Pozbądź się toksyn ze swojego otoczenia

Przeczytasz w 3 minut

Otaczający nas świat jest zalany toksynami, które różnymi drogami wchłaniamy do organizmu. Chociaż nie da się ich całkowicie wyeliminować, dzięki kilku ważnym decyzjom możemy zmniejszyć ekspozycję na wiele niebezpiecznych substancji. To dobry sposób na poprawę samopoczucia i profilaktykę różnych problemów zdrowotnych, z zaburzeniami hormonalnymi na czele.

Z jakiego rodzaju substancjami toksycznymi mamy do czynienia na co dzień?

 

Ich lista jest dosyć długa, jednak wśród najpowszechniej występujących znajdują się:

 • Rtęć – jest obecna w rybach, zwłaszcza tych osiągających duże rozmiary (przykłady to makrela królewska, miecznik, rekin, tuńczyk), a ponadto w plombach amalgamatowych („srebrnych”), które warto wymienić, niektórych kosmetykach, powietrzu, wodzie.
 • Nadchlorany – podobnie jak rtęć, są niebezpieczne dla tarczycy, która mylnie bierze je za jod. W nadmiarze mogą też prowadzić do rozwoju niebezpiecznej anemii aplastycznej. Mogą być obecne m.in. w wodzie, nawozach.
 • Halogeny: brom, chlor, fluor – one również „udają” jod, przez co są chętnie wchłaniane przez tarczycę, to zaś może doprowadzić do niedoboru jodu i w konsekwencji zaburzeniu wytwarzania hormonów T3 i T4. Halogeny znajdują się w wielu artykułach, w tym wodzie, żywności, pastach do zębów, produktach do czyszczenia powierzchni, sprzętach gospodarstwa domowego.
 • Azotany – również mogą blokować wchłanianie jodu. Ich źródłem są głównie hot-dogi, wędliny, bekon.
 • Kwas perfluorooktanowy (PFOA) – jest używany do produkcji patelni teflonowych i może negatywnie wpływać na system immunologiczny.
 • Plastik – zawiera toksyczne cząsteczki, które przenoszą się do wody i żywności (zwłaszcza, gdy są przechowywane w wysokich temperaturach). Szczególnie groźny jest biosfenol A (BPA), który zaburza działanie hormonów w organizmie. BPA jest obecny także na sklepowych paragonach.
 • Ftalany – używa się ich w produkcji artykułów PCV i innych tworzyw sztucznych. Mogą być obecne w pojemnikach na żywność, niektórych kosmetykach i wielu innych produktach. Ich nadmiar może zaburzać gospodarkę hormonalną, zwiększać ryzyko alergii i astmy. Są niebezpieczne szczególnie dla dzieci i kobiet ciężarnych.
 • Parabeny – są składnikiem wielu kosmetyków, a niebezpieczeństwo związane z ich stosowaniem polega na ich podobieństwie do estrogenów.
 • Triklosan – jest obecny w pastach do zębów i kosmetykach, np. lakierach do włosów, mydełkach przeciwbakteryjnych, dezodorantach. Badania sugerują, że może odpowiadać za wahania poziomu hormonów tarczycowych.
 • Aluminium – kryje się m.in. w dezodorantach, aluminiowych puszkach i garnkach. Badania wykazały, że nadmierna ekspozycja na aluminium może mieć działanie neurotoksyczne.(1-5)

Jak chronić się przed toksynami?

Całkowita eliminacja szkodliwych substancji jest niemożliwa, jednak zmniejszenie ich wchłaniania, jak najbardziej. Poniższe zmiany możesz wprowadzać stopniowo – z pewnością odbiją się pozytywnie na zdrowiu całej Twojej rodziny:

