Chętnie pomożemy +48 515 191 617

Niedoczynność tarczycy czy choroba Hashimoto?

Z naszych analiz wynika, że ponad połowa osób z niedoczynnością tarczycy nie wie, że ma Hashimoto! Nie wszyscy otrzymują taką informację podczas diagnozy. Zatem podpowiadamy, czym się różni choroba Hashimoto od niedoczynności tarczycy.

Choroba Hashimoto jest chorobą autoimmunologiczną, w której układ odpornościowy za pomocą przeciwciał niszczy własne komórki (tkanki tarczycy), często prowadząc do niedoczynności tarczycy.

Niedoczynność jest w ok. 80% skutkiem Hashimoto (zniszczenia gruczołu przez proces autoimmunologiczny).

Innymi powodami niedoczynności tarczycy mogą być: operacyjne usunięcie tarczycy, leczenie jodem promieniotwórczym czy polekowa niedoczynność tarczycy.

W rozróżnieniu pomocna jest diagnostyka. Pierwsze badanie, na które skieruje nas lekarz to TSH. Przyjmuje się, że jeśli wynik TSH jest powyżej normy to mamy niedoczynność tarczycy.

Niestety wiele osób z TSH w normie czuje się źle. Wynika to z tego, że TSH nie wykrywa Hashimoto (w I fazie choroby), a dopiero wtedy gdy dochodzi do uszkodzenia tarczycy (jej niedoczynności).

Jeśli TSH jest nieprawidłowe, wykonywane są badania hormonów tarczycy (FT3 i FT4) – są one mniej czułe od TSH. Może zdarzyć się, że pomimo podwyższonego TSH, są one w granicach normy.

Wykonuje się także badanie USG tarczycy oraz oznaczenie poziomu przeciwciał tarczycowych – na podstawie tych badań można potwierdzić lub wykluczyć chorobę Hashimoto.

W USG widoczne będą typowe dla choroby Hashimoto zmiany – obniżona echogeniczność miąższu i nacieki limfocytowe, ale to przeciwciała anty-TPO stanowią najczulszy parametr w zakresie wykrywania Hashimoto.

Zwykle wzrost poziomu anty-TPO wyprzedza podwyższenie poziomu TSH a nawet objawów klinicznych.

Pamiętajmy, że Hashimoto bardzo często prowadzi do niedoczynności tarczycy – w takiej sytuacji przeciwciała także będą obecne, bo mamy zarówno Hashimoto, jak i niedoczynność!

loader-image
Original price was: 208,00 zł.Current price is: 119,00 zł.

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 119,00 .

Original price was: 357,00 zł.Current price is: 299,00 zł.

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 119,00 .

Original price was: 267,00 zł.Current price is: 217,00 zł.

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 217,00 .

5.00 out of 5
89,00 
4.78 out of 5
49,00 
4.67 out of 5
Original price was: 188,00 zł.Current price is: 119,00 zł.

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 119,00 .

4.93 out of 5
49,00 
5.00 out of 5
Original price was: 357,00 zł.Current price is: 299,00 zł.

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 299,00 .

4.91 out of 5

Jak oceniasz ten wpis blogowy?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 3

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.

Rekomendowane artykuły

Jeśli chcesz mieć dostęp do najbardziej aktualnej wiedzy na temat suplementacji oraz ostatnio dodanych materiałów, tutaj znajdziesz najnowsze artykuły.

Wyczerpanie nadnerczy dotyka coraz więcej osób i odbija się mocno na codziennym funkcjonowaniu. Jeśli czujesz się zmęczona mimo snu, wybudzasz się w nocy, a rano budzisz się kompletnie bez energii, to sygnał, że Twoje nadnercza mogą potrzebować pomocy. Sprawdź, jakie są objawy wyczerpanych nadnerczy, jakie badania wykonać oraz jak możesz je wesprzeć, aby poczuć się lepiej. […]


27 marca 2024

Euthyrox i Letrox to najczęściej stosowane leki w niedoczynności tarczycy zawierające tyroksynę – syntetyczny hormon tarczycy. Ponieważ terapia trwa zazwyczaj przez całe życie, warto poznać wszystkie strony leczenia tarczycy. Lewotyroksyna to syntetyczny hormon tarczycy, który działa analogicznie do hormonu wytwarzanego przez tarczycę – tyroksyny (T4). Jest składnikiem aktywnym leków pierwszego rzutu w terapii niedoczynności tarczycy, […]


7 lutego 2024

Na naszą przemianę materii wpływa wiele czynników. Ogromną rolę odgrywa nasz styl życia, ale istotny wpływ na metabolizm mają również hormony. Rozregulowana gospodarka hormonalna może powodować problemy ze schudnięciem czy przybraniem dodatkowych kilogramów pomimo diety i ćwiczeń. Poznaj 4 hormonalnych winowajców przyrostu wagi. Hormony pełnią szereg różnych funkcji, do których należy m.in. regulowanie podstawowej przemiany […]


29 stycznia 2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pobierz darmowego e-booka

Zapisz się do newslettera i odbierz darmowego e-booka.

Nutrihelp.pl