Chleb gryczany bezglutenowy

Jeśli należysz to tych osób, które nie wyobrażają sobie życia bez dobrego chleba, to mam dla Ciebie świetną nowinę. Możesz cieszyć się jego pysznym smakiem, korzystając z cennych właściwości odżywczych i jednocześnie wspierając swoje zdrowie.

Chorując na Hashimoto masz dużą szansę posiadania nadwrażliwości pokarmowej na pszenicę lub nawet trwałej nietolerancji glutenu – celiakii.

Nie ma jednej dobrej diety dla każdego, ale w przypadku Hashimoto zalecana jest ogólna strategia żywieniowa eliminacji glutenu z jadłospisu. Coraz więcej badań potwierdza również jej skuteczność w zmniejszaniu dolegliwości oraz obniżaniu poziomu TSH. I nie jest to ani moda, ani opinia dr Google, lecz rekomendacje naukowe poparte badaniami medycznymi.

Nie chodzi tutaj jednak o zamianę pachnącego wiejskiego chleba z chrupiącą skórką na paczkowane, bezglutenowe pieczywo zawierające konserwanty i polepszacze. Celem jest zbudowanie „zdrowych dla nas” długoterminowych nawyków żywieniowych, bo tylko taka dieta może być dobra i skuteczna. Do tego jedzenie, które spożywamy musi nam smakować i sprawiać przyjemność!

W przypadku chleba bezglutenowego jest to nie lada wyzwanie. Zanim przeszłam na bezglutenową stronę mocy, piekłam namiętnie chleby na zakwasie: żytnie, pszenno-żytnie i pszenne. Uwielbiałam je piec, bo były pyszne, uszczęśliwiały całą rodzinę, a zapach ich budował w domu cudowną atmosferę przepełnioną ciepłem i miłością.

Pierwsze próby wypieku bezglutenowego pieczywa były zaledwie namiastką tego wszystkiego, chociaż miałam wprawę w temacie. Były albo za suche, albo za mokre, albo miały nieodpowiedni smak. Przetestowałam przeróżne techniki włącznie z pieczeniem chleba z kaszy gryczanej. Dzień, w którym postanowiłam nastawić zakwas na chleb gryczany, mogłabym śmiało nazwać przełomowym, ponieważ dzięki zakwasowi upiekłam chleb, który nie był już żadnym kompromisem.

Pyszny, pachnący, z chrupiącą skórką a do tego pełen wartościowych składników odżywczych – taki Power Bread albo Super Bread. Moja przyjaciółka powiedziała, że mogłabym jechać z nim na festiwal chlebów:-)

Zatem oddaję w Twoje ręce skarb – prosty, sprawdzony przepis na przepyszny chleb gryczany na zakwasie. Dodam, że chleb smakuje wszystkim osobom, które deklarują, że nie lubią kaszy gryczanej. Niech Cię tylko nie przerazi wyhodowanie i pielęgnowanie zakwasu, bo naprawdę warto. Uzbrój się też w cierpliwość, bo pierwszymi kęsami będziesz mogła zajadać się za 6 dni, kiedy będzie gotowy zakwas. Przepis jest długi, bo chciałam dokładnie wszystko opisać, aby mogła wykonać go osoba nawet bez doświadczenia w pieczeniu chleba.

Oto szczegóły. Nie martw się, jeśli nie masz wagi, poradzisz sobie, bo podaję przeliczenia na łyżki czy szklanki.

Przepis na zakwas gryczany 

 • 100 g mąki gryczanej na start (6,5 łyżki) (+ 4 razy na karmienie zakwasu)
 • 100 ml letniej wody na start (6,5 łyżki) (+ 4 razy na karmienie zakwasu)
 • 1 łyżeczka soku z cytryny
 • 1 łyżeczka cukru

1 dzień

Do wyparzonego, szklanego słoika wsyp mąkę, cukier, dodaj cytrynę i wodę. Wymieszaj łyżką, przykryj słoik ściereczką i ustaw w ciepłym miejscu (zimą pod kaloryferem).

2 dzień

Rano wymieszaj zawartość słoika i odstaw pod przykryciem. Wieczorem „dokarm zakwas” dodając 100 g mąki i 100 ml wody. Wymieszaj i odstaw pod ściereczką.

3 dzień

Rano wymieszaj zawartość słoika i odstaw pod przykryciem. Wieczorem „dokarm zakwas” dodając 100 g mąki i 100 ml wody. Wymieszaj i odstaw pod ściereczką.

4 dzień

Rano wymieszaj zawartość słoika i odstaw pod przykryciem. Wieczorem „dokarm zakwas” dodając 100 g mąki i 100 ml wody. Wymieszaj i odstaw pod ściereczką.

