Suplementujesz biotynę? Musisz to wiedzieć

Biotyna, czyli witamina B7 (H), uczestniczy w wielu reakcjach przebiegających w organizmie człowieka. Większość z nas stosuje biotynę jako środek przeciwdziałający wypadaniu i łamliwości włosów Dla osób z Hashimoto ma ona jednak dużo szersze działanie.

Wiedziałaś, że biotyna ma duży wpływ na wiele procesów w organizmie, w tym także na regulację metabolizmu?

W badaniach powiązano jej niedobór z gorszą tolerancją glukozy oraz potwierdzono korzystny wpływ biotyny na łagodzenie stanów „cukrzycowych” i zmniejszenie stężenia lipidów w osoczu.

Ale uwaga! Preparaty z biotyną musisz odstawić na 5 dni przed badaniem hormonów TSH, FT3 i FT4.

Dlaczego? Bo biotyna wchodzi w reakcję ze streptawidyną, używaną w testach immunoenzymatycznych, co może zmieniać wyniki badań.

Osoby, które przed oznaczeniami hormonalnymi stosowały preparaty bogate w biotynę (RWS powyżej 100%) mogą mieć zaniżone wartości TSH oraz zawyżone wartości hormonów FT4 i FT3, a także zaburzone wyniki przeciwciał tarczycowych.

Oznacza to, że nawet jeśli Twój poziom TSH jest w rzeczywistości podwyższony, to podczas suplementacji dużą dawka biotyny, wynik badania może wyjść prawidłowy. A konsekwencje mogą prowadzić do niewłaściwych decyzji terapeutycznych!

PAMIĘTAJ!

  • Spożywając suplement z biotyną należy odstawić go na 5 dni przed badaniem hormonów, a po badaniu można od razu wrócić do suplementacji.
  • Nasz Nutrivimix zawiera 1000 mcg biotyny (2000% RWS), więc również jego to dotyczy.
loader-image
#x Nutrivimix TAb
217,00 
5.00 out of 5
89,00 
4.89 out of 5
49,00 
4.67 out of 5
119,00 
4.91 out of 5
49,00 
5.00 out of 5
nutriformin
299,00 
5.00 out of 5
nutriformin
119,00 
4.91 out of 5
plan zdrowej zmiany
69,90 
5.00 out of 5
nutrivimix
545,00 
5.00 out of 5
nutrivimix
279,00 
5.00 out of 5

Jak oceniasz ten wpis blogowy?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena: 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.

Rekomendowane artykuły

Jeśli chcesz mieć dostęp do najbardziej aktualnej wiedzy na temat choroby Hashimoto oraz ostatnio dodanych materiałów, tutaj znajdziesz najnowsze artykuły.

Jeśli masz podwyższone przeciwciała przeciwtarczycowe anty-TPO przy innych wynikach badań w normie i nie wiesz, co to oznacza oraz co robić, ten artykuł jest dla Ciebie. Dowiedz się, czy masz chorobę Hashimoto i jak możesz ratować tarczycę. Jak oceniasz ten wpis blogowy? Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić! Prześlij ocenę Średnia ocena: 5 / 5. Liczba […]


9 sierpnia 2022

Choroba Hashimoto to nie tylko chora tarczyca, jak mogłoby się wydawać. Bardzo często osoby z Hashimoto skarżą się na problemy z pamięcią i koncentracją, wahania nastroju oraz stany depresyjne. Dlaczego tak jest? Ponieważ Hashimoto powoli, ale skutecznie niszczy Twój mózg. W artykule dowiesz się, jak możesz temu zapobiegać. Jak oceniasz ten wpis blogowy? Kliknij gwiazdkę, […]


25 lipca 2022

Diagnoza choroby Hashimoto bywa trudna i może trwać długie miesiące, podczas których trafiamy do różnych lekarzy w poszukiwaniu pomocy i odpowiedzi na pytanie, co nam dolega. W artykule dowiesz się, jakie badania wykonać, aby zdiagnozować Hashimoto i znaleźć przyczynę rożnych dolegliwości. Dzięki właściwej diagnozie, odzyskasz kontrolę nad własnym zdrowiem i co najważniejsze – dobre samopoczucie. Jak […]


24 czerwca 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Pobierz darmowego e-booka

Otrzymuj nowe artykuły i porady dotyczące zdrowia. Odbierz darmowy e-book od naszych specjalistów o Hashimoto!

Hashimotoplan.com