastik – zawiera toksyczne cząsteczki, które przenoszą się do wody i żywności (zwłaszcza, gdy są przechowywane w wysokich temperaturach). Szczególnie groźny jest biosfenol A (BPA), który zaburza działanie hormonów w organizmie. BPA jest obecny także na sklepowych paragonach.
  • Ftalany – używa się ich w produkcji artykułów PCV i innych tworzyw sztucznych. Mogą być obecne w pojemnikach na żywność, niektórych kosmetykach i wielu innych produktach. Ich nadmiar może zaburzać gospodarkę hormonalną, zwiększać ryzyko alergii i astmy. Są niebezpieczne szczególnie dla dzieci i kobiet ciężarnych.
  • Parabeny – są składnikiem wielu kosmetyków, a niebezpieczeństwo związane z ich stosowaniem polega na ich podobieństwie do estrogenów.
  • Triklosan – jest obecny w pastach do zębów i kosmetykach, np. lakierach do włosów, mydełkach przeciwbakteryjnych, dezodorantach. Badania sugerują, że może odpowiadać za wahania poziomu hormonów tarczycowych.
  • Aluminium – kryje się m.in. w dezodorantach, aluminiowych puszkach i garnkach. Badania wykazały, że nadmierna ekspozycja na aluminium może mieć działanie neurotoksyczne.(1-5)

Jak chronić się przed toksynami?

Całkowita eliminacja szkodliwych substancji jest niemożliwa, jednak zmniejszenie ich wchłaniania, jak najbardziej. Poniższe zmiany możesz wprowadzać stopniowo – z pewnością odbiją się pozytywnie na zdrowiu całej Twojej rodziny:

  1. Najważniejszym krokiem, jaki możesz podjąć, aby zmniejszyć obciążenie ciała, jest jedzenie żywności organicznej i całkowita rezygnacja z przemysłowej. Dotyczy to zwłaszcza mięsa i jego przetworów.
  2. Zamontuj filtry do wody w kuchni lub kup dzbanek do filtrowania wody z kranu.
  3. Do gotowania czy pieczenia używaj naczyń ze stali nierdzewnej, żeliwa lub ceramiki.
  4. Unikaj korzystania z plastikowych naczyń, pojemników na żywność. Żywność i napoje przechowuj w pojemnikach ze szkła lub stali nierdzewnej.
  5. Zamiast pić wodę z plastikowych butelek, przefiltruj ją i przechowuj w szklanym naczyniu.
  6. Czytaj składy kosmetyków przed zakupem – im są krótsze i bardziej naturalne, tym lepiej. Chroń się zwłaszcza przed kosmetykami o intensywnych zapachach i barwach.
  7. Zastanów się nad bezpiecznym usunięciem plomb amalgamatowych i zastąpieniem ich nietoksycznymi wypełnieniami.
  8. Zainwestuj w filtry HEPA, które oczyszczają powietrze z kurzu, brudu i szkodliwych cząsteczek. Jeśli nie masz wpływu na instalacje wentylacyjne, to przynajmniej w domowym odkurzaczu.
  9. Nie kupuj odświeżaczy powietrza. Dużo lepiej sprawdzą się naturalne olejki eteryczne.
  10. Do sprzątania domu używaj bezpiecznych i naturalnych środków, które są równie skuteczne, jak te ze sklepu: soda oczyszczona, ocet albo kwasek cytrynowy poradzą sobie nawet z silnymi zabrudzeniami.(1,2)

Wspomaganie organizmu w usuwaniu toksyn

Dzięki powyższym wskazówkom profilaktycznym częściowo możesz zapobiec wchłanianiu się toksyn w organizmie. Jednak mimo to wiele z nich i tak będzie do niego przenikać. Jak się ich pozbyć? Oczywiście jedzenie jak najbardziej naturalnych produktów to podstawa. Zwłaszcza cenne są warzywa i owoce, w których kryje się dużo błonnika pokarmowego. Błonnik wiąże w układzie pokarmowym toksyny i wspomaga ich wydalanie.

