
Spis treści
U wielu osób chorych na Hashimoto stwierdza się przerost drożdżaków z gatunku Candida albicans.(1) Choć występują one naturalnie w naszym przewodzie pokarmowym, jamie ustnej i narządach płciowych, w sprzyjających warunkach dochodzi do ich przerostu, który negatywnie odbija się na zdrowiu i samopoczuciu. Jak temu zapobiec?
Jakie czynniki sprzyjają drożdżakom?
U niektórych osób za nadmierne namnażanie się drożdżaków w organizmie odpowiadają zgubne nawyki żywieniowe. Słabość do produktów słodkich, skrobiowych oraz alkoholu niestety sprzyja infekcjom, a przy okazji wielu innym problemom zdrowotnym.
Jednak istnieje też szereg czynników chorobowych, które zwiększają ryzyko kandydozy. Oprócz choroby Hashimoto są nimi:
- osłabiony system immunologiczny w przebiegu HIV/AIDS, chemioterapii, cukrzycy,
- antybiotykoterapia, przyjmowanie sterydów lub tabletek antykoncepcyjnych,
- neutropenia (obniżenie liczby neutrofilów we krwi),
- niewydolność nerek,
- stosowanie cewników wewnątrznaczyniowych,
- hospitalizacja,
- przebycie zabiegu chirurgicznego, zwłaszcza w obrębie układu pokarmowego.(1,2)
Jak objawia się przerost drożdżaków w organizmie?
Nie wszystkie objawy, wywoływane przez drożdżaki, są dla nich specyficzne. Przykładem jest przewlekłe zmęczenie, które może być związane z niedoborami składników odżywczych, wynikających z kandydozy. W grę mogą wchodzić deficyty witaminy B6, magnezu, niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych.
Ponadto infekcje drożdżakowe występują w momentach obniżonej odporności, która również negatywnie odbija się na poziomie energii. Innym objawem są dolegliwości ze strony układu pokarmowego, spowodowane zaburzeniami balansu naturalnej mikroflory jelitowej. Mogą więc pojawić się nudności, wymioty, wzdęcia, gazy, skurcze.(3)
Do bardziej charakterystycznych objawów należą pleśniawki w jamie ustnej, nawracające infekcje pochwy i układu moczowego, grzybica skóry i paznokci, a także grzybicze zapalenie zatok.(3)
Sposoby leczenie infekcji drożdżakowej
Przerost drożdżaków można leczyć farmakologicznie, przyjmując nystatynę lub flukonazol.(4)
W zwalczaniu drożdżaków zalecane są też metody naturalne, takie jak:
- olej z oregano (łącznie 6 kapsułek 150 mg dziennie w 3 porcjach),
- węgiel aktywowany 2-4 kapsułki dziennie przed snem (ten sposób może skutkować niedoborem magnezu, dlatego warto uzupełnić jego podaż),
- probiotyk Saccharomyces boulardii 5-15 mld jtk 2-4 razy dziennie.(4)
Każda kuracja powinna trwać z przerwami 60-90 dni. Wskazaniem do jej przeprowadzenia jest wynik badania oznaczającego przerost Candidy w kale oraz zalecenie lekarskie.
Osoby chore na Hashimoto powinny także sięgać po biotynę, która nie tylko wspomaga zwalczanie infekcji drożdżakowej, ale także wykazuje pozytywny wpływ na nadnercza i porost włosów, co ma istotne znaczenie w terapii zapalenia tarczycy. (1)
Ważne wskazówki dietetyczne
Skoro określone pokarmy sprzyjają namnażaniu się drożdżaków, to naturalne, że należy wykreślić je z jadłospisu. Pierwszą grupą produktów, które powinny znaleźć się na cenzurowanym, są artykuły bogate w cukry i skrobię, takie jak słodycze, ciasta, drożdżówki, ziemniaki, zboża, mleko, nabiał, owoce. Oprócz tego warto wyeliminować całkowicie alkohol.(1)
Kilka uwag na temat stresu
Stres jest czynnikiem sprzyjającym licznym schorzeniom, również chorobie Hashimoto. Ze względu na negatywny wpływ na układ immunologiczny, stwarza też wymarzone warunki do namnażania się drożdżaków.(5)
Dlatego, aby wesprzeć zwalczanie ich przerostu w organizmie, warto na co dzień pamiętać o wysypianiu się, relaksie, aktywności fizycznej i innych sprawdzonych sposobach na ukojenie nerwów.