Jaka dieta będzie najlepsza przy nadczynności tarczycy i Hashimoto?

Przy nadczynności tarczycy często mamy do czynienia ze zmniejszaniem się masy ciała.

Jeśli BMI jest prawidłowe (18,5-24,9) to jemy zgodnie z naszym zapotrzebowaniem (CPM), a jeśli występuje niedowaga to zwiększamy kaloryczność o ok. 15-25% (lub więcej w przypadku znacznej nadczynności).

Należy zwiększyć ilość białka (do około 110–130 g na dobę) – głównym źródłem powinny być chude mięsa, ryby, jaja oraz nasiona roślin strączkowych.

Co poza tym?

  • Odpowiednia podaż wapnia i witaminy D – w związku ze zwiększonym metabolizmem w nadczynności tarczycy znacznie wzrasta ryzyko osteopenii lub osteoporozy. Wapń znajdziesz w mleku i przetworach mlecznych, brokułach i warzywach liściastych, amarantusie, pestkach dyni, migdałach, sezamie, maku. 
  • Unikanie nadmiarów jodu. Zalecana ilość to 150 ug dziennie. Pokarmy bogate w jod to np. wodorosty, algi, produkty wzbogacane, suplementów diety.
  • Dużo warzyw i owoców, które są źródłem antyoksydantów.
  • Tłuszcz powinny zapewniać produkty pochodzenia roślinnego, które dostarczą kwasów omega-3 o działaniu immunostymulującym – np. olej lniany, rzepakowy, oliwa z oliwek, orzechy, świeżo mielone nasiona lnu, pestki dyni, słonecznika, awokado.
  • Ograniczanie produktów wysokoprzetworzonych o niskiej wartości odżywczej.
loader-image
#x Nutrivimix TAb
217,00 
5.00 out of 5
89,00 
4.89 out of 5
49,00 
4.67 out of 5
119,00 
4.91 out of 5
49,00 
5.00 out of 5
nutriformin
299,00 
5.00 out of 5
nutriformin
119,00 
4.91 out of 5
plan zdrowej zmiany
69,90 
5.00 out of 5
nutrivimix
545,00 
5.00 out of 5
nutrivimix
279,00 
5.00 out of 5

Jak oceniasz ten wpis blogowy?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena: 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.

Rekomendowane artykuły

Jeśli chcesz mieć dostęp do najbardziej aktualnej wiedzy na temat choroby Hashimoto oraz ostatnio dodanych materiałów, tutaj znajdziesz najnowsze artykuły.

Jeśli masz podwyższone przeciwciała przeciwtarczycowe anty-TPO przy innych wynikach badań w normie i nie wiesz, co to oznacza oraz co robić, ten artykuł jest dla Ciebie. Dowiedz się, czy masz chorobę Hashimoto i jak możesz ratować tarczycę. Jak oceniasz ten wpis blogowy? Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić! Prześlij ocenę Średnia ocena: 5 / 5. Liczba […]


9 sierpnia 2022

Choroba Hashimoto to nie tylko chora tarczyca, jak mogłoby się wydawać. Bardzo często osoby z Hashimoto skarżą się na problemy z pamięcią i koncentracją, wahania nastroju oraz stany depresyjne. Dlaczego tak jest? Ponieważ Hashimoto powoli, ale skutecznie niszczy Twój mózg. W artykule dowiesz się, jak możesz temu zapobiegać. Jak oceniasz ten wpis blogowy? Kliknij gwiazdkę, […]


25 lipca 2022

Diagnoza choroby Hashimoto bywa trudna i może trwać długie miesiące, podczas których trafiamy do różnych lekarzy w poszukiwaniu pomocy i odpowiedzi na pytanie, co nam dolega. W artykule dowiesz się, jakie badania wykonać, aby zdiagnozować Hashimoto i znaleźć przyczynę rożnych dolegliwości. Dzięki właściwej diagnozie, odzyskasz kontrolę nad własnym zdrowiem i co najważniejsze – dobre samopoczucie. Jak […]


24 czerwca 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Pobierz darmowego e-booka

Otrzymuj nowe artykuły i porady dotyczące zdrowia. Odbierz darmowy e-book od naszych specjalistów o Hashimoto!

Hashimotoplan.com