Podkręć metabolizm dietą na wiosnę z rabatem 20%!
Kup dietę

Suplementacja jodu w chorobie Hashimoto

Jod w Hashimoto to temat kontrowersyjny. Nie można powiedzieć, że jod jest całkowicie dobry lub zły. Jest za to niezbędny do prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Trzeba jednak uważać, bo zarówno nadmiar, jak i niedobór, będzie działał szkodliwie.

Najwięcej wątpliwości budzi suplementacja jodem w Hashimoto – z jednej strony mamy do czynienia z niedoborami wielu składników pokarmowych, a z drugiej nadmierną suplementacją jodu możemy zrobić sobie krzywdę.

W takich momentach warto zerknąć co mówią na ten temat badania:

  • Do prawidłowego funkcjonowania tarczycy niezbędne jest 150 mcg jodu dziennie. Ilość ta zwiększa się w czasie ciąży i karmienia piersią.
  • U większości osób z Hashimoto nie występuje niedobór jodu.
  • Osoby, u których można podejrzewać niedobór jodu to weganie, osoby niespożywające ryb i owoców morza, z mastopatią lub z niskim poziomem rT3.

  • Jeżeli występuje niedobór jodu to jego suplementacja pomoże w wyeliminowaniu objawów i poprawi ogólny stan zdrowia, ale nie wyleczy Hashimoto.
  • Stosowanie dużej dawki jodu może nasilać przebieg Hashimoto i przyśpieszyć niszczenie komórek tarczycy.

American Thyroid Association ostrzega przed spożyciem jodu powyżej 500 ug na dobę – jednak osoby z Hashimoto mogą być wrażliwe nawet na mniejsze dawki

Pomimo tego, że w Hashimoto występuje wiele niedoborów, to raczej nie dotyczy to jodu. W związku z tym suplementacja w zdecydowanej większości przypadków nie jest konieczna.

Aby zbadać poziom jodu wykonuje się zwykle badanie moczu, ponieważ jest on w 90% wydalany przez nerki. Wynik prawidłowy to ok. 100 µg/l.

Jeśli podejrzewasz niedobór jodu to nie sięgaj od razu po suplementację! Bezpieczniejszym wyborem będzie włączenie do diety tłustych ryb morskich. Możesz też dodawać do posiłków niewielkie ilości soli jodowanej lub pić wodę z dodatkiem jodu.

loader-image
#x Nutrivimix TAb
217,00 

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 217,00 .

5.00 out of 5
89,00 
4.78 out of 5
49,00 

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 49,00 .

4.67 out of 5
119,00 

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 119,00 .

4.93 out of 5
49,00 

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 49,00 .

5.00 out of 5
nutriformin
299,00 

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 299,00 .

4.91 out of 5
nutriformin
119,00 
4.88 out of 5
plan zdrowej zmiany
69,90 

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 69,90 .

5.00 out of 5
nutrivimix
595,00 

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 595,00 .

5.00 out of 5
nutrivimix
299,00 

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 299,00 .

4.97 out of 5

Jak oceniasz ten wpis blogowy?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 3

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.

Rekomendowane artykuły

Jeśli chcesz mieć dostęp do najbardziej aktualnej wiedzy na temat choroby Hashimoto oraz ostatnio dodanych materiałów, tutaj znajdziesz najnowsze artykuły.

Ze względu na złożone podłoże choroby Hashimoto istotną rolę w leczeniu i łagodzeniu przebiegu odgrywa prawidłowa dieta. Niestety często możemy spotkać się ze sprzecznymi informacjami na temat diety w Hashimoto, które mogą być szkodliwe dla Twojego zdrowia. W artykule dowiesz się, czy dieta bezglutenowa pomoże Ci w chorobie Hashimoto. Jak oceniasz ten wpis blogowy? Kliknij […]


20 marca 2023

Wraz z rozwojem technologii jesteśmy narażeni na kontakt z większą ilością substancji zagrażającymi zdrowiu. Naukowcy coraz szerzej zgłębiają temat związków, które negatywnie wpływają na układ hormonalny. W skład tej szerokiej grupy zalicza się związki endokrynnie czynne, czyli ksenoestrogeny. Jakie są źródła ksenoestrogenów? Czy musisz się ich obawiać? Czy istnieje możliwość wyeliminowania ich z naszego życia? […]


13 marca 2023

Oczyszcza, magazynuje, filtruje – to tylko kilka funkcji, jakie pełni wątroba. Jej prawidłowe działanie jest jednym z podstawowych warunków zapewniających nam naturalną ochronę przed toksynami. Nie musisz stosować detoksów i innych modnych diet oczyszczających. Wystarczy, że odpowiednio wesprzesz działanie swojej wątroby i zadbasz o jej dobrą kondycję. Z artykułu dowiesz się, dlaczego zdrowa wątroba jest […]


2 marca 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pobierz darmowego e-booka

Otrzymuj nowe artykuły i porady dotyczące zdrowia. Odbierz darmowy e-book od naszych specjalistów o Hashimoto!

Hashimotoplan.com