Chętnie pomożemy +48 515 191 617

Profil psychologiczny osoby z Hashimoto – pokochaj siebie!

Choroby autoimmunologiczne, w tym Hashimoto, są w ostatnich latach diagnozowane coraz częściej. Co je wyzwala? Wiele mówi się o zaburzeniach mikrobiomu jelitowego, infekcjach, ekspozycji na szkodliwe warunki środowiska i chemikalia, nadmiarze jodu, niedoborze selenu i witaminy D… Jednak czy chorobie może sprzyjać określony profil psychologiczny? Oto kilka słów na ten temat.

Co wspólnego mogą mieć ze sobą rysy charakteru i choroba Hashimoto?

Zacznijmy od wyjaśnienia, że profil psychologiczny nie jest bezpośrednią przyczyną choroby Hashimoto. U jej podłoża leżą skłonności genetyczne i zaburzenia działania układu immunologicznego, a potencjalnych czynników ją wywołujących jest cała lista i w grę może wchodzić więcej niż jedna przyczyna.

Jednak cechy osobowości mogą mieć wpływ pośredni na wyzwolenie choroby Hashimoto oraz jej przebieg. Badania potwierdzają związek chorób autoimmunologicznych z przewlekłym stresem, tymczasem to typ osobowości decyduje o tym, jak dana osoba radzi sobie ze stresorami.

Wykazano także częste występowanie u chorych na Hashimoto depresji i zaburzeń lękowych. Zależność w tym przypadku jest jednak dwukierunkowa. Z jednej strony podatność na stres i stany depresyjne stwarzają warunki do wyzwolenia choroby, z drugiej, stanowią jeden ze skutków obniżenia poziomu hormonów tarczycowych, które wpływają na nastrój i poziom witalności. Odpowiednio pokierowana terapia może jednak złagodzić tego rodzaju problemy. [1,2]

Nutrivimix Silne wsparcie tarczycy

Jakiego typu osoby mogą być bardziej narażone na chorobę Hashimoto?

Chociaż w tej delikatnej kwestii trudno mówić o twardych regułach, niekiedy profil psychologiczny „pomaga” chorobie się rozwinąć. Sprzyjają jej m.in.:

  • wewnętrzne konflikty,
  • tłumienie emocji i brak umiejętności radzenia sobie z nimi,
  • konfliktowość w stosunku do osób bliskich,
  • życie w ciągłym pośpiechu i hałasie,
  • perfekcjonizm i chęć osiągania najwyższego poziomu w każdej dziedzinie – w życiu zawodowym często prowadzi do pracoholizmu, który może skończyć się wypaleniem,
  • nadmierny konsumpcjonizm (przejadanie, się, zakupoholizm), brak równowagi między aspektami materialnymi i duchowymi,
  • sięganie po używki. [3]

Jak sobie pomóc?

Ciągły stres, niepokoje, niezadowolenie z siebie i swoich osiągnięć, szkodzenie sobie niezdrowymi nawykami, wszystko to nie tylko może wywołać objawy choroby, ale też pogarszać jej przebieg i utrudniać terapię.

Jest więc wiele powodów, dla których warto znaleźć sposób, aby sobie pomóc. Trzeba jednak wiedzieć, że droga ku lepszemu poznaniu siebie oraz przepracowanie problematycznych cech charakteru mogą być długotrwałe.

Wielokrotnie potrzebna jest pomoc specjalistyczna, gdy w grę wchodzi depresja, zaburzenie lękowe, zaburzenia osobowości lub po prostu, gdy samodzielne poradzenie sobie z niektórymi problemami jest zbyt trudne.