Ponadto na co dzień pij dużo wody, która naturalnie filtruje organizm. Jeśli tylko masz okazję, wybierz się z rodziną lub przyjaciółmi na pobliskie tereny zielone i spędź czas aktywnie, bo wiele toksyn wydostaje się z organizmu razem z potem.

Nasze zdrowie jest sumą naszych relacji z otoczeniem – tego, co jemy, pijemy, wchłaniamy, myślimy, oddychamy, nakładamy na naszą skórę oraz jak i gdzie żyjemy.

Warto przemyśleć niektóre wybory, ponieważ coraz więcej dowodów wskazuje na to, że obciążenie toksyczne naszego organizmu ma duży wpływ na rozwój i przebieg chorób autoimmunologicznych.


1. Myers A. Możesz wyleczyć choroby tarczycy. Wydawnictwo Vital, Białystok 2017, s. 178-195
2. Wentz I., Nowosadzka M. Zapalenie tarczycy Hashimoto, Wydawnictwo Wentz LLC 2013, s. 285-301
3. Salus K. Niebezpieczne ftalany. Link Data dostępu: 29.03.2019
4. Public Health Statement for Aluminum. Link Data dostępu: 29.03.2019
5. Śmiechowska M., Jurasz M. Zawartość włókna surowego w wybranych produktach zbożowych. Probl Hig Epidemiol 2014, 95(2): 429-432
loader-image
#x Nutrivimix TAb
217,00 

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 217,00 .

5.00 out of 5
89,00 
4.78 out of 5
49,00 

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 49,00 .

4.67 out of 5
119,00 

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 119,00 .

4.93 out of 5
49,00 

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 49,00 .

5.00 out of 5
nutriformin
299,00 

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 299,00 .

4.91 out of 5
nutriformin
119,00 
4.88 out of 5
plan zdrowej zmiany
69,90 

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 69,90 .

5.00 out of 5
nutrivimix
595,00 

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 595,00 .

5.00 out of 5
nutrivimix
299,00 

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 299,00 .

4.97 out of 5

Jak oceniasz ten wpis blogowy?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena: 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.

Rekomendowane artykuły

Jeśli chcesz mieć dostęp do najbardziej aktualnej wiedzy na temat choroby Hashimoto oraz ostatnio dodanych materiałów, tutaj znajdziesz najnowsze artykuły.

Ze względu na złożone podłoże choroby Hashimoto istotną rolę w leczeniu i łagodzeniu przebiegu odgrywa prawidłowa dieta. Niestety często możemy spotkać się ze sprzecznymi informacjami na temat diety w Hashimoto, które mogą być szkodliwe dla Twojego zdrowia. W artykule dowiesz się, czy dieta bezglutenowa pomoże Ci w chorobie Hashimoto. Jak oceniasz ten wpis blogowy? Kliknij […]


20 marca 2023

Wraz z rozwojem technologii jesteśmy narażeni na kontakt z większą ilością substancji zagrażającymi zdrowiu. Naukowcy coraz szerzej zgłębiają temat związków, które negatywnie wpływają na układ hormonalny. W skład tej szerokiej grupy zalicza się związki endokrynnie czynne, czyli ksenoestrogeny. Jakie są źródła ksenoestrogenów? Czy musisz się ich obawiać? Czy istnieje możliwość wyeliminowania ich z naszego życia? […]


13 marca 2023

Oczyszcza, magazynuje, filtruje – to tylko kilka funkcji, jakie pełni wątroba. Jej prawidłowe działanie jest jednym z podstawowych warunków zapewniających nam naturalną ochronę przed toksynami. Nie musisz stosować detoksów i innych modnych diet oczyszczających. Wystarczy, że odpowiednio wesprzesz działanie swojej wątroby i zadbasz o jej dobrą kondycję. Z artykułu dowiesz się, dlaczego zdrowa wątroba jest […]


2 marca 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pobierz darmowego e-booka

Otrzymuj nowe artykuły i porady dotyczące zdrowia. Odbierz darmowy e-book od naszych specjalistów o Hashimoto!

Hashimotoplan.com