
Spis treści
Każdego dnia starasz się dbać o zdrowy jadłospis, lecz mimo to masz objawy niedoborów składników odżywczych? Może to zaburzenia wchłaniania? Problem może tkwić w zaburzeniach wchłaniania, które dosyć często występują u chorych na Hashimoto. Dobra wiadomość jest taka, że istnieją sposoby na zwiększenie przyswajalności witamin i minerałów.
Z czego wynikają zaburzenia wchłaniania? u chorych na Hashimoto?
Jeszcze niedawno modne było powiedzenie „jesteś tym, co jesz”. Dziś częściej powtarzane stwierdzenie to: „jesteś tym, co przyswoisz”. Dla osób obarczonych chorobą Hashimoto kwestia wchłaniania się witamin i minerałów jest szczególnie istotna.
Wchłanianie substancji odżywczych może ulec upośledzeniu np.: na skutek przerostu flory bakteryjnej jelita cienkiego czy nietolerancji glutenu (celiakii). Słaby metabolizm, niski poziom kwasu solnego w żołądku, niedobór enzymów trawiennych – to czynniki, które mogą utrudniać przyswajanie ważnych dla zdrowia składników odżywczych.
Niedobory witamin i minerałów są w przypadku tej choroby dosyć powszechne, co dotyczy w szczególności selenu, żelaza, cynku, magnezu, niektórych witamin z grupy B (B12, B1), witaminy D3. Co jesteś w stanie zrobić, żeby nie brakowało ich Twojemu organizmowi?
Krok 1. Zniweluj skutki niedoboru kwasu solnego
Niedokwasota jest dosyć częstym problemem osób chorych na Hashimoto. Sygnałami, które mogą o niej świadczyć, są zgaga i refluks (czyli zarzucanie treści żołądkowej do przełyku), a także niedobory witaminy B12, żelaza, częste zmęczenie i problemy jelitowe (zaparcia lub biegunki).
Czy istnieją skuteczne sposoby na zwiększenie stężenia kwasu solnego? Pierwszym jest suplementacja. Na rynku dostępne są preparaty Betaina HCL + Pepsyna, które pomagają zakwasić żołądek i wspomagają trawienie. Nie powinny jednak po nie sięgać osoby przyjmujące inhibitory pompy protonowej (mają przeciwstawne działanie) i leki przeciwzapalne, a także chorujące na wrzody żołądka lub zapalenie śluzówki żołądka, gdyż istnieje ryzyko zaostrzenia ich stanu.
Ponadto preparaty te mogą podrażniać żołądek, dlatego należy zacząć od niskiej dawki i stopniowo ją zwiększać. Złe samopoczucie po przyjmowaniu suplementu to sygnał, że niedobór naturalne wydzielanie kwasu solnego jest prawidłowe lub zbyt wysokie.
Domowym sposobem na pobudzenie wydzielania kwasu solnego jest mikstura z łyżeczki octu jabłkowego i szklanki zimnej wody.
Krok 2. Zastosuj suplementację witamin i składników mineralnych
Przyjmowanie suplementów nigdy nie powinno zastępować zdrowej i starannie skomponowanej diety, dlatego prawidłowe odżywianie to podstawa. Często jednak trudno jest oszacować ilość danego składnika, dostarczonego wraz z pożywieniem.
Tymczasem w przypadku choroby Hashimoto odpowiednia podaż witamin i składników mineralnych odgrywa niebagatelną rolę w terapii i łagodzeniu objawów. Dlatego (najlepiej pod okiem lekarza!) możesz uzupełnić ewentualne niedobory przy pomocy dobrych suplementów.
Krok 3. Wykorzystaj moc piperyny
Piperyna jest alkaloidem, znajdującym się w pieprzu czarnym i długim. To właśnie piperyna sprawia, że pieprz ma ostrym, piekący smak. Co ważne, związek ten może korzystnie wpłynąć na zdrowie. Wśród jego właściwości warto wymienić stymulowanie układu trawiennego oraz pomoc w przyswajaniu niektórych witamin i minerałów, w tym selenu, żelaza, witaminy B6, beta karotenu, a nawet resweratrolu (silnego przeciwutleniacza, którego najbardziej znanym źródłem jest czerwone wino).
Inne badania wykazały, że piperyna może pomagać osobom chorym na Hashimoto w przyswajaniu jeszcze innego, ważnego dla nich związku – kurkuminy, wykazującej silne działanie przeciwzapalne.
Warto jednak pamiętać, że piperyny nie należy łączyć z zażywaniem leków, ze względu na ryzyko zaburzenia ich metabolizmu. Przed sięgnięciem po suplement najlepiej skonsultować się z lekarzem i zawsze stosować go zgodnie z zaleceniami na ulotce.