Chętnie pomożemy +48 515 191 617

Plan wsparcia przy zaburzeniach wchłaniania w Hashimoto

Każdego dnia starasz się dbać o zdrowy jadłospis, lecz mimo to masz objawy niedoborów składników odżywczych? Może to zaburzenia wchłaniania? Problem może tkwić w zaburzeniach wchłaniania, które dosyć często występują u chorych na Hashimoto. Dobra wiadomość jest taka, że istnieją sposoby na zwiększenie przyswajalności witamin i składników mineralnych.

Z czego wynikają zaburzenia wchłaniania? u chorych na Hashimoto?

Jeszcze niedawno modne było powiedzenie „jesteś tym, co jesz”. Dziś częściej powtarzane stwierdzenie to: „jesteś tym, co przyswoisz”. Dla osób obarczonych chorobą Hashimoto kwestia wchłaniania się witamin i minerałów jest szczególnie istotna.

Wchłanianie substancji odżywczych może ulec upośledzeniu np.: na skutek przerostu flory bakteryjnej jelita cienkiego czy nietolerancji glutenu (celiakii). Słaby metabolizm, niski poziom kwasu solnego w żołądku, niedobór enzymów trawiennych – to czynniki, które mogą utrudniać przyswajanie ważnych dla zdrowia składników odżywczych.

Niedobory witamin i składników mineralnych są w przypadku tej choroby dosyć powszechne, co dotyczy w szczególności selenu, żelaza, cynku, magnezu, niektórych witamin z grupy B (B12, B1), witaminy D3. Co jesteś w stanie zrobić, żeby nie brakowało ich Twojemu organizmowi?

Krok 1. Zniweluj skutki niedoboru kwasu solnego

Niedokwasota jest dosyć częstym problemem osób chorych na Hashimoto. Sygnałami, które mogą o niej świadczyć, są zgaga i refluks (czyli zarzucanie treści żołądkowej do przełyku), a także niedobory witaminy B12, żelaza, częste zmęczenie i problemy jelitowe (zaparcia lub biegunki).

Czy istnieją skuteczne sposoby na zwiększenie stężenia kwasu solnego? Pierwszym jest suplementacja. Na rynku dostępne są preparaty Betaina HCL + Pepsyna, które pomagają zakwasić żołądek i wspomagają trawienie. Nie powinny jednak po nie sięgać osoby przyjmujące inhibitory pompy protonowej (mają przeciwstawne działanie) i leki przeciwzapalne, a także chorujące na wrzody żołądka lub zapalenie śluzówki żołądka, gdyż istnieje ryzyko zaostrzenia ich stanu.

Ponadto preparaty te mogą podrażniać żołądek, dlatego należy zacząć od niskiej dawki i stopniowo ją zwiększać. Złe samopoczucie po przyjmowaniu suplementu to sygnał, że niedobór naturalne wydzielanie kwasu solnego jest prawidłowe lub zbyt wysokie.

Domowym sposobem na pobudzenie wydzielania kwasu solnego jest mikstura z łyżeczki octu jabłkowego i szklanki zimnej wody.

Krok 2. Zastosuj suplementację witamin i składników mineralnych

Przyjmowanie suplementów nigdy nie powinno zastępować zdrowej i starannie skomponowanej diety, dlatego prawidłowe odżywianie to podstawa. Często jednak trudno jest oszacować ilość danego składnika, dostarczonego wraz z pożywieniem.

Tymczasem w przypadku choroby Hashimoto odpowiednia podaż witamin i składników mineralnych odgrywa niebagatelną rolę w terapii i łagodzeniu objawów. Dlatego (najlepiej pod okiem lekarza!) możesz uzupełnić ewentualne niedobory przy pomocy dobrych suplementów.

