Black Week! Aż do -30% na suplementy i diety. Użyj kodu: BLACK2022 Sprawdź

Jakie ćwiczenia fizyczne wybrać przy Hashimoto?

Szybkie męczenie się, senność, spadek nastroju – to niektóre objawy niedoczynności tarczycy, przez które trudno jest zmotywować się do ćwiczeń fizycznych. Jednak według ekspertów ćwiczenia fizyczne są jednym z czynników, które mogą pomóc Ci w powrocie do dobrego samopoczucia. Jakie rodzaje aktywności będą dla Ciebie najlepsze?

Zanim zaczniesz: kilka słów o bezpieczeństwie

Rodzaj aktywności fizycznej, polecanej w przypadku niedoczynności tarczycy, zależy od tego, czy choroba jest dobrze kontrolowana. Jeśli w Twoim przypadku leczenie przynosi pozytywne rezultaty, wyniki badań są w porządku, a symptomy choroby nie są już dla Ciebie tak uciążliwe, możesz do woli oddawać się sportowym pasjom, tak jak osoba zdrowa.

Inaczej jest w przypadku świeżo wykrytej lub źle kontrolowanej niedoczynności – wówczas intensywna aktywność fizyczna nie jest wskazana. Po pierwsze dlatego, że choroba w wielu przypadkach powoduje obrzęki oraz bóle mięśni i stawów, które mogą pogorszyć się pod wpływem aktywności. Po drugie, chorobie może towarzyszyć spowolnienie pracy serca, dlatego ciężki wysiłek fizyczny będzie dla Ciebie za dużym „wstrząsem”. Po trzecie, przeszkodą jest zwiększona męczliwość, która zniechęca do wstania z wygodnej kanapy.

W tej sytuacji lepiej najpierw skupić się na diecie i uregulowaniu poziomu hormonów oraz zrobić sobie przerwę od intensywnych ćwiczeń do momentu, kiedy terapia zacznie działać i Twoje samopoczucie się polepszy.

To, jaką formę i intensywność ćwiczeń wybierzesz, zależy także od Twojej dotychczasowej kondycji, stopnia wytrenowania w przeszłości i aktualnego stanu zdrowia. Pamiętaj, że zbyt intensywny trening, spowoduje wzrost kortyzolu, wzrost insuliny, a to z kolei zaburzy konwersję hormonu T4 do T3 i w efekcie wpłynie na pogorszenie samopoczucia. Przetrenowanie może być przyczyną nie tylko kontuzji, ale również problemu z utratą masy ciała lub nawet jej przyrostu.

Jakie formy aktywności fizycznej są zalecane osobom z niedoczynnością tarczycy?

Postaw na ćwiczenia o umiarkowanej intensywności, które pomogą Ci utrzymać formę, wzmocnić mięśnie, ale jednocześnie nie będą zbyt obciążające. Idealne dla Ciebie są:

  • Marsz, bieganie, rower – jedne z najprostszych i najtańszych form aktywności. Jedyne, w co warto zainwestować, to wygodna para butów. Przykładowo, podczas godziny marszu spala się średnio 280 kcal.
  • Aqua aerobic – to coś dla Ciebie szczególnie w sytuacji, jeśli borykasz się z puchnięciem kostek i stóp. Ćwiczenia w wodzie zapewnią Ci znakomity relaks, nie obciążając przy tym Twoich stawów.
  • Joga – to spokojne ćwiczenia, które pomagają się wyciszyć, rozluźnić, a także wzmocnić i rozciągnąć mięśnie.
  • Tai chi – program nazywany czasami „medytacją w ruchu”. Ćwiczenia te stanowią doskonałą pomoc w walce ze stresem. Badania wykazały, że osoby uprawiające tai-chi mają lepszy nastrój, balans oraz więcej siły.
  • Trening siłowy – możesz ćwiczyć na siłowni lub w domu, nie potrzebujesz nawet hantli czy profesjonalnych urządzeń – na początek wystarczające będą ćwiczenia wykorzystujące obciążenie własnego ciała. Dzięki ćwiczeniom siłowym wzmocnisz i wyrzeźbisz mięśnie, a przy okazji stracisz trochę kalorii.

Jeśli uznasz, że to za mało i zdecydujesz się na bardziej intensywny trening typu interwał, HIIT czy Tabata, powinien być on krótki i nie częstszy niż dwa razy w tygodniu.

