Podkręć metabolizm dietą na wiosnę z rabatem 20%!
Kup dietę

5 skutecznych sposobów na rozładowanie stresu

Stres jest potrzebny każdemu człowiekowi, gdyż ma działanie mobilizujące i pomaga przetrwać w trudnych sytuacjach. Jednak jeżeli jest silny i długotrwały, może przynieść wiele szkód. Od dawna wiadomo, że stres negatywnie odbija się na pracy tarczycy. Jak sobie z nim poradzić? Sprawdź 5 skutecznych sposobów na rozładowanie stresu. 

Stres a hormony tarczycowe

Pod wpływem stresu wyzwala się kilka hormonów stresu, takich jak adrenalina, noradrenalina i kortyzol, wydzielane przez nadnercza. Te zaś komunikują się z podwzgórzem i przysadką. To proces zupełnie naturalny, który w „zdrowych” warunkach ułatwia nam codzienne funkcjonowanie.

Jednak gdy stres jest długotrwały i intensywny, a nadnercza nieustannie produkują hormony stresu, oś podwzgórze-przysadka-nadnercza zostaje zaburzona. To ma wpływ na tarczycę, gdyż podwzgórze i przysadka regulują także jej pracę i w takiej sytuacji mogą obniżyć produkcję hormonów.

Innym problemem jest zaburzenie konwersji nieaktywnego hormonu T4 do aktywnego T3, czemu winny także może być stres. Skutkami są ciągłe zmęczenie, spowolnienie, przyrost masy ciała i ogólnie złe samopoczucie, czyli objawy dobrze znane chorym na niedoczynność tarczycy.(1)

Jaka jest na to rada? Oczywiście zrównoważenie stresu w życiu codziennym, co jednak nie dla wszystkich jest proste. Jeśli i Tobie do tej pory nie udało znaleźć się skutecznego remedium na codzienny stres, czas wypróbować nowe metody.

nutrivimix wsparcie tarczycy

Skuteczne techniki relaksacyjne na rozładowanie stresu

Na temat stresu powstało całe mnóstwo poradników. Bardzo często zalecana jest aktywność fizyczna, przebywanie wśród zieleni, spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi, joga. Trudno określić, czy istnieją lepsze i gorsze sposoby, warto natomiast być wytrwałym w poszukiwaniach.

Oto kilka metod, od których warto zacząć:

1. Relaksacja oddechowa

Ta technika pozwala efektywnie wykorzystać pracę przepony, czyli głównego mięśnia, zaangażowanego w proces oddychania. Jedno z bardzo prostych ćwiczeń oddechowych polega na położeniu jednej dłoni na brzuchu, a drugiej na klatce piersiowej. Następnie należy wziąć powolny, głęboki oddech przez nos, w trakcie którego brzuch powinien się unieść, jednak nie wyżej niż poziom klatki piersiowej. Podczas wydechu (również przez nos) brzuch opada. Ćwiczenie trzeba powtórzyć kilka razy. (2)

2. Progresywna relaksacja mięśni

To bardzo popularna technika, pomocna w łagodzeniu stresu, niepokoju i bezsenności. Trening na rozładowanie stresu składa się z kilku kroków:

  • napięcie wybranej grupy mięśni podczas wdechu – powinno trwać 5-10 sekund, następnie wraz z wydechem należy rozluźnić mięśnie,
  • 10-20 sekund przerwy, po których należy napiąć i rozluźnić kolejną grupę mięśni, np. pośladków,
  • w trakcie rozluźniania mięśni ważne jest skupienie się na relaksujących doznaniach – przydaje się wyobraźnia i wizualizowanie sobie, jak stresujące uczucia opuszczają ciało.(3)

3. Trening autogenny

Ten rodzaj treningu ma kilka etapów. Dopiero po opanowaniu etapu pierwszego można przejść do drugiego i tak dalej. To, ile trwa opanowanie każdego z etapów, to kwestia indywidualna, jednak może zająć do kilku tygodni. W trakcie kolejny etapów trenuje się następujące techniki:

  • rozluźnienie mięśni poprzez wywołanie uczucia ich ciężkości – w jego trakcie należy skupiać się kolejno na poszczególnych kończynach i wyobrażać sobie, że są ciężkie (oraz głośno powtarzać to kilka razy, np. „moja prawa ręka jest ciężka”, następnie należy dodać „jestem spokojna/y”),
  • rozluźnianie napięcia w naczyniach krwionośnych, poprzez wywołanie uczucia ciepła – na tym etapie najpierw należy wywołać wrażenie ciężkości, jak w punkcie poprzednim, następnie tak samo wyobrażać sobie, że kolejne kończyny są ciepłe – trzeba powtórzyć to kilka razy i dodać „jestem spokojna/y”,
  • wywoływanie uczucia ciepła w okolicy splotu słonecznego, który znajduje się między mostkiem a pępkiem („należy powtarzać „okolica mojego splotu słonecznego jest ciepła”, przeplatając ponownie słowami „jestem spokojna/y”),
  • zwalnianie oddechu i rytmu pracy serca – na tym etapie należy wywoływać uczucie ciepła i ciężkości całego ciała oraz powtarzać „moje serce pracuje spokojnie” oraz „mój oddech jest zupełnie spokojny”; co ważne, nie trzeba manipulować oddechem na siłę, wystarczy leżeć i oddychać naturalnie,
  • ostatnim etapem jest wywoływanie wrażenia chłodnego czoła.(4)

