Jak kurkumina może wspomóc terapię Hashimoto?

Kurkumina – to dzięki temu związkowi kurkuma ma piękny, żółty kolor i pozytywne właściwości zdrowotne. Zainteresowanie świata nauki kurkuminą nie ustaje od lat, a z kolejnych publikacji dowiadujemy się o jej cudownej mocy zapobiegania oraz łagodzenia różnych schorzeń i dolegliwości. W jaki sposób pomaga w walce z chorobą Hashimoto? Dowiedz się z poniższego tekstu.

Kurkuma – kilka słów wstępu

Kurkuma to przyprawa pozyskiwana z tropikalnej rośliny o nazwie Curcuma longa (ostryż długi). Jest składnikiem słynnej mieszanki curry, jednak w ostatnich latach zyskała w polskiej kuchni popularność także jako samodzielna przyprawa, często dodawana do potraw. Obecna w niej kurkumina ma wybitnie pozytywny wpływ na zdrowie, w tym:

  • Wykazuje aktywność przeciwbakteryjną i przeciwwirusową, przez co redukuje podatność na infekcje.
  • Pomaga pozbyć się z organizmu nagromadzonych toksyn, które są powszechnie obecne w środowisku.
  • Działa przeciwutleniająco, czyli wymiata z organizmu nadmiar wolnych rodników tlenowych. Chociaż reaktywne formy tlenu spełniają kilka ważnych funkcji, jeśli jest ich za dużo, zwiększa się podatność na niektóre choroby, jak miażdżyca lub nowotwory. Ta właściwość kurkuminy ma także znaczenie kosmetyczne, gdyż wolne rodniki mogą przyspieszać starzenie się skóry.
  • Niektóre badania wykazują, że kurkumina jest w stanie zwiększyć wydzielanie neurotroficznego czynnika pochodzenia mózgowego (BNDF) – to ważne, gdyż jego obniżony poziom sprzyja zaburzeniom funkcjonowania układu nerwowego oraz rozwojowi depresji. Wiele osób borykających się z chorą tarczycą ma stany obniżonego nastroju, depresji i lęków. Jednak na tym nie kończy się lista powodów, dla których warto przyprawiać kurkumą ulubione dania…

Przeciwzapalne właściwości kurkumy

Choroba Hashimoto charakteryzuje się przewlekłym stanem zapalnym tarczycy i ma podłoże autoimmunologiczne. To oznacza, że organizm produkuje przeciwciała skierowane przeciwko własnej tarczycy.

Dlatego w terapii tej choroby bardzo istotną rolę odgrywa dieta. Istnieją bowiem produkty, które mogą stan zapalny zaostrzać oraz takie, które są zdolne go tłumić.

Substancją o udowodnionym działaniu przeciwzapalnym jest m.in. kurkumina. Co więcej, znajduje się ona wśród związków o najsilniejszych właściwościach przeciwzapalnych na świecie. W badaniach, które porównywały ją do popularnych niesteroidowych leków przeciwzapalnych: aspiryny i ibuprofenu, okazała się od nich skuteczniejsza. Tymczasem stan zapalny stanowi podłoże wielu chorób, nie tylko tarczycy, ale też wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, zapalenia stawów, chronicznego bólu.

Kurkumina pomaga także redukować proces autoimmunologiczny, przez co jest stosowana w leczeniu wielu schorzeń, w przebiegu których organizm zaczyna atakować sam siebie.

Jak stosować kurkuminę w terapii choroby Hashimoto?

Niektóre obserwacje wykazują, że codzienne przyjmowanie kurkuminy na takim poziomie, jaki jest typowy dla kuchni indyjskiej, ma działanie przeciwzapalne.

Niestety, kurkumina jest dosyć szybko wydalana z organizmu, dlatego pomimo jej stosowania efekty mogą się nie pojawić. Jest na to jednak rozwiązanie. Otóż wyniki badań wskazują, że łączenie kurkuminy z piperyną, obecną w czarnym pieprzu, pomaga jej „przetrwać” w ustroju znacznie dłużej.

Uzupełnienie diety o kurkuminę jest więc proste. Możesz albo dodawać ją do dań, koniecznie łącząc ze szczyptą czarnego pieprzu, albo sięgnąć po suplement łączący w sobie kurkuminę i piperynę.

Jeżeli wykazujesz nadwrażliwość na piperynę, wybierz natomiast dobrej jakości preparat bez tego związku, który ułatwia absorpcję kurkuminy w organizmie. Taka terapia nie tylko może Ci pomóc w odzyskaniu dobrego samopoczucia w przypadku Hashimoto, ale też zmniejszy ryzyko rozwoju wielu innych schorzeń.

Pamiętaj, żeby nie przekraczać zaleconej dziennej dawki suplementu. Jeżeli masz wątpliwości, czy możesz bezpiecznie przyjmować preparaty z kurkuminą (cierpisz na współwystępujące z Hashimoto choroby, przyjmujesz leki), skonsultuj się z lekarzem.


https://thyroidpharmacist.com/articles/turmeric-for-your-thyroid-and-hashimotos/
https://draxe.com/turmeric-benefits/
https://www.healthline.com/nutrition/top-10-evidence-based-health-benefits-of-turmeric

Rekomendowane artykuły

Jeśli chcesz mieć dostęp do najbardziej aktualnej wiedzy na temat choroby Hashimoto oraz ostatnio dodanych materiałów, tutaj znajdziesz najnowsze artykuły.

Niedoczynność tarczycy w 90% przypadków jest efektem choroby Hashimoto, która jest chorobą autoimmunologiczną – inaczej nazywaną autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy. Dowiedz się, jakie są najczęstsze etapy choroby i jak możesz sobie pomóc.


31 maja 2021

Choroba Hashimoto jest przewlekła i trudna w leczeniu. Jeśli szukasz sposobów na poprawę samopoczucia i wprowadzenia choroby Hashimoto w stan remisji, przeczytaj, jak udało mi się odbudować tarczycę i zmniejszyć stan zapalny.


8 maja 2021

Chorobie Hashimoto towarzyszy wiele różnych niepokojących objawów. Jednym z nich jest nadmierna suchość skóry twarzy, dłoni, łokci czy kolan. W artykule dowiesz się, jak zadbać o wygląd i prawidłową pielęgnację skóry.


27 kwietnia 2021

Pobierz darmowego e-booka

Otrzymuj nowe artykuły i porady dotyczące choroby Hashimoto. Odbierz darmowy e-book od naszych specjalistów o Hashimoto!

Hashimotoplan
email-icon facebook twitter mail youtube linkedin instagram whatsup