 1. Najważniejszym krokiem, jaki możesz podjąć, aby zmniejszyć obciążenie ciała, jest jedzenie żywności organicznej i całkowita rezygnacja z przemysłowej. Dotyczy to zwłaszcza mięsa i jego przetworów.
 2. Zamontuj filtry do wody w kuchni lub kup dzbanek do filtrowania wody z kranu.
 3. Do gotowania czy pieczenia używaj naczyń ze stali nierdzewnej, żeliwa lub ceramiki.
 4. Unikaj korzystania z plastikowych naczyń, pojemników na żywność. Żywność i napoje przechowuj w pojemnikach ze szkła lub stali nierdzewnej.
 5. Zamiast pić wodę z plastikowych butelek, przefiltruj ją i przechowuj w szklanym naczyniu.
 6. Czytaj składy kosmetyków przed zakupem – im są krótsze i bardziej naturalne, tym lepiej. Chroń się zwłaszcza przed kosmetykami o intensywnych zapachach i barwach.
 7. Zastanów się nad bezpiecznym usunięciem plomb amalgamatowych i zastąpieniem ich nietoksycznymi wypełnieniami.
 8. Zainwestuj w filtry HEPA, które oczyszczają powietrze z kurzu, brudu i szkodliwych cząsteczek. Jeśli nie masz wpływu na instalacje wentylacyjne, to przynajmniej w domowym odkurzaczu.
 9. Nie kupuj odświeżaczy powietrza. Dużo lepiej sprawdzą się naturalne olejki eteryczne.
 10. Do sprzątania domu używaj bezpiecznych i naturalnych środków, które są równie skuteczne, jak te ze sklepu: soda oczyszczona, ocet albo kwasek cytrynowy poradzą sobie nawet z silnymi zabrudzeniami.(1,2)

Wspomaganie organizmu w usuwaniu toksyn

Dzięki powyższym wskazówkom profilaktycznym częściowo możesz zapobiec wchłanianiu się toksyn w organizmie. Jednak mimo to wiele z nich i tak będzie do niego przenikać. Jak się ich pozbyć? Oczywiście jedzenie jak najbardziej naturalnych produktów to podstawa. Zwłaszcza cenne są warzywa i owoce, w których kryje się dużo błonnika pokarmowego. Błonnik wiąże w układzie pokarmowym toksyny i wspomaga ich wydalanie.

Ponadto na co dzień pij dużo wody, która naturalnie filtruje organizm. Jeśli tylko masz okazję, wybierz się z rodziną lub przyjaciółmi na pobliskie tereny zielone i spędź czas aktywnie, bo wiele toksyn wydostaje się z organizmu razem z potem.

Nasze zdrowie jest sumą naszych relacji z otoczeniem – tego, co jemy, pijemy, wchłaniamy, myślimy, oddychamy, nakładamy na naszą skórę oraz jak i gdzie żyjemy.

Warto przemyśleć niektóre wybory, ponieważ coraz więcej dowodów wskazuje na to, że obciążenie toksyczne naszego organizmu ma duży wpływ na rozwój i przebieg chorób autoimmunologicznych.


1. Myers A. Możesz wyleczyć choroby tarczycy. Wydawnictwo Vital, Białystok 2017, s. 178-195
2. Wentz I., Nowosadzka M. Zapalenie tarczycy Hashimoto, Wydawnictwo Wentz LLC 2013, s. 285-301
3. Salus K. Niebezpieczne ftalany. Link Data dostępu: 29.03.2019
4. Public Health Statement for Aluminum. Link Data dostępu: 29.03.2019
5. Śmiechowska M., Jurasz M. Zawartość włókna surowego w wybranych produktach zbożowych. Probl Hig Epidemiol 2014, 95(2): 429-432

Rekomendowane artykuły

Jeśli chcesz mieć dostęp do najbardziej aktualnej wiedzy na temat choroby Hashimoto oraz ostatnio dodanych materiałów, tutaj znajdziesz najnowsze artykuły.

Przeczytasz w 15 minut Jeśli masz niedoczynność tarczycy, to najprawdopodobniej zmagasz się nadprogramowymi kilogramami. A jeśli nie możesz schudnąć mimo diety i ćwiczeń, a po posiłku dokucza Ci złe samopoczucie, sprawdź, czy nie masz insulinooporności. W artykule dowiesz się co robić, aby skutecznie pozbyć się niechcianych kilogramów i odzyskać smukłą sylwetkę. 


15 października 2021

Przeczytasz w 8 minut Niedoczynność tarczycy w 90% przypadków jest efektem choroby Hashimoto, która jest chorobą autoimmunologiczną – inaczej nazywaną autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy. Dowiedz się, jakie są najczęstsze etapy choroby i jak możesz sobie pomóc.


31 maja 2021

Przeczytasz w 10 minut Choroba Hashimoto jest przewlekła i trudna w leczeniu. Jeśli szukasz sposobów na poprawę samopoczucia i wprowadzenia choroby Hashimoto w stan remisji, przeczytaj, jak udało mi się odbudować tarczycę i zmniejszyć stan zapalny.


8 maja 2021

Pobierz darmowego e-booka

Otrzymuj nowe artykuły i porady dotyczące choroby Hashimoto. Odbierz darmowy e-book od naszych specjalistów o Hashimoto!

Hashimotoplan
email-icon facebook twitter mail youtube linkedin instagram whatsup