Suplementacja jodu w chorobie Hashimoto

Jod w Hashimoto to temat kontrowersyjny. Nie można powiedzieć, że jod jest całkowicie dobry lub zły. Jest za to niezbędny do prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Trzeba jednak uważać, bo zarówno nadmiar, jak i niedobór, będzie działał szkodliwie.

Najwięcej wątpliwości budzi suplementacja jodem w Hashimoto – z jednej strony mamy do czynienia z niedoborami wielu składników pokarmowych, a z drugiej nadmierną suplementacją jodu możemy zrobić sobie krzywdę.

W takich momentach warto zerknąć co mówią na ten temat badania:

  • Do prawidłowego funkcjonowania tarczycy niezbędne jest 150 mcg jodu dziennie. Ilość ta zwiększa się w czasie ciąży i karmienia piersią.
  • U większości osób z Hashimoto nie występuje niedobór jodu.
  • Osoby, u których można podejrzewać niedobór jodu to weganie, osoby niespożywające ryb i owoców morza, z mastopatią lub z niskim poziomem rT3.

  • Jeżeli występuje niedobór jodu to jego suplementacja pomoże w wyeliminowaniu objawów i poprawi ogólny stan zdrowia, ale nie wyleczy Hashimoto.
  • Stosowanie dużej dawki jodu może nasilać przebieg Hashimoto i przyśpieszyć niszczenie komórek tarczycy.

American Thyroid Association ostrzega przed spożyciem jodu powyżej 500 ug na dobę – jednak osoby z Hashimoto mogą być wrażliwe nawet na mniejsze dawki

Pomimo tego, że w Hashimoto występuje wiele niedoborów, to raczej nie dotyczy to jodu. W związku z tym suplementacja w zdecydowanej większości przypadków nie jest konieczna.

Aby zbadać poziom jodu wykonuje się zwykle badanie moczu, ponieważ jest on w 90% wydalany przez nerki. Wynik prawidłowy to ok. 100 µg/l.

Jeśli podejrzewasz niedobór jodu to nie sięgaj od razu po suplementację! Bezpieczniejszym wyborem będzie włączenie do diety tłustych ryb morskich. Możesz też dodawać do posiłków niewielkie ilości soli jodowanej lub pić wodę z dodatkiem jodu.

loader-image
#x Nutrivimix TAb
217,00 
5.00 out of 5
89,00 
4.89 out of 5
49,00 
4.67 out of 5
119,00 
4.91 out of 5
49,00 
5.00 out of 5
nutriformin
299,00 
5.00 out of 5
nutriformin
119,00 
4.91 out of 5
plan zdrowej zmiany
69,90 
5.00 out of 5
nutrivimix
545,00 
5.00 out of 5
nutrivimix
279,00 
5.00 out of 5

Jak oceniasz ten wpis blogowy?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena: 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.

Rekomendowane artykuły

Jeśli chcesz mieć dostęp do najbardziej aktualnej wiedzy na temat choroby Hashimoto oraz ostatnio dodanych materiałów, tutaj znajdziesz najnowsze artykuły.

Jeśli masz podwyższone przeciwciała przeciwtarczycowe anty-TPO przy innych wynikach badań w normie i nie wiesz, co to oznacza oraz co robić, ten artykuł jest dla Ciebie. Dowiedz się, czy masz chorobę Hashimoto i jak możesz ratować tarczycę. Jak oceniasz ten wpis blogowy? Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić! Prześlij ocenę Średnia ocena: 5 / 5. Liczba […]


9 sierpnia 2022

Choroba Hashimoto to nie tylko chora tarczyca, jak mogłoby się wydawać. Bardzo często osoby z Hashimoto skarżą się na problemy z pamięcią i koncentracją, wahania nastroju oraz stany depresyjne. Dlaczego tak jest? Ponieważ Hashimoto powoli, ale skutecznie niszczy Twój mózg. W artykule dowiesz się, jak możesz temu zapobiegać. Jak oceniasz ten wpis blogowy? Kliknij gwiazdkę, […]


25 lipca 2022

Diagnoza choroby Hashimoto bywa trudna i może trwać długie miesiące, podczas których trafiamy do różnych lekarzy w poszukiwaniu pomocy i odpowiedzi na pytanie, co nam dolega. W artykule dowiesz się, jakie badania wykonać, aby zdiagnozować Hashimoto i znaleźć przyczynę rożnych dolegliwości. Dzięki właściwej diagnozie, odzyskasz kontrolę nad własnym zdrowiem i co najważniejsze – dobre samopoczucie. Jak […]


24 czerwca 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Pobierz darmowego e-booka

Otrzymuj nowe artykuły i porady dotyczące zdrowia. Odbierz darmowy e-book od naszych specjalistów o Hashimoto!

Hashimotoplan.com