Podkręć metabolizm dietą na wiosnę z rabatem 20%!
Kup dietę

Jakie ćwiczenia fizyczne wybrać przy Hashimoto?

Szybkie męczenie się, senność, spadek nastroju – to niektóre objawy niedoczynności tarczycy, przez które trudno jest zmotywować się do ćwiczeń fizycznych. Jednak według ekspertów ćwiczenia fizyczne są jednym z czynników, które mogą pomóc Ci w powrocie do dobrego samopoczucia. Jakie rodzaje aktywności będą dla Ciebie najlepsze?

Zanim zaczniesz: kilka słów o bezpieczeństwie

Rodzaj aktywności fizycznej, polecanej w przypadku niedoczynności tarczycy, zależy od tego, czy choroba jest dobrze kontrolowana. Jeśli w Twoim przypadku leczenie przynosi pozytywne rezultaty, wyniki badań są w porządku, a symptomy choroby nie są już dla Ciebie tak uciążliwe, możesz do woli oddawać się sportowym pasjom, tak jak osoba zdrowa.

Inaczej jest w przypadku świeżo wykrytej lub źle kontrolowanej niedoczynności – wówczas intensywna aktywność fizyczna nie jest wskazana. Po pierwsze dlatego, że choroba w wielu przypadkach powoduje obrzęki oraz bóle mięśni i stawów, które mogą pogorszyć się pod wpływem aktywności. Po drugie, chorobie może towarzyszyć spowolnienie pracy serca, dlatego ciężki wysiłek fizyczny będzie dla Ciebie za dużym „wstrząsem”. Po trzecie, przeszkodą jest zwiększona męczliwość, która zniechęca do wstania z wygodnej kanapy.

W tej sytuacji lepiej najpierw skupić się na diecie i uregulowaniu poziomu hormonów oraz zrobić sobie przerwę od intensywnych ćwiczeń do momentu, kiedy terapia zacznie działać i Twoje samopoczucie się polepszy.

To, jaką formę i intensywność ćwiczeń wybierzesz, zależy także od Twojej dotychczasowej kondycji, stopnia wytrenowania w przeszłości i aktualnego stanu zdrowia. Pamiętaj, że zbyt intensywny trening, spowoduje wzrost kortyzolu, wzrost insuliny, a to z kolei zaburzy konwersję hormonu T4 do T3 i w efekcie wpłynie na pogorszenie samopoczucia. Przetrenowanie może być przyczyną nie tylko kontuzji, ale również problemu z utratą masy ciała lub nawet jej przyrostu.

Jakie formy aktywności fizycznej są zalecane osobom z niedoczynnością tarczycy?

Postaw na ćwiczenia o umiarkowanej intensywności, które pomogą Ci utrzymać formę, wzmocnić mięśnie, ale jednocześnie nie będą zbyt obciążające. Idealne dla Ciebie są:

  • Marsz, bieganie, rower – jedne z najprostszych i najtańszych form aktywności. Jedyne, w co warto zainwestować, to wygodna para butów. Przykładowo, podczas godziny marszu spala się średnio 280 kcal.
  • Aqua aerobic – to coś dla Ciebie szczególnie w sytuacji, jeśli borykasz się z puchnięciem kostek i stóp. Ćwiczenia w wodzie zapewnią Ci znakomity relaks, nie obciążając przy tym Twoich stawów.
  • Joga – to spokojne ćwiczenia, które pomagają się wyciszyć, rozluźnić, a także wzmocnić i rozciągnąć mięśnie.
  • Tai chi – program nazywany czasami „medytacją w ruchu”. Ćwiczenia te stanowią doskonałą pomoc w walce ze stresem. Badania wykazały, że osoby uprawiające tai-chi mają lepszy nastrój, balans oraz więcej siły.
  • Trening siłowy – możesz ćwiczyć na siłowni lub w domu, nie potrzebujesz nawet hantli czy profesjonalnych urządzeń – na początek wystarczające będą ćwiczenia wykorzystujące obciążenie własnego ciała. Dzięki ćwiczeniom siłowym wzmocnisz i wyrzeźbisz mięśnie, a przy okazji stracisz trochę kalorii.

Jeśli uznasz, że to za mało i zdecydujesz się na bardziej intensywny trening typu interwał, HIIT czy Tabata, powinien być on krótki i nie częstszy niż dwa razy w tygodniu.

