
Jeśli chorujesz na zapalenie tarczycy typu Hashimoto i chcesz wspomóc terapię dietą, warto ograniczyć na talerzu produkty prozapalne i wzbogacić dietę o te przeciwzapalne. Dieta przeciwzapalna ma na celu wyciszenie toczącego się w organizmie przewlekłego stanu zapalnego. Poniżej znajdziesz kilka informacji o tym, jak wpleść najważniejsze jej elementy do codziennego jadłospisu.
Dieta przeciwzapalna – od czego zacząć zdrowe zmiany?
Choroby autoimmunologiczne często wiążą się z występowaniem w organizmie stanu zapalnego. Dotyczy to także choroby Hashimoto, dlatego w diecie osób borykających się z tym schorzeniem ważne jest uwzględnienie produktów, które pobudzają syntezę cytokin przeciwzapalnych. To bardzo istotne w prewencji oraz leczeniu niedoczynności tarczycy, będącej skutkiem zapalenia typu Hashimoto. Dzięki odpowiednio skomponowanej diecie możliwe jest złagodzenie uciążliwych objawów i polepszenie samopoczucia.
Pamiętaj, że dieta wysokoenergetyczna, szczególnie obfitująca w cukry proste i mocno przetworzoną żywność, to prosta droga do przytycia i zaostrzenia stanu zapalnego. Dlatego, gdy chcesz wesprzeć swoje zdrowie, pozbądź się z jadłospisu wszystkich „śmieci”:
- słodyczy, wyrobów cukierniczych, cukru, syropu glukozowo-fruktozowego,
- fast foodów, dań gotowych, przekąsek bogatych w utwardzone tłuszcze trans.
Dostarczają one wielu pustych kalorii, a ich wartość odżywcza jest bardzo znikoma. W przypadku nietolerancji usuń również z diety antygeny pokarmowe takie, jak gluten czy kazeina.
Za wzorzec diety przeciwzapalnej uważana jest dieta śródziemnomorska, bogata w świeże warzywa i owoce, zdrowe tłuszcze, ryby, węglowodany złożone oraz przyprawy i zioła mające działanie przeciwzapalne.
Źródła nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3
Tłuszcze stanową cenny składnik diety. Pod warunkiem, że są to wartościowe tłuszcze, dlatego komponując swoje codzienne menu, poświęć im szczególną uwagę.
Ważną rolę w zapobieganiu i leczeniu wielu chorób odgrywają nienasycone kwasy tłuszczowe, szczególnie należące do rodziny omega-3. W grupie kwasów omega-3 znajdują się kwas α-linolenowy (ALA), dokozaheksaenowy (DHA) i eikozapentaenowy (EPA). Oprócz tego, że wykazują działanie przeciwzapalne (w przeciwieństwie do kwasów omega-6), stymulują przemianę tyroksyny (T4) w aktywny hormon T3 i zwiększają wrażliwość tkanek na hormony tarczycy.
Gdzie występują kwasy omega-3? Ich podstawowym źródłem w diecie są ryby, w tym: łosoś (najlepiej dziki), śledź, makrela. Jeśli więc raz lub dwa w tygodniu skusisz się na rybne danie, dostarczysz organizmowi dawkę cennych kwasów. Oprócz tego zawarte są one w owocach morza, np. ostrygach i krewetkach. Dobrym źródłem kwasów omega-3 jest również tran (olej z wątroby dorsza). Co ze źródłami roślinnymi? Wpleć do jadłospisu siemię lniane, olej lniany, olej rzepakowy i orzechy włoskie, gdyż w ich składzie również znajdziesz dobroczynne kwasy.
Warto wiedzieć, że kwasy omega-3 wpływają korzystnie nie tylko na tarczycę. Mają niebagatelne znaczenie w prewencji chorób układu sercowo-naczyniowego, przeciwdziałają otyłości, wykazują działanie przeciwnowotworowe i przeciwdepresyjne. Ich spożywanie dodaje także urody, gdyż mają pozytywny wpływ na wygląd i zdrowie skóry.
Dieta przeciwzapalna: przyprawy
Nadają potrawom ciekawy smak, aromat i wygląd. Kosztują niewiele, a mogą korzystnie wpływać na stan zdrowia. Dlatego przygotowując posiłki, pamiętaj o nich. W diecie o charakterze przeciwzapalnym powinno znaleźć się miejsce dla kurkumy – źródła aktywnego barwnika o nazwie kurkumina.
Dotychczasowe badania nad kurkuminą wykazały, że ma nie tylko właściwości przeciwzapalne, ale też przeciwnowotworowe, przeciwbakteryjne i przeciwutleniające. Potrawy przyprawione kurkumą mają piękny, żółtawy koloryt, dlatego warto dodawać ją do różnych dań – podkreśli smak ryżu, makaronu, mięs, ryb, warzyw.
Przyprawami o działaniu przeciwzapalnym są również imbir, tymianek, cynamon, goździki, gałka muszkatołowa, rozmaryn i bazylia.
Dobroczynne antyoksydanty
Rozwój chorób o charakterze zapalnym jest także wiązany ze stresem oksydacyjnym. Dlatego codzienna dieta powinna dostarczać antyoksydantów, które naturalnie zwalczają nadmiar wolnych rodników w organizmie. Najprostszy sposób? Zadbaj o kolorowy talerz, bo całe bogactwo przeciwutleniaczy znajdziesz w warzywach i owocach.
Sięgając po nie kieruj się kolorem i szczególnie często wybieraj te o barwie pomarańczowej, ciemnoczerwonej czy ciemnozielonej. Owoce zawierające duże ilości związków działających przeciwzapalnie, to m.in. granat, ananas, grejpfrut, owoce leśne. W przypadku warzyw sporo przeciwutleniaczy zawierają cebula i czosnek.
Dzięki włączeniu ich do diety zapewnisz sobie dawkę witamin, składników mineralnych i węglowodanów (zarówno przyswajalnych, jak i błonnika), a to odbije się korzystnie na Twoim ogólnym zdrowiu.
Przeciwutleniające witaminy i składniki mineralne
Jeśli zastanawiasz się nad dodatkową suplementacją witaminami i składnikami mineralnymi, pamiętaj, że wśród witamin właściwości antyoksydacyjne wykazują witaminy A, C i E, a wśród minerałów – selen i cynk.
Smacznego i nie zapomnij o piciu dużej ilości niegazowanej wody mineralnej.