Stres rujnuje Twoją tarczycę!

Stres jest potrzebny każdemu człowiekowi, bo działa mobilizująco i pomaga przetrwać w trudnych sytuacjach. Jednak jeżeli jest on silny i długotrwały, może przynieść wiele szkód i odbić się negatywnie na pracy tarczycy.

Pod wpływem stresu, nadnercza produkują hormony takie jak adrenalina, noradrenalina i kortyzol (tzw. hormony stresu), które komunikują się z podwzgórzem i przysadką. W „zdrowych” warunkach to proces, który ułatwia nam codzienne funkcjonowanie.

Jednak gdy stres jest długotrwały i intensywny to nadnercza nieustannie produkują hormony stresu, a w efekcie oś podwzgórze-przysadka-nadnercza zostaje zaburzona!

A to już ma negatywny wpływ na tarczycę, gdyż podwzgórze i przysadka regulują także jej pracę – i w takiej sytuacji mogą obniżyć produkcję hormonów tarczycy.

Innym problemem, do którego przyczynia się stres, może być także zaburzenie konwersji T4 do T3.

Jaka jest na to rada? Oczywiście zrównoważenie stresu w życiu codziennym, co jednak nie dla wszystkich jest proste.

Poniżej znajdziesz kilka sposobów na zredukowanie stresu:

  • techniki relaksacyjne (np. relaksacja oddechowa, progresywna relaksacja mięśni, medytacja)
  • przytulanie
  • aktywność fizyczna, którą lubisz (np. spacer, joga, zumba)
  • spędzenie czasu z bliskimi
  • przebywanie na łonie natury
  • włączenie ulubionej muzyki
  • skoncentrowanie uwagi na czymś innym (np. malowanie po numerach)

Przy okazji warto zadbać także o podstawy – prawidłowo zbilansowaną dietę, odpowiednią higienę snu oraz unikanie używek.

loader-image
#x Nutrivimix TAb
217,00 
5.00 out of 5
89,00 
4.89 out of 5
49,00 
4.67 out of 5
119,00 
4.91 out of 5
49,00 
5.00 out of 5
nutriformin
299,00 
5.00 out of 5
nutriformin
119,00 
4.91 out of 5
plan zdrowej zmiany
69,90 
5.00 out of 5
nutrivimix
545,00 
5.00 out of 5
nutrivimix
279,00 
5.00 out of 5

Jak oceniasz ten wpis blogowy?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena: 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.

Rekomendowane artykuły

Jeśli chcesz mieć dostęp do najbardziej aktualnej wiedzy na temat choroby Hashimoto oraz ostatnio dodanych materiałów, tutaj znajdziesz najnowsze artykuły.

Jeśli masz podwyższone przeciwciała przeciwtarczycowe anty-TPO przy innych wynikach badań w normie i nie wiesz, co to oznacza oraz co robić, ten artykuł jest dla Ciebie. Dowiedz się, czy masz chorobę Hashimoto i jak możesz ratować tarczycę. Jak oceniasz ten wpis blogowy? Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić! Prześlij ocenę Średnia ocena: 5 / 5. Liczba […]


9 sierpnia 2022

Choroba Hashimoto to nie tylko chora tarczyca, jak mogłoby się wydawać. Bardzo często osoby z Hashimoto skarżą się na problemy z pamięcią i koncentracją, wahania nastroju oraz stany depresyjne. Dlaczego tak jest? Ponieważ Hashimoto powoli, ale skutecznie niszczy Twój mózg. W artykule dowiesz się, jak możesz temu zapobiegać. Jak oceniasz ten wpis blogowy? Kliknij gwiazdkę, […]


25 lipca 2022

Diagnoza choroby Hashimoto bywa trudna i może trwać długie miesiące, podczas których trafiamy do różnych lekarzy w poszukiwaniu pomocy i odpowiedzi na pytanie, co nam dolega. W artykule dowiesz się, jakie badania wykonać, aby zdiagnozować Hashimoto i znaleźć przyczynę rożnych dolegliwości. Dzięki właściwej diagnozie, odzyskasz kontrolę nad własnym zdrowiem i co najważniejsze – dobre samopoczucie. Jak […]


24 czerwca 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Pobierz darmowego e-booka

Otrzymuj nowe artykuły i porady dotyczące zdrowia. Odbierz darmowy e-book od naszych specjalistów o Hashimoto!

Hashimotoplan.com