Black Week! Aż do -30% na suplementy i diety. Użyj kodu: BLACK2022 Sprawdź

Suplementacja jodu w chorobie Hashimoto

Jod w Hashimoto to temat kontrowersyjny. Nie można powiedzieć, że jod jest całkowicie dobry lub zły. Jest za to niezbędny do prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Trzeba jednak uważać, bo zarówno nadmiar, jak i niedobór, będzie działał szkodliwie.

Najwięcej wątpliwości budzi suplementacja jodem w Hashimoto – z jednej strony mamy do czynienia z niedoborami wielu składników pokarmowych, a z drugiej nadmierną suplementacją jodu możemy zrobić sobie krzywdę.

W takich momentach warto zerknąć co mówią na ten temat badania:

  • Do prawidłowego funkcjonowania tarczycy niezbędne jest 150 mcg jodu dziennie. Ilość ta zwiększa się w czasie ciąży i karmienia piersią.
  • U większości osób z Hashimoto nie występuje niedobór jodu.
  • Osoby, u których można podejrzewać niedobór jodu to weganie, osoby niespożywające ryb i owoców morza, z mastopatią lub z niskim poziomem rT3.

  • Jeżeli występuje niedobór jodu to jego suplementacja pomoże w wyeliminowaniu objawów i poprawi ogólny stan zdrowia, ale nie wyleczy Hashimoto.
  • Stosowanie dużej dawki jodu może nasilać przebieg Hashimoto i przyśpieszyć niszczenie komórek tarczycy.

American Thyroid Association ostrzega przed spożyciem jodu powyżej 500 ug na dobę – jednak osoby z Hashimoto mogą być wrażliwe nawet na mniejsze dawki

Pomimo tego, że w Hashimoto występuje wiele niedoborów, to raczej nie dotyczy to jodu. W związku z tym suplementacja w zdecydowanej większości przypadków nie jest konieczna.

Aby zbadać poziom jodu wykonuje się zwykle badanie moczu, ponieważ jest on w 90% wydalany przez nerki. Wynik prawidłowy to ok. 100 µg/l.

Jeśli podejrzewasz niedobór jodu to nie sięgaj od razu po suplementację! Bezpieczniejszym wyborem będzie włączenie do diety tłustych ryb morskich. Możesz też dodawać do posiłków niewielkie ilości soli jodowanej lub pić wodę z dodatkiem jodu.

loader-image
#x Nutrivimix TAb
217,00 
5.00 out of 5
89,00 
4.75 out of 5
49,00 
4.67 out of 5
119,00 
4.92 out of 5
49,00 
5.00 out of 5
nutriformin
299,00 
5.00 out of 5
nutriformin
119,00 
4.91 out of 5
plan zdrowej zmiany
69,90 
5.00 out of 5
nutrivimix
545,00 
5.00 out of 5
nutrivimix
279,00 
4.96 out of 5

Jak oceniasz ten wpis blogowy?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.

Rekomendowane artykuły

Jeśli chcesz mieć dostęp do najbardziej aktualnej wiedzy na temat choroby Hashimoto oraz ostatnio dodanych materiałów, tutaj znajdziesz najnowsze artykuły.

W ostatnich latach temat cholesterolu stał się bardzo popularny, ze względu na narastające ryzyko rozwoju chorób, takich jak miażdżyca czy nadciśnienie tętnicze. Jednak jaki może mieć związek z chorobami tarczycy i czy jesteśmy w stanie unormować jego poziom dzięki diecie? Z tego artykułu dowiesz się, jak zinterpretować wyniki badań i jak radzić sobie z wysokim […]


28 listopada 2022

U kobiet z chorobą Hashimoto skóra staje się blada, sucha i szorstka, co wynika ze spowolnionych przemian metabolicznych w organizmie. Aby przywrócić swojej cerze dawny blask i poprawić jej kondycję, powinnaś przede wszystkim zwrócić uwagę na jej prawidłową pielęgnację. Dowiedz się, jak skutecznie nawilżyć skórę oraz odbudować barierę hydrolipidową, czyli płaszcz ochraniający skórę przed nadmierną […]


31 października 2022

Równowaga hormonalna jest istotnym elementem dobrego funkcjonowania organizmu. Zapewnia nam wewnętrzny balans oraz zdrowie. Warto odpowiednio ją wspierać, zwłaszcza jeśli chorujesz na niedoczynność tarczycy czy Hashimoto. Zdrowa dieta, regulacja stresu, sen i aktywność fizyczna to podstawy, które wspomagają prawidłowe działanie Twoich hormonów. Sprawdź, jakie ćwiczenia wybrać, aby stymulować pracę tarczycy i układu hormonalnego. Jak oceniasz […]


17 października 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pobierz darmowego e-booka

Otrzymuj nowe artykuły i porady dotyczące zdrowia. Odbierz darmowy e-book od naszych specjalistów o Hashimoto!

Hashimotoplan.com