Nutrivimix Polecany suplement diety na tarczycę

Krok 3. Wykorzystaj moc piperyny

Piperyna jest alkaloidem, znajdującym się w pieprzu czarnym i długim. To właśnie piperyna sprawia, że pieprz ma ostrym, piekący smak. Co ważne, związek ten może korzystnie wpłynąć na zdrowie. Wśród jego właściwości warto wymienić stymulowanie układu trawiennego oraz pomoc w przyswajaniu niektórych witamin i minerałów, w tym selenu, żelaza, witaminy B6, beta karotenu, a nawet resweratrolu (silnego przeciwutleniacza, którego najbardziej znanym źródłem jest czerwone wino).

Inne badania wykazały, że piperyna może pomagać osobom chorym na Hashimoto w przyswajaniu jeszcze innego, ważnego dla nich związku – kurkuminy, wykazującej silne działanie przeciwzapalne.

Warto jednak pamiętać, że piperyny nie należy łączyć z zażywaniem leków, ze względu na ryzyko zaburzenia ich metabolizmu. Przed sięgnięciem po suplement najlepiej skonsultować się z lekarzem i zawsze stosować go zgodnie z zaleceniami na ulotce.


 
https://thyroidpharmacist.com/articles/6-important-nutrient-deficiencies-hashimotos/
Klimowicz A. i wsp. Wpływ wybranych roślin leczniczych na aktywność glikoproteiny P. Postępy Fitoterapii 3/2011, 169-174
https://dieta.mp.pl/lista/101981,zalecane-skladniki-diety-w-niedoczynnosci-tarczycy
http://www.naturalendocrinesolutions.com/archives/should-people-with-thyroid-conditions-supplement-with-turmeric/
http://www.tarczycahashimoto.pl/blog/hashimoto-a-niski-poziom-kwasu-zoladkowego-jak-betaina-z-pepsyna-moze-pomoc-w-hashimoto
loader-image
119,00 

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 119,00 .

299,00 

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 119,00 .

217,00 

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 217,00 .

5.00 out of 5
89,00 
4.78 out of 5
49,00 
4.67 out of 5
119,00 

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 119,00 .

4.93 out of 5
49,00 
5.00 out of 5
299,00 

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 299,00 .

4.91 out of 5

Jak oceniasz ten wpis blogowy?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 3

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.

Rekomendowane artykuły

Jeśli chcesz mieć dostęp do najbardziej aktualnej wiedzy na temat suplementacji oraz ostatnio dodanych materiałów, tutaj znajdziesz najnowsze artykuły.

Wyczerpanie nadnerczy dotyka coraz więcej osób i odbija się mocno na codziennym funkcjonowaniu. Jeśli czujesz się zmęczona mimo snu, wybudzasz się w nocy, a rano budzisz się kompletnie bez energii, to sygnał, że Twoje nadnercza mogą potrzebować pomocy. Sprawdź, jakie są objawy wyczerpanych nadnerczy, jakie badania wykonać oraz jak możesz je wesprzeć, aby poczuć się lepiej. […]


27 marca 2024

Euthyrox i Letrox to najczęściej stosowane leki w niedoczynności tarczycy zawierające tyroksynę – syntetyczny hormon tarczycy. Ponieważ terapia trwa zazwyczaj przez całe życie, warto poznać wszystkie strony leczenia tarczycy. Lewotyroksyna to syntetyczny hormon tarczycy, który działa analogicznie do hormonu wytwarzanego przez tarczycę – tyroksyny (T4). Jest składnikiem aktywnym leków pierwszego rzutu w terapii niedoczynności tarczycy, […]


7 lutego 2024

Na naszą przemianę materii wpływa wiele czynników. Ogromną rolę odgrywa nasz styl życia, ale istotny wpływ na metabolizm mają również hormony. Rozregulowana gospodarka hormonalna może powodować problemy ze schudnięciem czy przybraniem dodatkowych kilogramów pomimo diety i ćwiczeń. Poznaj 4 hormonalnych winowajców przyrostu wagi. Hormony pełnią szereg różnych funkcji, do których należy m.in. regulowanie podstawowej przemiany […]


29 stycznia 2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pobierz darmowego e-booka

Zapisz się do newslettera i odbierz darmowego e-booka.

Nutrihelp.pl