Jakich korzyści z aktywności fizycznej możesz się spodziewać?

Efekty ćwiczeń nie pojawią się błyskawicznie, jednak jeśli będziesz pamiętać o regularności, możesz liczyć na wiele korzyści.

Aktywność fizyczna to sprawdzony sposób na poprawę nastroju, co w przypadku niedoczynności tarczycy ma duże znaczenie. Dzięki ćwiczeniom wytwarzane są endorfiny i zmniejsza się poziom stresu. Ponadto, ćwiczenia pomogą Ci utrzymać prawidłową masę ciała lub zrzucić zbędne kilogramy. Wykonując je, spalasz kalorie, tkankę tłuszczową i budujesz mięśnie. Jeśli zmagasz się ze zmęczeniem, to ćwiczenia pomogą Ci zwiększyć poziom energii i poczuć się lepiej.

Ile ćwiczyć? Wystarczające będą treningi wykonywane 3 razy w tygodniu i nie dłuższe niż 40 minut.

Jeśli masz wątpliwości, jaka forma treningu będzie dla Ciebie odpowiednia i z jaką częstotliwością ćwiczyć, skonsultuj się w tej sprawie z trenerem personalnym.

Bardzo ważnym elementem treningu jest wypoczynek i regeneracja po wysiłku. Dlatego koniecznie zaplanuj dni bez treningu i zadbaj o wystarczająco długi sen. W miarę możliwości skorzystaj np. z masażu.


https://www.webmd.com/women/features/exercises-underactive-thyroid#1
https://health.clevelandclinic.org/uncontrolled-thyroid-exercise-diet-risks/
https://hashimotoshealing.com/how-to-exercise-with-hashimotos/

[smartslider3 slider=”5″]

loader-image
#x Nutrivimix TAb
217,00 
5.00 out of 5
89,00 
4.75 out of 5
49,00 
4.67 out of 5
119,00 
4.92 out of 5
49,00 
5.00 out of 5
nutriformin
299,00 
5.00 out of 5
nutriformin
119,00 
4.91 out of 5
plan zdrowej zmiany
69,90 
5.00 out of 5
nutrivimix
545,00 
5.00 out of 5
nutrivimix
279,00 
4.96 out of 5

Jak oceniasz ten wpis blogowy?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.

Rekomendowane artykuły

Jeśli chcesz mieć dostęp do najbardziej aktualnej wiedzy na temat choroby Hashimoto oraz ostatnio dodanych materiałów, tutaj znajdziesz najnowsze artykuły.

W ostatnich latach temat cholesterolu stał się bardzo popularny, ze względu na narastające ryzyko rozwoju chorób, takich jak miażdżyca czy nadciśnienie tętnicze. Jednak jaki może mieć związek z chorobami tarczycy i czy jesteśmy w stanie unormować jego poziom dzięki diecie? Z tego artykułu dowiesz się, jak zinterpretować wyniki badań i jak radzić sobie z wysokim […]


28 listopada 2022

U kobiet z chorobą Hashimoto skóra staje się blada, sucha i szorstka, co wynika ze spowolnionych przemian metabolicznych w organizmie. Aby przywrócić swojej cerze dawny blask i poprawić jej kondycję, powinnaś przede wszystkim zwrócić uwagę na jej prawidłową pielęgnację. Dowiedz się, jak skutecznie nawilżyć skórę oraz odbudować barierę hydrolipidową, czyli płaszcz ochraniający skórę przed nadmierną […]


31 października 2022

Równowaga hormonalna jest istotnym elementem dobrego funkcjonowania organizmu. Zapewnia nam wewnętrzny balans oraz zdrowie. Warto odpowiednio ją wspierać, zwłaszcza jeśli chorujesz na niedoczynność tarczycy czy Hashimoto. Zdrowa dieta, regulacja stresu, sen i aktywność fizyczna to podstawy, które wspomagają prawidłowe działanie Twoich hormonów. Sprawdź, jakie ćwiczenia wybrać, aby stymulować pracę tarczycy i układu hormonalnego. Jak oceniasz […]


17 października 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pobierz darmowego e-booka

Otrzymuj nowe artykuły i porady dotyczące zdrowia. Odbierz darmowy e-book od naszych specjalistów o Hashimoto!

Hashimotoplan.com