Jakich korzyści z aktywności fizycznej możesz się spodziewać?

Efekty ćwiczeń nie pojawią się błyskawicznie, jednak jeśli będziesz pamiętać o regularności, możesz liczyć na wiele korzyści.

Aktywność fizyczna to sprawdzony sposób na poprawę nastroju, co w przypadku niedoczynności tarczycy ma duże znaczenie. Dzięki ćwiczeniom wytwarzane są endorfiny i zmniejsza się poziom stresu. Ponadto, ćwiczenia pomogą Ci utrzymać prawidłową masę ciała lub zrzucić zbędne kilogramy. Wykonując je, spalasz kalorie, tkankę tłuszczową i budujesz mięśnie. Jeśli zmagasz się ze zmęczeniem, to ćwiczenia pomogą Ci zwiększyć poziom energii i poczuć się lepiej.

Ile ćwiczyć? Wystarczające będą treningi wykonywane 3 razy w tygodniu i nie dłuższe niż 40 minut.

Jeśli masz wątpliwości, jaka forma treningu będzie dla Ciebie odpowiednia i z jaką częstotliwością ćwiczyć, skonsultuj się w tej sprawie z trenerem personalnym.

Bardzo ważnym elementem treningu jest wypoczynek i regeneracja po wysiłku. Dlatego koniecznie zaplanuj dni bez treningu i zadbaj o wystarczająco długi sen. W miarę możliwości skorzystaj np. z masażu.


https://www.webmd.com/women/features/exercises-underactive-thyroid#1
https://health.clevelandclinic.org/uncontrolled-thyroid-exercise-diet-risks/
https://hashimotoshealing.com/how-to-exercise-with-hashimotos/

[smartslider3 slider=”5″]

loader-image
#x Nutrivimix TAb
217,00 

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 217,00 .

5.00 out of 5
89,00 
4.78 out of 5
49,00 

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 49,00 .

4.67 out of 5
119,00 

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 119,00 .

4.93 out of 5
49,00 

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 49,00 .

5.00 out of 5
nutriformin
299,00 

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 299,00 .

4.91 out of 5
nutriformin
119,00 
4.88 out of 5
plan zdrowej zmiany
69,90 

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 69,90 .

5.00 out of 5
nutrivimix
595,00 

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 595,00 .

5.00 out of 5
nutrivimix
299,00 

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 299,00 .

4.97 out of 5

Jak oceniasz ten wpis blogowy?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.

Rekomendowane artykuły

Jeśli chcesz mieć dostęp do najbardziej aktualnej wiedzy na temat choroby Hashimoto oraz ostatnio dodanych materiałów, tutaj znajdziesz najnowsze artykuły.

Ze względu na złożone podłoże choroby Hashimoto istotną rolę w leczeniu i łagodzeniu przebiegu odgrywa prawidłowa dieta. Niestety często możemy spotkać się ze sprzecznymi informacjami na temat diety w Hashimoto, które mogą być szkodliwe dla Twojego zdrowia. W artykule dowiesz się, czy dieta bezglutenowa pomoże Ci w chorobie Hashimoto. Jak oceniasz ten wpis blogowy? Kliknij […]


20 marca 2023

Wraz z rozwojem technologii jesteśmy narażeni na kontakt z większą ilością substancji zagrażającymi zdrowiu. Naukowcy coraz szerzej zgłębiają temat związków, które negatywnie wpływają na układ hormonalny. W skład tej szerokiej grupy zalicza się związki endokrynnie czynne, czyli ksenoestrogeny. Jakie są źródła ksenoestrogenów? Czy musisz się ich obawiać? Czy istnieje możliwość wyeliminowania ich z naszego życia? […]


13 marca 2023

Oczyszcza, magazynuje, filtruje – to tylko kilka funkcji, jakie pełni wątroba. Jej prawidłowe działanie jest jednym z podstawowych warunków zapewniających nam naturalną ochronę przed toksynami. Nie musisz stosować detoksów i innych modnych diet oczyszczających. Wystarczy, że odpowiednio wesprzesz działanie swojej wątroby i zadbasz o jej dobrą kondycję. Z artykułu dowiesz się, dlaczego zdrowa wątroba jest […]


2 marca 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pobierz darmowego e-booka

Otrzymuj nowe artykuły i porady dotyczące zdrowia. Odbierz darmowy e-book od naszych specjalistów o Hashimoto!

Hashimotoplan.com