Masz pytania? Zadzwoń: 575 131 815
Nowość: Nutrizen! Odkryj sposób na lepszy sen i pozbądź się zmęczenia.
Sprawdź

Niedoczynność tarczycy czy choroba Hashimoto?

Z naszych analiz wynika, że ponad połowa osób z niedoczynnością tarczycy nie wie, że ma Hashimoto! Nie wszyscy otrzymują taką informację podczas diagnozy. Zatem podpowiadamy, czym się różni choroba Hashimoto od niedoczynności tarczycy.

Choroba Hashimoto jest chorobą autoimmunologiczną, w której układ odpornościowy za pomocą przeciwciał niszczy własne komórki (tkanki tarczycy), często prowadząc do niedoczynności tarczycy.

Niedoczynność jest w ok. 80% skutkiem Hashimoto (zniszczenia gruczołu przez proces autoimmunologiczny).

Innymi powodami niedoczynności tarczycy mogą być: operacyjne usunięcie tarczycy, leczenie jodem promieniotwórczym czy polekowa niedoczynność tarczycy.

W rozróżnieniu pomocna jest diagnostyka. Pierwsze badanie, na które skieruje nas lekarz to TSH. Przyjmuje się, że jeśli wynik TSH jest powyżej normy to mamy niedoczynność tarczycy.

Niestety wiele osób z TSH w normie czuje się źle. Wynika to z tego, że TSH nie wykrywa Hashimoto (w I fazie choroby), a dopiero wtedy gdy dochodzi do uszkodzenia tarczycy (jej niedoczynności).

Jeśli TSH jest nieprawidłowe, wykonywane są badania hormonów tarczycy (FT3 i FT4) – są one mniej czułe od TSH. Może zdarzyć się, że pomimo podwyższonego TSH, są one w granicach normy.

Wykonuje się także badanie USG tarczycy oraz oznaczenie poziomu przeciwciał tarczycowych – na podstawie tych badań można potwierdzić lub wykluczyć chorobę Hashimoto.

W USG widoczne będą typowe dla choroby Hashimoto zmiany – obniżona echogeniczność miąższu i nacieki limfocytowe, ale to przeciwciała anty-TPO stanowią najczulszy parametr w zakresie wykrywania Hashimoto.

Zwykle wzrost poziomu anty-TPO wyprzedza podwyższenie poziomu TSH a nawet objawów klinicznych.

Pamiętajmy, że Hashimoto bardzo często prowadzi do niedoczynności tarczycy – w takiej sytuacji przeciwciała także będą obecne, bo mamy zarówno Hashimoto, jak i niedoczynność!

loader-image
Produktowe - e-booki
119,00 

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 119,00 .

299,00 

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 119,00 .

#x Nutrivimix TAb
217,00 

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 217,00 .

5.00 out of 5
89,00 
4.78 out of 5
49,00 

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 49,00 .

4.67 out of 5
119,00 

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 119,00 .

4.93 out of 5
49,00 

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 49,00 .

5.00 out of 5
nutriformin
299,00 

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 299,00 .

4.91 out of 5
nutriformin
119,00 
4.88 out of 5

Jak oceniasz ten wpis blogowy?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 3

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.

Rekomendowane artykuły

Jeśli chcesz mieć dostęp do najbardziej aktualnej wiedzy na temat choroby Hashimoto oraz ostatnio dodanych materiałów, tutaj znajdziesz najnowsze artykuły.

Przyjmujesz leki na niedoczynność tarczycy, a mimo to nie czujesz poprawy w swoim samopoczuciu i wciąż brakuje Ci energii do działania? W chorobach tarczycy, oprócz przyjmowania leków, ważne jest zadbanie o odpowiednią dietę oraz styl życia, które będą wspierać produkcję i konwersję hormonów. W artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie, jak naturalnie wspierać ten proces. Jak […]


22 maja 2023

Probiotyki mają prozdrowotne właściwości na nasz układ pokarmowy, ale wsparcie jelit to nie jedyne ich zadanie. Mamy już pierwsze doniesienia i badania, które pokazują ich pozytywny wpływ na inne obszary naszego organizmu, w tym na tarczycę. Z artykułu dowiesz się, które szczepy bakterii mogą okazać się skutecznym wsparciem w chorobie Hashimoto. Jak oceniasz ten wpis […]


5 maja 2023

Euthyrox, Letrox i Euthyroxin to najpopularniejsze preparaty stosowane w leczeniu niedoczynności tarczycy. Wszystkie te leki zawierają lewotyroksynę, czyli syntetyczną tyroksynę, która działa analogicznie do naturalnie występującego hormonu wytwarzanego przez tarczycę i która ma doprowadzić do prawidłowego poziomu hormonów tarczycy we krwi. Sprawdź, jak prawidłowo przyjmować lek w niedoczynności tarczycy. Jak oceniasz ten wpis blogowy? Kliknij […]


24 kwietnia 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pobierz darmowego e-booka

Otrzymuj nowe artykuły i porady dotyczące zdrowia. Odbierz darmowy e-book od naszych specjalistów o Hashimoto!

Hashimotoplan.com