Masz pytania? Zadzwoń: 575 131 815
Nowość: Nutrizen! Odkryj sposób na lepszy sen i pozbądź się zmęczenia.
Sprawdź

Suplementacja jodu w chorobie Hashimoto

Jod w Hashimoto to temat kontrowersyjny. Nie można powiedzieć, że jod jest całkowicie dobry lub zły. Jest za to niezbędny do prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Trzeba jednak uważać, bo zarówno nadmiar, jak i niedobór, będzie działał szkodliwie.

Najwięcej wątpliwości budzi suplementacja jodem w Hashimoto – z jednej strony mamy do czynienia z niedoborami wielu składników pokarmowych, a z drugiej nadmierną suplementacją jodu możemy zrobić sobie krzywdę.

W takich momentach warto zerknąć co mówią na ten temat badania:

  • Do prawidłowego funkcjonowania tarczycy niezbędne jest 150 mcg jodu dziennie. Ilość ta zwiększa się w czasie ciąży i karmienia piersią.
  • U większości osób z Hashimoto nie występuje niedobór jodu.
  • Osoby, u których można podejrzewać niedobór jodu to weganie, osoby niespożywające ryb i owoców morza, z mastopatią lub z niskim poziomem rT3.

  • Jeżeli występuje niedobór jodu to jego suplementacja pomoże w wyeliminowaniu objawów i poprawi ogólny stan zdrowia, ale nie wyleczy Hashimoto.
  • Stosowanie dużej dawki jodu może nasilać przebieg Hashimoto i przyśpieszyć niszczenie komórek tarczycy.

American Thyroid Association ostrzega przed spożyciem jodu powyżej 500 ug na dobę – jednak osoby z Hashimoto mogą być wrażliwe nawet na mniejsze dawki

Pomimo tego, że w Hashimoto występuje wiele niedoborów, to raczej nie dotyczy to jodu. W związku z tym suplementacja w zdecydowanej większości przypadków nie jest konieczna.

Aby zbadać poziom jodu wykonuje się zwykle badanie moczu, ponieważ jest on w 90% wydalany przez nerki. Wynik prawidłowy to ok. 100 µg/l.

Jeśli podejrzewasz niedobór jodu to nie sięgaj od razu po suplementację! Bezpieczniejszym wyborem będzie włączenie do diety tłustych ryb morskich. Możesz też dodawać do posiłków niewielkie ilości soli jodowanej lub pić wodę z dodatkiem jodu.

loader-image
Produktowe - e-booki
119,00 

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 119,00 .

299,00 

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 119,00 .

#x Nutrivimix TAb
217,00 

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 217,00 .

5.00 out of 5
89,00 
4.78 out of 5
49,00 

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 49,00 .

4.67 out of 5
119,00 

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 119,00 .

4.93 out of 5
49,00 

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 49,00 .

5.00 out of 5
nutriformin
299,00 

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 299,00 .

4.91 out of 5
nutriformin
119,00 
4.88 out of 5

Jak oceniasz ten wpis blogowy?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 6

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.

Rekomendowane artykuły

Jeśli chcesz mieć dostęp do najbardziej aktualnej wiedzy na temat choroby Hashimoto oraz ostatnio dodanych materiałów, tutaj znajdziesz najnowsze artykuły.

Przyjmujesz leki na niedoczynność tarczycy, a mimo to nie czujesz poprawy w swoim samopoczuciu i wciąż brakuje Ci energii do działania? W chorobach tarczycy, oprócz przyjmowania leków, ważne jest zadbanie o odpowiednią dietę oraz styl życia, które będą wspierać produkcję i konwersję hormonów. W artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie, jak naturalnie wspierać ten proces. Jak […]


22 maja 2023

Probiotyki mają prozdrowotne właściwości na nasz układ pokarmowy, ale wsparcie jelit to nie jedyne ich zadanie. Mamy już pierwsze doniesienia i badania, które pokazują ich pozytywny wpływ na inne obszary naszego organizmu, w tym na tarczycę. Z artykułu dowiesz się, które szczepy bakterii mogą okazać się skutecznym wsparciem w chorobie Hashimoto. Jak oceniasz ten wpis […]


5 maja 2023

Euthyrox, Letrox i Euthyroxin to najpopularniejsze preparaty stosowane w leczeniu niedoczynności tarczycy. Wszystkie te leki zawierają lewotyroksynę, czyli syntetyczną tyroksynę, która działa analogicznie do naturalnie występującego hormonu wytwarzanego przez tarczycę i która ma doprowadzić do prawidłowego poziomu hormonów tarczycy we krwi. Sprawdź, jak prawidłowo przyjmować lek w niedoczynności tarczycy. Jak oceniasz ten wpis blogowy? Kliknij […]


24 kwietnia 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pobierz darmowego e-booka

Otrzymuj nowe artykuły i porady dotyczące zdrowia. Odbierz darmowy e-book od naszych specjalistów o Hashimoto!

Hashimotoplan.com