Samodzielna praca nad sobą jest jednak kluczowa i powinna obejmować:

  • Stosowanie dobrych sposobów radzenia sobie ze stresami życia codziennego i, jeśli to możliwe, ograniczenie czynników wywołujących przewlekły stres.
  • Znalezienie balansu między pracą a życiem prywatnym i duchowym.
  • Troska o siebie i swój organizm, który złym samopoczuciem może sygnalizować zaniedbania (błędy dietetyczne, brak aktywności fizycznej, unikanie badań).
  • Rezygnacja ze szkodliwych używek: alkoholu, papierosów, narkotyków, słodyczy – wszystkie mogą działać niekorzystnie na psychikę i samopoczucie.
  • Zwolnienie tempa i ograniczenie stawiania sobie wygórowanych wymagań, jeżeli droga do ich spełnienia jest wyczerpująca i nie daje satysfakcji.
  • Akceptacja siebie, gdyż wiele stresu, konfliktów wewnętrznych oraz nieporozumień z bliskimi wynika z jej braku.

Znalezienie wewnętrznej harmonii nie zawsze jest proste, jednak może przynieść wielką ulgę i z pewnością więcej siły do radzenia sobie z przewlekłą i trudną chorobą, jaką jest Hashimoto.

Nutrivimix TAB kompozycja


1. Yıldız M. The relationship between depression, anxiety, personality traits and coping strategies of patients with euthyroid Hashimoto’s Thyroiditis. Eur. J. Psychiat. 2017. http://dx.doi.org/10.1016/j.ejpsy.2017.06.001
2. Siegmann i wsp. Association of Depression and Anxiety Disorders With Autoimmune Thyroiditis A Systematic Review and Meta-analysis. JAMA Psychiatry. doi:10.1001/jamapsychiatry.2018.0190, E1-E9
3. Zaremba M. Zatrzymaj Hashimoto. Wzmocnij tarczycę! Wydawnictwo Pascal Bielsko Biała 2017, s. 179-191
loader-image
119,00 

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 119,00 .

299,00 

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 119,00 .

217,00 

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 217,00 .

5.00 out of 5
89,00 
4.78 out of 5
49,00 
4.67 out of 5
119,00 

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 119,00 .

4.93 out of 5
49,00 
5.00 out of 5
299,00 

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 299,00 .

4.91 out of 5

Jak oceniasz ten wpis blogowy?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 2

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.

Rekomendowane artykuły

Jeśli chcesz mieć dostęp do najbardziej aktualnej wiedzy na temat suplementacji oraz ostatnio dodanych materiałów, tutaj znajdziesz najnowsze artykuły.

Wyczerpanie nadnerczy dotyka coraz więcej osób i odbija się mocno na codziennym funkcjonowaniu. Jeśli czujesz się zmęczona mimo snu, wybudzasz się w nocy, a rano budzisz się kompletnie bez energii, to sygnał, że Twoje nadnercza mogą potrzebować pomocy. Sprawdź, jakie są objawy wyczerpanych nadnerczy, jakie badania wykonać oraz jak możesz je wesprzeć, aby poczuć się lepiej. […]


27 marca 2024

Euthyrox i Letrox to najczęściej stosowane leki w niedoczynności tarczycy zawierające tyroksynę – syntetyczny hormon tarczycy. Ponieważ terapia trwa zazwyczaj przez całe życie, warto poznać wszystkie strony leczenia tarczycy. Lewotyroksyna to syntetyczny hormon tarczycy, który działa analogicznie do hormonu wytwarzanego przez tarczycę – tyroksyny (T4). Jest składnikiem aktywnym leków pierwszego rzutu w terapii niedoczynności tarczycy, […]


7 lutego 2024

Na naszą przemianę materii wpływa wiele czynników. Ogromną rolę odgrywa nasz styl życia, ale istotny wpływ na metabolizm mają również hormony. Rozregulowana gospodarka hormonalna może powodować problemy ze schudnięciem czy przybraniem dodatkowych kilogramów pomimo diety i ćwiczeń. Poznaj 4 hormonalnych winowajców przyrostu wagi. Hormony pełnią szereg różnych funkcji, do których należy m.in. regulowanie podstawowej przemiany […]


29 stycznia 2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pobierz darmowego e-booka

Zapisz się do newslettera i odbierz darmowego e-booka.

Nutrihelp.pl