Niedoczynność tarczycy czy choroba Hashimoto?

Z naszych analiz wynika, że ponad połowa osób z niedoczynnością tarczycy nie wie, że ma Hashimoto! Nie wszyscy otrzymują taką informację podczas diagnozy. Zatem podpowiadamy, czym się różni choroba Hashimoto od niedoczynności tarczycy.

Choroba Hashimoto jest chorobą autoimmunologiczną, w której układ odpornościowy za pomocą przeciwciał niszczy własne komórki (tkanki tarczycy), często prowadząc do niedoczynności tarczycy.

Niedoczynność jest w ok. 80% skutkiem Hashimoto (zniszczenia gruczołu przez proces autoimmunologiczny).

Innymi powodami niedoczynności tarczycy mogą być: operacyjne usunięcie tarczycy, leczenie jodem promieniotwórczym czy polekowa niedoczynność tarczycy.

W rozróżnieniu pomocna jest diagnostyka. Pierwsze badanie, na które skieruje nas lekarz to TSH. Przyjmuje się, że jeśli wynik TSH jest powyżej normy to mamy niedoczynność tarczycy.

Niestety wiele osób z TSH w normie czuje się źle. Wynika to z tego, że TSH nie wykrywa Hashimoto (w I fazie choroby), a dopiero wtedy gdy dochodzi do uszkodzenia tarczycy (jej niedoczynności).

Jeśli TSH jest nieprawidłowe, wykonywane są badania hormonów tarczycy (FT3 i FT4) – są one mniej czułe od TSH. Może zdarzyć się, że pomimo podwyższonego TSH, są one w granicach normy.

Wykonuje się także badanie USG tarczycy oraz oznaczenie poziomu przeciwciał tarczycowych – na podstawie tych badań można potwierdzić lub wykluczyć chorobę Hashimoto.

W USG widoczne będą typowe dla choroby Hashimoto zmiany – obniżona echogeniczność miąższu i nacieki limfocytowe, ale to przeciwciała anty-TPO stanowią najczulszy parametr w zakresie wykrywania Hashimoto.

Zwykle wzrost poziomu anty-TPO wyprzedza podwyższenie poziomu TSH a nawet objawów klinicznych.

Pamiętajmy, że Hashimoto bardzo często prowadzi do niedoczynności tarczycy – w takiej sytuacji przeciwciała także będą obecne, bo mamy zarówno Hashimoto, jak i niedoczynność!

loader-image
#x Nutrivimix TAb
217,00 
5.00 out of 5
89,00 
4.89 out of 5
49,00 
4.67 out of 5
119,00 
4.91 out of 5
49,00 
5.00 out of 5
nutriformin
299,00 
5.00 out of 5
nutriformin
119,00 
4.91 out of 5
plan zdrowej zmiany
69,90 
5.00 out of 5
nutrivimix
545,00 
5.00 out of 5
nutrivimix
279,00 
5.00 out of 5

Jak oceniasz ten wpis blogowy?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena: 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.

Rekomendowane artykuły

Jeśli chcesz mieć dostęp do najbardziej aktualnej wiedzy na temat choroby Hashimoto oraz ostatnio dodanych materiałów, tutaj znajdziesz najnowsze artykuły.

Jeśli masz podwyższone przeciwciała przeciwtarczycowe anty-TPO przy innych wynikach badań w normie i nie wiesz, co to oznacza oraz co robić, ten artykuł jest dla Ciebie. Dowiedz się, czy masz chorobę Hashimoto i jak możesz ratować tarczycę. Jak oceniasz ten wpis blogowy? Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić! Prześlij ocenę Średnia ocena: 5 / 5. Liczba […]


9 sierpnia 2022

Choroba Hashimoto to nie tylko chora tarczyca, jak mogłoby się wydawać. Bardzo często osoby z Hashimoto skarżą się na problemy z pamięcią i koncentracją, wahania nastroju oraz stany depresyjne. Dlaczego tak jest? Ponieważ Hashimoto powoli, ale skutecznie niszczy Twój mózg. W artykule dowiesz się, jak możesz temu zapobiegać. Jak oceniasz ten wpis blogowy? Kliknij gwiazdkę, […]


25 lipca 2022

Diagnoza choroby Hashimoto bywa trudna i może trwać długie miesiące, podczas których trafiamy do różnych lekarzy w poszukiwaniu pomocy i odpowiedzi na pytanie, co nam dolega. W artykule dowiesz się, jakie badania wykonać, aby zdiagnozować Hashimoto i znaleźć przyczynę rożnych dolegliwości. Dzięki właściwej diagnozie, odzyskasz kontrolę nad własnym zdrowiem i co najważniejsze – dobre samopoczucie. Jak […]


24 czerwca 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Pobierz darmowego e-booka

Otrzymuj nowe artykuły i porady dotyczące zdrowia. Odbierz darmowy e-book od naszych specjalistów o Hashimoto!

Hashimotoplan.com