5 dzień

Mamy zatem gotowy zakwas…Do upieczenia chleba będzie potrzebne 5 łyżek – resztę wstawiamy do lodówki zabezpieczając słoik folią aluminiową.

Do kolejnego pieczenia musimy dzień wcześniej uaktywnić zakwas. Wyciągamy go z lodówki i dokarmiamy mąką (100 g) i wodą (100 ml) oraz odstawiamy w ciepłe miejsce na noc. Na drugi dzień możemy z niego piec chlebek.

Zakwas, aby był aktywny musi być dokarmiany regularnie – co najmniej raz na 7-10 dni. Jeśli  nie będziesz nawet piekła, to dokarm zakwas, aby nie stracić jego aktywności. Właściwa konsystencja zakwasu jest podobna do gęstego ciasta naleśnikowego. Im starszy zakwas, tym lepszy i tym wspanialszy chleb.

Przepis na gryczany chleb na zakwasie

 • 400 g mąki gryczanej (3 szklanki)
 • 100 g mąki z tapioki lub ziemniaczanej (1 szklanka)
 • 550 – 600 ml letniej wody (ok. 2,5 szklanki)
 • 5 łyżek zakwasu
 • 4 łyżki mielonego siemienia lnianego
 • 1 łyżeczka soli
 • 1 łyżeczka cukru (daję cukier kokosowy), ale nie jest obowiązkowy
 • 2 łyżki nasion chia
 • 2 łyżki czarnuszki

Wszystkie składniki mieszamy razem, najłatwiej w misie robota kuchennego hakiem. Wodę wlewamy prawie całą, obserwując konsystencję – powinna być zbliżona do bardzo gęstej śmietany. Zazwyczaj potrzebne jest dokładnie 600 ml letniej wody. Wymieszane ciasto odstawiamy pod ściereczką w ciepłe miejsce. Zimą najlepiej obok kaloryfera lub do piekarnika w temperaturze 40 stopni.

Czas wyrastania jest bardzo różny: czasem wystarczy godzina, ale na początku, gdy zakwas jest młody, trwa to dłużej: 2 – 4 godziny. Na początku – pierwsze 5 bochenków – gdy zakwas jest młody, możesz dodawać pół opakowania suszonych drożdży instant. Wtedy na pewno skrócisz czas wyrastania do 1 – 2 godzin.

Wyrośnięte ciasto przekładamy do keksówki wyłożonej papierem i odstawiamy na pół do 1 godziny w ciepłe miejsce do ponownego wyrośnięcia. Nagrzewamy piekarnik góra i dół na 220 stopni. Pieczemy godzinę. Po upieczeniu wyciągamy chleb z keksówki i studzimy na kratce. Przechowujemy w bawełnianej ściereczce.

Jeśli nie masz chia lub czarnuszki to się nie martw – możesz nie dodawać żadnych nasion. Chociaż warto…

Nasiona chia zawierają więcej kwasów omega-3 niż łosoś, więcej wapnia niż mleko i więcej żelaza niż szpinak. To źródło pełnowartościowego białka, błonnika oraz przeciwutleniaczy. Czarnuszka natomiast ma wyjątkowo potężną moc zdrowotną. Wpływa korzystnie na stan tarczycy a badania potwierdziły jej skuteczność w obniżaniu poziomu TSH, przeciwciał przeciwtarczycowych anty-TPO oraz podwyższaniu poziomu hormonu FT3.

Ten chleb jest stworzony dla nas.

Smacznego i na zdrowie!

Rekomendowane artykuły

Jeśli chcesz mieć dostęp do najbardziej aktualnej wiedzy na temat choroby Hashimoto oraz ostatnio dodanych materiałów, tutaj znajdziesz najnowsze artykuły.

Chorobie Hashimoto towarzyszy wiele różnych niepokojących objawów. Jednym z nich jest nadmierna suchość skóry twarzy, dłoni, łokci czy kolan. W artykule dowiesz się, jak zadbać o wygląd i prawidłową pielęgnację skóry.


27 kwietnia 2021

Coraz więcej osób dostrzega zależność pomiędzy tym, co jemy, a pojawianiem się przykrych dolegliwości i chorób przewlekłych, w tym autoimmunizacyjnych, takich jak Hashimoto. Często przyczyną są nieprawidłowe reakcje organizmu na pozornie zdrowe pokarmy.


16 marca 2021

Temat suplementacji budzi wiele kontrowersji. Każdemu marzy się magiczna pigułka, która bez dużego wysiłku pomoże poczuć się lepiej i odzyskać zdrowie.


16 grudnia 2020

Pobierz darmowego e-booka

Otrzymuj nowe artykuły i porady dotyczące choroby Hashimoto. Odbierz darmowy e-book od naszych specjalistów o Hashimoto!

Hashimotoplan
email-icon facebook twitter mail youtube linkedin instagram whatsup