4. Przytulanie

Czasami słuchanie instynktu jest najlepszym rozwiązaniem na codzienne problemy, również stres. Czyż w sytuacjach wzmożonego napięcia nerwowego, smutku i wyczerpania nie masz ochoty po prostu się do kogoś przytulić? Skuteczność tego rozwiązania jest potwierdzona badaniami. Podobno już po 20 sekundach przytulania poziom kortyzolu spada.(5)

5. Rozładowanie stresu: medytacja

Nasza świadomość wymaga ćwiczeń tak, jak nasze ciało, aby było silne i zdrowe. Jeśli uważasz, że zaniedbałeś te sferę swojego zdrowia, rozważ medytację, która jest ćwiczeniem umysłu i nauką świadomego życia.

Istnieje bardzo dużo technik medytacji, a opanowanie wybranej może zająć kilka tygodni lub miesięcy regularnych ćwiczeń. Wymaga dużej dyscypliny i cierpliwości, ale warto nauczyć się, jak cieszyć się z życia codziennego i z tego, co mamy.

Na początek zalecane są proste ćwiczenia, polegające na skupieniu się na oddechu. Aby zacząć, wyznacz sobie stałą porę, miejsce i pozycję do medytacji. Zacznij od 15 minut dziennie. Zamknij oczy i skup uwagę na oddechu, starając się opędzić od rożnych myśli. Za każdym razem, kiedy tylko Twoje myśli przejmą uwagę, wróć do skupienia się na oddechu.

Powodów do nauki medytacji jest bardzo wiele. Technika jest zalecana w terapii bólu, łagodzenia stresu, jako sposób na zwiększenie koncentracji i lepsze panowanie nad monologiem wewnętrznym.(6)


1. Myers A. Możesz wyleczyć choroby tarczycy. Wydawnictwo Vital, Białystok 2017, s. 84-87
2. Breathing Techniques for Stress Relief. Link Data dostępu: 29.03.2019
3. Progressive Muscle Relaxation for Stress and Insomnia. Link Data dostępu: 29.03.2019
4. Techniki oddychania. Link Data dostępu: 29.03.2019
5. For Stress Relief, Research Says: ‘Hug it Out’. Link Data dostępu: 29.05.2019
6. How to Meditate. Link Data dostępu: 29.03.2019
loader-image
#x Nutrivimix TAb
217,00 

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 217,00 .

5.00 out of 5
89,00 
4.78 out of 5
49,00 

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 49,00 .

4.67 out of 5
119,00 

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 119,00 .

4.93 out of 5
49,00 

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 49,00 .

5.00 out of 5
nutriformin
299,00 

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 299,00 .

4.91 out of 5
nutriformin
119,00 
4.88 out of 5
plan zdrowej zmiany
69,90 

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 69,90 .

5.00 out of 5
nutrivimix
595,00 

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 595,00 .

5.00 out of 5
nutrivimix
299,00 

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 299,00 .

4.97 out of 5

Jak oceniasz ten wpis blogowy?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 3

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.

Rekomendowane artykuły

Jeśli chcesz mieć dostęp do najbardziej aktualnej wiedzy na temat choroby Hashimoto oraz ostatnio dodanych materiałów, tutaj znajdziesz najnowsze artykuły.

Ze względu na złożone podłoże choroby Hashimoto istotną rolę w leczeniu i łagodzeniu przebiegu odgrywa prawidłowa dieta. Niestety często możemy spotkać się ze sprzecznymi informacjami na temat diety w Hashimoto, które mogą być szkodliwe dla Twojego zdrowia. W artykule dowiesz się, czy dieta bezglutenowa pomoże Ci w chorobie Hashimoto. Jak oceniasz ten wpis blogowy? Kliknij […]


20 marca 2023

Wraz z rozwojem technologii jesteśmy narażeni na kontakt z większą ilością substancji zagrażającymi zdrowiu. Naukowcy coraz szerzej zgłębiają temat związków, które negatywnie wpływają na układ hormonalny. W skład tej szerokiej grupy zalicza się związki endokrynnie czynne, czyli ksenoestrogeny. Jakie są źródła ksenoestrogenów? Czy musisz się ich obawiać? Czy istnieje możliwość wyeliminowania ich z naszego życia? […]


13 marca 2023

Oczyszcza, magazynuje, filtruje – to tylko kilka funkcji, jakie pełni wątroba. Jej prawidłowe działanie jest jednym z podstawowych warunków zapewniających nam naturalną ochronę przed toksynami. Nie musisz stosować detoksów i innych modnych diet oczyszczających. Wystarczy, że odpowiednio wesprzesz działanie swojej wątroby i zadbasz o jej dobrą kondycję. Z artykułu dowiesz się, dlaczego zdrowa wątroba jest […]


2 marca 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pobierz darmowego e-booka

Otrzymuj nowe artykuły i porady dotyczące zdrowia. Odbierz darmowy e-book od naszych specjalistów o Hashimoto!

Hashimotoplan.com